Policz, ile zyskasz, a ile stracisz na „Polskim Ładzie”

  • 07.06.2021, 13:27 (aktualizacja 07.06.2021, 13:29)
  • News4Media
Policz, ile zyskasz, a ile stracisz na „Polskim Ładzie” podatki.gov.pl

Podziel się:

Oceń:

Ministerstwo finansów udostępniło internetowy kalkulator, na którym każdy może policzyć bilans zysków i strat po wejściu w życie zmian podatkowych.

Chodzi o „Polski Ład”, czyli plan poważnych zmian społeczno-gospodarczych zapowiedzianych przez Zjednoczoną Prawicę. Politycy kładą w nim duży nacisk na reformę podatkową. Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, zyskają na tym osoby zarabiające do 6 tys. złotych miesięcznie. Potem dodał, że te z pensjami do 10 tys. zł nie odczują zmian w swojej kieszeni. Ma to być możliwe dzięki ryczałtowemu rozliczaniu się z fiskusem.

Teraz rząd, aby przekonać Polaków do zmian i wyjaśnić im ich założenie, uruchomił internetowy kalkulator. Każdy może na nim sprawdzić, czy zyska czy może jednak straci na „Polskim Ładzie”. Kalkulator znajduje się na stronie podatki.gov.pl. To prosty w obsłudze interaktywny formularz, w którym wpisuje się swoją pensję (brutto) i uzupełniając kilka dodatkowych pól, otrzymujemy wynik. Sprawdziliśmy, jak działa kalkulator.

Według tych wyliczeń, osoba zarabiająca pensję minimalną (2 800 zł brutto) zyska 144 zł miesięcznie, czyli na konto otrzyma ok. 2 144 zł zamiast obecnych 2 000 zł. Gdy wpiszemy w kalkulator pensję 5 000 zł, wskazuje on że zyskamy 47 zł miesięcznie, a pensja wyniesie na rękę 3 547 zł i 19 groszy.

Idźmy dalej i zatrzymajmy się przy granicy wspomnianych 6 000 zł. „Zysk” po zmianach to 0 zł. Tak samo jest w przypadku zarobków w wysokości 10000 zł - „Zmiany podatkowe nie wpłyną na wynagrodzenie roczne.” - taka pojawia się informacja. Straty zaczynają się powyżej granicy nie 10000 zł, ale dopiero 13000 zł. Osoba zarabiająca taką kwotę straci miesięcznie nico ponad 13 złotych.

Sprawdziliśmy też wyliczenia jeszcze dla podatnika zarabiającego 18 000 zł. Tu już widnieje spora strata. „W wyniku zmian podatkowych strata wyniesie 390,37 zł zł miesięcznie.” - napisano i dodano: „Kwotę wolną od podatku podniesiono z obecnych 8 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych. Podniesiono również próg podatkowy z 85 528 złotych do 120 tysięcy złotych. Zmiany sprawią, że system podatkowy w Polsce będzie bardziej sprawiedliwy, a nakłady na służbę zdrowia wzrosną. Dzięki temu zyskają wszyscy Polacy”.

A teraz duże pieniądze. Jeśli ktoś otrzymuje co miesiąc 40 000 zł, to po zmianach na konto wpłynie mu o ponad 2 000 zł mniej.

Zaznaczmy wyraźnie, że wszystkie te wyliczenia dotyczą umów o pracę. Dodajmy jeszcze, że kalkulator uwzględnia także wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe czy otrzymywane świadczenie Rodzina 500 Plus, a także zapowiadane przez rząd wypłacanie 12 tys. zł na drugie i trzecie dziecko w rodzinie (przez rok lub dwa lata w miesięcznych transzach) i po wypełnieniu odpowiednich rubryk i te pieniądze są uwzględniane w wynikach.

Zmiany podatkowe rząd chce wprowadzić od stycznia 2022 roku.

