Wideoinformator 9.06.2021

  • 10.06.2021, 09:15 (aktualizacja 10.06.2021, 09:26)
  • ŁCR
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W lubańskim wideoinformatorze o remoncie parkingu na Osiedlu Piastów oraz miejskich atrakcjach turystycznych.

Remont parkingu przy ul. Mieszka II

Dobra wiadomość dla mieszkańców Osiedla Piastów. Przy ul. Mieszka II rozpoczęto budowę parkingu. Docelowo ma powstać 60 miejsc parkingowych wraz z miejscami do parkowania dla osób niepełnosprawnych.

Prace mają trwać do końca września bieżącego roku. Po zakończeniu prac nad parkingiem planujemy rozpocząć remont nawierzchni również przy tej ulicy wraz z wymianą kanalizacji deszczowej – zapowiada Mateusz Zajdel, Zastępca Burmistrza Miasta Lubań.

Zgodnie z projektem kompleksowa poprawa infrastruktury drogowej obejmie nie tylko budowę płyty parkingu wraz z oznakowaniem, przebudowę oświetlenia drogowego, ale również nasadzenia zieleni i wyposażenie terenu w elementy małej architektury.

Nowy parking i zmodernizowana ulica będzie służyć jej mieszkańcom, a także rodzicom dowożącym swoje dzieci do Przedszkola Miejskiego nr 5.

Atrakcje turystyczne w Lubaniu

Po długiej i przymusowej przerwie wracamy do aktywności sprzed pandemii. Jeszcze z obostrzeniami, ale otwiera się kultura, gastronomia, hotelarstwo. W ślad za tym podnosi się branża turystyczna. Zachęcamy więc do odwiedzin w Lubaniu i polecamy nasze atrakcje turystyczne. Spacer możemy rozpocząć od Muzeum Regionalnego, znajdującego się w budynku ratusza, w którym można podziwiać ekspozycje poświęcone historii Lubania. Możemy tu znaleźć wiele ciekawych przedmiotów. Jedne związane są z epoką średniowiecza, z wojnami husyckimi, inne z wojną 30-letnią, a jeszcze inne z II wojną światową.

Oprócz tego możemy obejrzeć niewielką ekspozycję poświęconą osadnictwu wojskowemu i żołnierzom, którzy pochodzili z Lubania. Ciekawostką jest to, że pokazujemy historię żołnierzy zarówno tych z okresu II wojny światowej jak i tych współczesnych, którzy mieszkają w Lubaniu a biorą udział w rozmaitych misjach wojskowych – mówi dr Łukasz Tekiela, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

Oprócz tego mamy ekspozycję poświęconą sztuce użytkowej oraz wystawę poświęconą lubańskim chusteczkom do nosa. Ciekawostką jest również ekspozycja poświęcona mieszkańcom Lubania, na której prezentowane są sylwetki dzieci, kobiet i mężczyzn –mieszkających w naszym mieście na przestrzeni ostatnich 150 lat.

A co słychać przy ul. Brackiej? W budynku przylegającym do średniowiecznej Wieży Brackiej, Muzeum Regionalne udostępnia wystawę poświęconą minerałom Sudetów Zachodnich.

Prezentujemy tutaj około 500 okazów z najważniejszych sudeckich lokalizacji. Można zobaczyć wspaniałe kwarce karkonoskie, agaty spod Lubania co jest wielką ciekawostką, oczywiście agaty z okolic Lwówka Śląskiego, Złotoryi a także bardzo dużą kolekcję kalcytów z okolic Grabiszyc. Stosunkowo niedawno trafił do nas również olbrzymi okaz ametystów z Karpacza, który będzie niebywałą gratką, dla tych którzy w sposób szczególny ukochali czy też pokochali minerały z Karkonoszy – mówi dyrektor.

Sama Wieża Bracka również czeka na zwiedzających.

Najlepiej ją zwiedzać latem. Dlaczego? Dlatego, że ma naturalną klimatyzację. Zawsze tutaj jest fajna niska temperatura, która nie zmienia się w ciągu roku. Zimą jest dokuczliwa, ale latem jest cudowna. Kiedy wchodzimy do Wieży Brackiej z rozpalonego słońcem dworu, tutaj można naprawdę odpocząć. A kiedy już wejdziemy na szczyt Wieży Brackiej można podziwiać wspaniałą panoramę – zachęca Łukasz Tekiela.

Zarówno muzeum jak i wieża udostępniane są od wtorku do soboty w godzinach od 10.00 do 16.00. Po wizycie w Wieży Brackiej zapraszamy do Informacji turystycznej, gdzie można nabyć pamiątki z Lubania.

Informacja turystyczna jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30, a w sobotę od 10.00 do 16.00.

ŁCR

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe