Świeradów-Zdrój. Otwarcie wieży widokowej Sky Walk [FOTOGALERIA]

  • 03.06.2021, 15:53 (aktualizacja 07.06.2021, 13:09)
  • red.
Świeradów-Zdrój. Otwarcie wieży widokowej Sky Walk [FOTOGALERIA]

Podziel się:

Oceń:

Punktualnie o 10. pierwsi goście weszli dziś na najwyższą wieżę widokową w Polsce, która przez ostatni rok powstawała w Świeradowie-Zdroju. Wieża ma kilka „naj”, więc przyciąga turystów z Polski i nie tylko.

Wśród pierwszych zwiedzających przeważali mieszkańcy województwa lubuskiego. Jedni z pierwszych gości przyjechali z Iłowej, Żar, Żagania, Lubska. Spotkaliśmy gości z Poznania, Trójmiasta, Wrocławia czy Tych. Byli też reprezentanci regionu, mieszkańcy Świeradowa, Orłowic czy Lubania. Większość z nich wybrała się dziś specjalnie do Świeradowa-Zdroju na otwarcie najwyższej wieży widokowej w Polsce.

Wieża widokowa w Świeradowie-Zdroju ze szklanym tarasem na szczycie jest najwyższa w kraju, bo z masztem ma 70 m wysokość. Ma najdłuższą ścieżkę w chmurach, bo liczącą 850 m. Ma kokon pająka, z którego po siatkach będzie można przechodzić na skróty na kilka poziomów i w końcu ma 105 - metrową zjeżdżalnię, którą można dostać się na dół w kilkadziesiąt sekund. W ciągu dnia wieżę odwiedzić może 4000 gości.

Wieża jest oświetlona, dzięki temu będzie można odwiedzać ją po zmroku, to jedyna wieża w Europie gdzie przewidziano taką możliwość. Na specjalnie zaprojektowanym tarasie, w połowie wysokości wieży, planuje się organizowanie kameralnych koncertów czy nocnego oglądania gwiazd.

Do budowy wieży wykorzystano 700 ton stali i 400 kubików klejonego drewna. Mimo trudnych warunków, bo wieże budowano w zimie, udało się ją postawić zaledwie w 11 miesięcy. Koszt inwestycji to 40 mln zł.

Dla Świeradowa-Zdroju to nowe otwarcie. Ostatnia tak znacząca inwestycja to otwarcie kolei gondolowej, co miało miejsce trzynaście lat temu. Okazuje się, że to nie koniec atrakcji, bo już mówi się o budowie w pobliżu Sky Walk placu zabaw, którego budowa kosztować będzie kolejne 20 mln zł.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu konferencji prasowej, w trakcie której samorządowcy i inwestorzy opowiadali o inwestycji i kolejnych planach.

red.

Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dan
Dan 05.06.2021, 20:58
Nie ma jak to zepsuć krajobraz pięknych gór dla kasy, masakra.
Drożyzna!
Drożyzna! 05.06.2021, 14:29
Byłem wczoraj w 3 osoby w Chorzowie na wesołym miasteczku. 159 zł za cały dzień za 3 osoby, wszystkie atrakcje. Można?
Mieciu
Mieciu 05.06.2021, 13:33
Strasznie długa ta zima 11 miesięcy.
Iga
Iga 05.06.2021, 08:48
Tak płaczecie ze drogo ,a w Zakopanem za wjazd na Kaspeowy 120 zł osoba a trzeba czekać na wjazd 4-5godz tylu jest chętnych
Pozatym papierosy kosztują 15 zł ,więc 3 paczki mniej i będzie bilet i zdrowia więcej
Jarek daj 500+, Jarek dlaczego tak drogo
Jarek daj 500+, Jarek dlaczego tak drogo 06.06.2021, 08:01
Płacze Pisowskie pokolenie co nauczyło się tylko daj, dej, mi się należy, kiedy pięćset itd.
Oni nie widzą że przez ich nieróbstwo i socjal wszędzie ceny idą w górę a podatki co chwilę nowe wymyślają i myślą że z tym 500 to królowie życia.
Dziki zachód
Dziki zachód 04.06.2021, 19:34
Ciekawe kiedy powstanie w Leśnej lepszy monumęt ku czci naszego króla kabaretu atrakcje murowane tylko salun i poker
abitoorient
abitoorient 05.06.2021, 21:57
Do szkoły ! Salun się pisze przez dwa u
Hugo
Hugo 04.06.2021, 17:15
I Świeradów przestał być właśnie cichym spokojnym miejscem, czas stamtąd uciekać, miasto zostało przejęte przez turystów, dla mieszkańców nie ma miejsca.
Mieszkanka
Mieszkanka 06.06.2021, 17:12
No tak najlepiej zamknąć się na turystów. Zamknąć wszystkie hotele wszystkie inne działalności gospodarcze zamknąć uzdrowisko i niech mieszkańcy sobie spokojnie żyją. Spokojnie bez pracy na socjalu albo przepraszam nie h jeżdżą do pracy do Niemiec albo do Czech a Świeradów zaorać i czekać na wykopki i żyć z ziemniaków albo buraków. Ludzie o czym wy piszecie, nie rozumiecie ze taki jest charakter naszej miejscowości to uzdrowisko i turystyka, nikt nie wybuduje hali produkcyjnej i nie będzie zatrudniał was do szycia butów czy składania części samochodowych.
Hugo
Hugo 07.06.2021, 16:33
Widziałaś co się działo przez weekend długi? takiego miasta chcesz? hałas, chaos, korki... tak źle było bez tej wieży, Świeradów żył z "niemca" kto teraz będzie chciał przyjechać do takiego lunaparku? Nikt turystów nie wygania, zawsze byli ale był i spokój a teraz? jakaś masakra, wieżoogłupienie a na sępiej górze kilka osób gdzie jest 1000xpiękniej niż na wieży.
🤔🤔
🤔🤔 07.06.2021, 05:30
Uzdrowisko co wali ścieki do Kwisy, faktycznie
Mieszkaniec
Mieszkaniec 05.06.2021, 15:24
@Hugo i po co ten dym ? Tylko dla przykładu weż sobie dane i porównaj Rewal czy Pobierowo . W sezonie liczba gości dochodzi do 70 - 80 tyś osób nie licząc przejeżdżających czy tych np co mieszkają w Szczecinie i przyjeżdżają na dzień czy dwa Chcesz żeby było sielsko , anielsko i oczywiście bogato . Każdy by chciał .
Hugo
Hugo 07.06.2021, 16:36
kiedyś do Rewala jeździłem ale już nigdy nie pojadę tak samo jak do Pobierowa bo tam taki sam lunapark jak teraz w Świeradowie, ale w sąsiednim Łukęcinie już jest trochę spokojniej i co niektórzy takiego spokoju szukają. Ale w Świeradowie liczy się kasa!!! za 5euro każdy by się pociął, więcej więcej jak najwięcej się nachapać kasy...
Paweł
Paweł 04.06.2021, 14:48
Klasyczna, polska rodzina 2+2 za spacerek zapłaci 159zł (pod warunkiem, że dzieci są w wieku do jedenastu lat).
Hugo
Hugo 04.06.2021, 18:52
jest 500 plus, Ci bez dzieci mają gorzej muszą zapracować sobie.
Gość coroczny
Gość coroczny 04.06.2021, 13:59
Wieżę popieram, ale jak nie zrobią zakaz wjazdu do miasta, to zdrojem długo nie zostaną.
Miejsowy
Miejsowy 06.06.2021, 12:45
Czego się czepiasz, g....wno mnie to obchodzi. Jest git i to się ceni
Z Leśnej
Z Leśnej 04.06.2021, 10:08
To jest coś wspaniałego !!! Brawo Wy!!!!49 zł to nie mało ale w końcu nie wchodzimy tam co dzień . Brawo dla pomysłodawcy , inwestora i projektanta . Może przesadzam ale jestem pod wrażeniem . Dla mnie to dolnośląskie , turystyczne Atomium
Ja.
Ja. 04.06.2021, 17:51
Piękna cena, tylko dla kogo?
Swier
Swier 06.06.2021, 12:47
Dla tych co realnie patrzą na świat, zarobki, ceny. Ja nie narzekam, najniższa krajowa też wzrosła ale nieudolnym zawsze coś nie pasi
Ccc
Ccc 04.06.2021, 05:00
Ale to jest w Polsce? Ta nazwa jest myląca. Dlaczego wszystkich ogarnia strach przy używaniu ojczystego języka? Chyba jest za trudny, lepiej używać łatwiejszego.
Loko
Loko 03.06.2021, 22:25
Aż serce rośnie z dumy, jak widzi się te wyświetlacze a w nich ani słowa po Polsku, tylko po niemiecku. Coś pięknego. Że Na Da.
Cezary Cezary
Cezary Cezary 04.06.2021, 11:42
Rozumiem że wolisz Lubańskie atrakcje dla Niemców ? (czyt. gabinety dentystyczne ;p) Bo chyba nie przyjadą podziwiać fontanny i publicznej kałuży zwanej parkiem wodnym ;)
Wystawca
Wystawca 06.06.2021, 12:25
Lubań jest pięknym miastem. Dużo turystów tu się zatrzymuje i często słyszę pozytywne opinie. Niestety człowiek człowiekowi wilkiem. Skąd tyle złośliwości w ludziach?! Co by nie zrobiono to źle. Baszta taka piękna, dr Tekiela oprowadza wycieczki, prowadzi też przemarsz dawnej Straży Miejskiej. Piękna fontanna nad wystawą "Schron". Z niecierpliwością czekam na festiwal minerałów. Znów będę mógł przyjechać i podziwiać wszystko.
Publiczna sikawka.
Publiczna sikawka. 04.06.2021, 17:56
Publicznej kałuży?
Raczej przepłaconej sikawki, wizytówki nieudolności pozyskania środków zewnętrznych, przykładu jak pozbyć się dużej kasy gdzie można było to przeznaczyć na wkład własny do inwestycji i zrobić coś naprawdę fajnego.
Ale pozyskać srodki trzeba umieć.
Fakt
Fakt 06.06.2021, 12:43
Przecież fontanny postawił ZGiUK Sp. z o.o. w Lubaniu, i na prawdę są fajne. Mi się bardzo podoba, wieczorem z okna widzę te migające, tęczowe światełka. Ludzie robią zdjęcia, dzieci cieszą się i biegają.
Gość coroczny
Gość coroczny 04.06.2021, 14:04
Dentyści długo się uczyli, żeby w końcu zarabiać. Lepiej nasi jak węgierscy.
Cezary Cezary
Cezary Cezary 04.06.2021, 21:57
Dentyści niech zarabiają ale czy plomba u Helgi to ta sławetna Lubańska polityka dla pozyskania turystów? - hmm ;) Ciekawe.
Helga
Helga 06.06.2021, 12:38
I znowu Ty. Sposób myślenia nie do pozazdroszczenia. Co ma wspólnego dentysta z polityką. Proponuję psychologa on na pewno więcej optymizmu doda ;-)
Świat
Świat 04.06.2021, 09:46
Ceny, również niemieckie.
Migrant
Migrant 06.06.2021, 12:30
Bez przesady. Z Wrocławia przyjeżdżają do nas, bo u nas taniej. Poza tym albo ilość (tanie ceny) albo jakość. Już widzę, jak ze świata i tak wracają do Lubania na stare lata.
Jwp
Jwp 03.06.2021, 20:09
"czy Tych"..... Powinno być Tychów.

Pozostałe