News4Media

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

stefan
stefan 08.06.2021, 08:43
prawda jest taka że nic nie zyskasz tylko stracisz... nawet jak jesteś robolem za 2k na rękę to korzystasz z usług firm ludzi którzy nowy podatek wliczą w cenę produktu/usługi, także zapamiętajcie moje słowa że jeżeli ktoś myśli że coś zyska to po prostu jest głupi.
Redemptor
Redemptor 07.06.2021, 19:41
60 000 zl rocznie kosztuje polskiego (nie tylko katolickiego) podatnika wykształcenie kleryka - słuchacza seminarium duchownego. Dlaczego Watykan za nich nie płaci, przecież każdy ksiądz podlega pod Kurie a te pod Watykan. Tak, gdyby nie konkordat wszystko by się zmieniło na lepsze, tak jak zrobili na Zachodzie i nasi sąsiedzi z południa.
Szympanides Makakikopulos
Szympanides Makakikopulos 08.06.2021, 01:02
Redemptorze! Twoja sugestia by "Wi, de Pipuł" nie ponosił kosztów kształcenia kleru jest o tyle nierealna co nielogiczna: wszak pasożyta od wyklucia do USA'ranej śmierdzi jego amen zawsze i wszędzie alimentuje Żywiciel! Tak jest od początku świata a przecież Pismo stanowi - i barierę dyskusjom dla kontestujących "zastany porządek świata" tym stwierdzeniem stawia - że "...wszystko co Pan danych dni stwarzania stworzył było b. dobre"! Sjkoro "wszystko jest dobre" - to i ciężar utrzymywania Pasożytów na łbie zakołtunionym też "jest/musi być dobre"! Co prawda znaleźli się Starsi i Mądrzejsi (od Boga którego nam stworzyli i podali na tacy) i kontestując tę "dobrość stworzenia pańskiego" coś tam u supełków dzieci swoich z tępymi kozikami dnia 8 od nasmrodzin jego wyczyniają naturę doskonałego stworzenia bożego kozikiek tym poprawiając, ale nie wchodźmy w szczegóły życia i bycia półdzikich "napitych wińskiem i napalonych jakimiś ziołami..." bo ten temat dogłębnie już poruszyła - i na salach sądowych egzegezę onego przeprowadziła - niejaka Doda Elektroda...
Redemptor
Redemptor 08.06.2021, 10:19
Wielebny! A Bracia Czesi? Realne i logiczne. Pozbyli się pasożyta w sensie finansowania - i pasożyt znalazł inne źródła, tylko że już się u nich nie panoszy jak u nas. Tam nawet go nie interesuje aborcja i eutanazja, skoro nasze polskie katoliczki jeżdżą już nagminnie na skrobanki.
Można? Jak tylko się chce i jest wola ludu. Po prostu Czesi naród mądry i inteligentny nie dali się skutecznie ogłupić - nam tę zarazę sprzedali w układzie politycznym wraz z Dubravką z rodu Przemyślidów..
Szympanides Makakikopulos
Szympanides Makakikopulos 09.06.2021, 23:15
Wola ludu powiadasz...U nas to abstrakcja, więc powiadasz o rzeczach nierealnych... Poza tym nawet gdyby u nas jak w Czechach była "wola ludu" to jeszcze musi być wola przedstawicieli przez ten lud wybranych na reprezentantów jego interesu ludowo-narodowego, a z tym u nas bywało i bywa różnie jednak zawsze w poprzek woli ludu! Nasi po'osłowie składają przysięgę gdzie są słowa że 'dobro narodu będzie ich najwyższym celem, tak im dopomóż bóg" i - wziąwszy to dobro na cel - skubią z naszego dobra ile tylko chcą. Mało tego - 5 minut po złożeniu przysięgi lecą na zbity pysk by...dogodzić/wygodzić/praw naustanawiać i zwolnień wszelakich tym, którzy rzeczonego boga im w skubaniu dobra naszego pomocnego w pozłoconych puzderkach pod postacią wafelka zatrzasnęli i trzymają/nim szafują/na nim trzebią megakasę...Dopóki stan ten trwał będzie - czarna wesz siedziała będzie na mendzie i pluskwą poganiała...a nam wszystkim zewsząd dobrobyt!
890
890 07.06.2021, 18:40
jestem biedakiem , będę jeszcze biedniejszy .
Xyhh
Xyhh 07.06.2021, 17:44
Polski pisowki nowy ***.

Pozostałe