Sześciokilogramowe pisklę

  • 09.06.2021, 10:01 (aktualizacja 09.06.2021, 10:42)
  • Nasze Zoo Görlitz Zgorzelec
Sześciokilogramowe pisklę Foto: www.zoo-goerlitz.de, C. Hammer Dobrze chronione - sześciotygodniowe pisklę sępa z rodzicem w gnieździe

Podziel się:

Oceń:

Jest waga oraz woreczek na pióra do badań w celu określenia płci. Wszystko gotowe na pierwsze badanie pisklęcia sępa płowego, wyklutego w marcu. Młody sęp aktualnie, ma niewiele z uroczego pisklęcia pokrytego puchem. Z białą skórą, z której wyrastają pierwsze pióra, aktualnie przypomina bardziej wyrośniętego pieczonego kurczaka.

Całe badanie trwa zaledwie dziesięć minut.

Staramy się, aby wywołać jak najmniejszy stres zarówno u rodziców jak i pisklęcia.  – ​​wyjaśnia kuratora zwierząt Catrin Hammer. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku badań, ptak jest zdrowy i rozwija się doskonale.

Hodowlana para sępów płowych Agathe i Arthur od wielu lat wychowuje potomstwo w Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec. Co roku w styczniu składają jedno jajo, które wysiadują na przemian przez 55 dni. Niektóre z ich dzieci po uzyskaniu dojrzałości przeprowadziły się do innych ogrodów zoologicznych, niektóre nadal mieszkają w Görlitz, a jeden z sępów trzy lata temu został wypuszczony na wolność w Bułgarii, w ramach projektu reintrodukcji. Młody sęp wyposażony w nadajnik, nadal regularnie przesyła dane o swoim położeniu. Więcej informacji na ten temat oraz możliwości objęcia projektu patronatem ochrony przyrody, można znaleźć na stronie tierpark-goerlitz.de

Jako policjanci zdrowia, sępy odgrywają bardzo ważną rolę w łańcuchu zależności przyrodniczych. Pestycydy, nielegalne polowania, turbiny wiatrowe a także stosowanie diklofenaku, środka przeciwbólowego, niestety wciąż używanego w weterynarii w niektórych krajach, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zdziesiątkowały światową populację sępów.

Jeszcze kilka miesięcy zajmie tegorocznemu młodemu sępowi zanim osiągnie rozpiętość skrzydeł dochodzącą do 2,7 m oraz nauczy się latać. Goście odwiedzający Nasze Zoo mogą śledzić rozwój tych charyzmatycznych padlinożerców, przez kamerę z widokiem na ich gniazdo, znajdującą się przy wolierze.
Nasze Zoo oraz znajdujące się nieopodal centrum testowe, aktualnie otwarte są codziennie od godziny od 9:00 do 18:00.

Nasze Zoo Görlitz Zgorzelec

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe