- To, że czeka nas czwarta fala, jest pewne - mówi Kamil Barczyk dla Onetu.

  • 09.06.2021, 10:37 (aktualizacja 09.06.2021, 10:50)
  • Źródło: Bolec.info
- To, że czeka nas czwarta fala, jest pewne - mówi Kamil Barczyk dla Onetu. Bolec.info Kamil Barczyk, dyrektor szpitala w Bolesławcu

Podziel się:

Oceń:

Dyrektor bolesławieckiego szpitala o zgonach w Polsce, wadze badań profilaktycznych i o tym, że pandemia się nie skończyła.

W obszernym wywiadzie dla portalu Kamil Barczyk mówi m.in. o tym, że jego zdaniem około 60 procent z 80 000 zeszłorocznych zgonów w Polsce (było ich ponad 485 tysięcy, najwięcej od 1945 roku) było związanych z COVID.

- Można to tłumaczyć w różny sposób. Niewydolnością systemu, brakiem dostępu do lekarza, ale też bardzo małą świadomością zdrowotną wśród społeczeństwa i przeolbrzymim strachem wywołanym pandemią. Przyczyn pozostałych nadmiarowych zgonów upatrywałbym jednak głównie w naszej niskiej świadomości zdrowotnej - mówi dyrektor bolesławieckiego szpitala. - Brakuje edukacji zdrowotnej. Mamy olbrzymie problemy z profilaktyką swojego zdrowia, niskie współczynniki zgłaszania się na badania profilaktyczne.

Dyrektor mówi, że trzeba bić na alarm i zrobić wszystko, by Polacy zaczęli się badać.

- Nie może być tak, że idziemy do lekarza dopiero w ostatnim momencie, jak już jest naprawdę źle. Jak jest za późno. (...) Jeśli nie skłonimy ludzi do badań, to nic się nie zmieni i w kolejnych latach, również po pandemii, będziemy odnotowywać zgony nadmiarowe, czyli te, których można było uniknąć.

Jego zdaniem czwarta fala epidemii nadejdzie po wakacjach, jednak będzie ona łagodniejsza niż trzy poprzednie.

- Absolutnie nie jest to jeszcze koniec pandemii - mówi Barczyk. - Jest to jedynie wyciszenie, ale na pewno nie definitywny koniec. 

Cały wywiad przeczytacie TUTAJ.

Źródło: Bolec.info

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bh
Bh 09.06.2021, 22:22
Czekam na 100, wystawię swoje testy na aukcję z 1. Biznes to biznes
Covid
Covid 09.06.2021, 13:26
Ludzie to nie koniec covida od września nowa fala i kolejne dawki szepionek .Wielka Brytania szybko rośnie liczba chorych na mutacje indi Wietnamu czyli zaczyna się znowu
xyz
xyz 09.06.2021, 12:42
kiedyś na jesień to nazywało się sezon grypowy.... teraz kolejna fala czegoś , co ni wiadomo skąd się wzięło, nikt nie ma zamiaru wyjaśnić tego, a znane postacie świata nauki odkrywają w tym wirusie coraz to nowe rzeczy nie pasujące do ogólnego przekazu.... i dla tych dociekliwych nie jestem foliarzem i potrafię czytać naukowe periodyki wyższego poziomu niż to co mamy w tym kraju....
profilaktyka pan mówi... a co z POZami , które się zamknęły na ludzi, na bilans dziecka trzeba się zapisywać, terminy na miesiąc minimum... a nawet po zmianie rozporządzenia nie przyjmują ludzi tylko na telefon wszystko....????
Lubanianin
Lubanianin 09.06.2021, 12:07
4,5,6,7 a i 8 i może więcej, pandemia to dobry biznes szybko sie nie skończy, cieszcie się latem, szybko się skończy i smycze wrócą.

Pozostałe