Awiza odejdą do lamusa? Nowe narzędzie Poczty Polskiej

  • 07.06.2021, 16:14 (aktualizacja 07.06.2021, 16:28)
  • News4Media
Awiza odejdą do lamusa? Nowe narzędzie Poczty Polskiej iStock

Podziel się:

Oceń:

Cyfryzacja opanowuje wszystkie dziedziny życia. Podobnie stanie się z oficjalną korespondencją, która już wkrótce będzie obsługiwana mailowo. Narodowa skrzynka e-mail to nowe narzędzie Poczty Polskiej, za pomocą którego odbierzemy urzędową korespondencję w formie elektronicznej.

Każdy będzie miał swoją skrzynkę

Według informacji podanej przez Gazetę Wyborczą, wkrótce faktem stanie się skrzynka mailowa, za pośrednictwem której obywatele będą mogli kontaktować się z państwowymi instytucjami. Nowy projekt obsługiwany przez Pocztę Polską, wejdzie w życie już 1 lipca. Nie będzie jednak obowiązkowy. Każdy, kto zechce skorzystać z usługi, będzie musiał założyć indywidualne konto. Warunkiem będzie złożenie wniosku o adres do doręczeń elektronicznych.

Komunikacja urząd – obywatel

Osoby, które zadeklarują chęć elektronicznej obsługi swojej korespondencji, jednocześnie zrezygnują z tej w wersji tradycyjnej, papierowej. Wszystkie instytucje mają być zobowiązane do przestrzegania tego wyboru. Według Wyborczej, na "pierwszy ogień" pójdą ministerstwa. Z czasem jednak baza instytucji ma być powiększona m.in. o urzędy gmin, urzędy skarbowe czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Taki krok ma spowodować również np. przyspieszenie wydawania decyzji. Docelowo z systemu ma korzystać prawie 70 tys. podmiotów publicznych.

Poczta hybrydowa

Plany dotyczące powszechnej skrzynki mailowej zakładają również obsługę hybrydową. Osoby, które nie korzystają z komputerów, będą mogły otrzymywać listy tradycyjne. To znaczy, że urząd prześle korespondencję w formie mailowej, a Poczta Polska wydrukuje ją i dostarczy pod adres zamieszkania.


Kto za to zapłaci?

„Za doręczanie takiej korespondencji nadawanej przez podmiot niepubliczny (firma, obywatel) podmiotowi publicznemu Poczta Polska nie pobierze opłat. Ale dostanie dotację z budżetu. Przekazywanie korespondencji między podmiotami publicznymi też ma nie podlegać opłacie.” – czytamy w publikacji GW. To oznacza, że użytkownicy nie poniosą opłaty bezpośrednio. Gazeta podkreśla jednak, że koszty usługi pokryją dofinansowania, a te pozyskane będą z publicznych pieniędzy. Najdroższą z usług wyceniono na „nie więcej niż 6 zł plus VAT”.

News4Media

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jan
Jan 09.06.2021, 09:17
czyli beda wszystko czytac.. jakas paranoja.. 500 kont i hasel, chinczycy czy ruskie jeden cyber atak zrobia i finito.. spece cyfryzacj... jeszcze za respiratory nie oddal sku...!!
Artur
Artur 08.06.2021, 19:47
Ręce opadają jak dziennikarze piszą o narodowym emailu. To narzędzie (rejestrowane doręczenie elektroniczne) nie ma nic wspólnego z emailem ani prawnie ani technologicznie. Dramat. A później się dziwić że Polacy są wykluczeni cyfrowo.
Wit
Wit 08.06.2021, 10:08
Tak a potem będą sprawdzać czy płacisz abonament tv .cwaniaczki .
Jarek
Jarek 08.06.2021, 09:33
Od kilku lat Poczta ma Envelo. Niestety mało funkcjonalny, do dziś tego nie ogarnęli. Jeśli tak będzie dalej... Elektroniczne awizo trafi do odbiorcy po kilku miesiącach jeśli nie latach.
Gość
Gość 08.06.2021, 13:09
Co ma piernik do wiatraka???
stefan
stefan 07.06.2021, 21:51
poczta polska będzie brała ogromne kwoty za dostarczanie wiadomości email, pudrowania zgniłego komunistycznego trupa ciąg dalszy...
Rysiek
Rysiek 07.06.2021, 17:31
Poczta POLSKA a godło zdjęli, raczej nie Polska.
Wiarus
Wiarus 08.06.2021, 13:32
Godło było Francuskie jak ktoś by chciał wiedzieć i dlatego zdieli.

Pozostałe