Łagodzenie obostrzeń. Czy zdejmiemy maseczki?

  • 02.06.2021, 10:48 (aktualizacja 02.06.2021, 10:49)
  • News4Media
Łagodzenie obostrzeń. Czy zdejmiemy maseczki? gov.pl

Podziel się:

Oceń:

Więcej osób na weselach, nowe limity pasażerów w komunikacji publicznej. To niektóre ze zmian, jakie wejdą w życie od niedzieli.

Dziś na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił plan kolejnego łagodzenia obostrzeń pandemicznych. Przypomnijmy, że w maju otwarto np. kina, teatry, restauracje czy siłownie. Zezwolono też na zdjęcie maseczek w otwartej przestrzeni. Minister mówił, że sytuacja pandemiczna poprawia się.

Obserwujemy wyraźny spadek zakażeń, hospitalizacji, coraz mniejsza jest trafialność testów, czyli odsetek wykonywanych. Jeżeli popatrzymy na tygodniowe średnie ostatnich dwóch tygodni, to widać, że dynamika spadków zakażeń jest bardzo wysoka."  Niedzielski dodał, że znacznie zmniejszyła się liczba zgonów pacjentów, a w szpitalach jest coraz mniej zajętych łóżek. Co nie oznacza, że koronawirus odpuścił. „W tej chwili głównym zagrożeniem są nowe mutacje. Bardzo ściśle monitorujemy sytuację, gdzie pojawiają się sytuację alertowe.” – wyjaśnił.

Jeśli chodzi o obostrzenia, to rząd analizował (na podstawie logowania się urządzeń mobilnych do sieci) przemieszczanie się ludzi, a to na pewno w ciągu najbliższych miesięcy będzie jeszcze intensywniejsze. „Chciałem poinformować, że zdecydowaliśmy się wprowadzić niewielkie zmiany, a potem być może większe, dotyczące okresu wakacyjnego. Dziś przedstawiamy informacje dotyczące od 6 do 25 czerwca.” – mówił Niedzielski i dodał, że w przyszłym tygodniu powie o następnej fazie zmian.

Zmiany w obostrzeniach od 6 czerwca

  • Będzie możliwe organizowanie targów i konferencji z limitem 1 osoby na 15 m kw.
  • Otwarte zostaną sale zabaw dla dzieci, z limitem 1 osoby na 15 m kw.
  • Transport zbiorowy - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Z 50 do 150 osób zostanie zwiększony limit osób na weselach  i zgromadzeniach.

Zaznaczmy, że do limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione, a weryfikacja tej kwestii to zadanie organizatora imprezy czy wydarzenia. „Osoba, która twierdzi, że jest zaszczepiona, musi pokazać wykaz. Po 10 czerwca planujemy powszechne udostępnienie aplikacji, która jest swoistym czytnikiem, ale będzie również pozwalała bezpośrednio odczytywać informacje.” - wyjaśnia minister.

Spontaniczne zgromadzenia pozostają dalej zakazane. Nie ma też decyzji co do działania klubów nocnych i dyskotek. Niedzielski nie mówił też o konkretnym terminie całkowitego zdjęcia maseczek. Kilka dni wcześniej przyznał, że rekomenduje utrzymanie obecnych zasad zakrywania ust i nosa jeszcze na czas wakacji.

News4Media

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

megafaka
megafaka 05.06.2021, 06:50
Luc Montagnier, francuski wirusolog i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny ujawnił niebezpieczeństwa związane ze "szczepionkami" COVID-19. "Szczepionki nie zatrzymują wirusa, przekonuje wybitny wirusolog, robią odwrotnie - "karmią wirusa" i ułatwiają jego rozwój w silniejsze i bardziej zdolne do przenoszenia warianty. Masowe "szczepienia" są błędem naukowym, jak również medycznym". Jak napisała pewna osoba: "Ale laureat Nagrody Nobla i wybitny wirusolog z pewnością się myli, to Grzesiowski i Simon wiedzą lepiej :D"
Obecna "szczepionka" na covid-19 to modyfikowana genetycznie substancja eksperymentalnie badana na ludziach, z zawartością substancji zakazanych do stosowania na ludziach i zwierzętach - która nie daje odporności a wręcz niszczy (udowodnione naukowo)!
Fakty które trzeba znać:
1) Pfizer: zapłacił 4,7 miliardów dolarów kar za fałszywe informacje, za liczne naruszenie zasad bezpieczeństwa dotyczących produkcji leków i sprzętu medycznego, za nielegalną promocję oraz za praktyki korupcyjne.
2) Moderna: nigdy, od czasu powstania firmy, nie udało im się wprowadzić na rynek, żadnej szczepionki mimo iż próbowali z 9 różnymi, z których żadna nie przeszła przez badania kliniczne III fazy.
3) Johnson $ Johnson: nazwa tej firmy wymieniona jest w setkach tysięcy pozwów sądowych dotyczących toksycznych i / lub niebezpiecznych produktów, w tym leków, szamponów, sprzętu medycznego a także zasypki dla niemowląt skażonej kancerogennym azbestem.
4) AstraZeneca: stosowanie szczepionki tej firmy zostało zawieszone w wielu krajach europejskich z powodu poważnych i śmiertelnych powikłań spowodowanych przez indukowane szczepionką powstawanie zakrzepów krwi w organizmie.
Juzek
Juzek 03.06.2021, 09:03
Czesi zgłosili do Unii Europejskiej że powołują Ministerstwo Żeglugi Morskiej. Unia się zapytała po co im to skoro nie mają dostępu do morza. Czesi odpowiedzieli że jak Polacy mogą mieć Ministerstwo Sprawiedliwości to i oni mogą mieć ministerstwo żeglugi.
regent
regent 02.06.2021, 12:13
A motłoch się cieszy, że im znowu ( na chwilę) na coś pozwolono "więcej", choć jeszcze do niedawna było to rzeczą NORMALNĄ! I znów powtórzę pytanie: czy to najlepsze komputery NASA z pomocą Einsteina, Zorro i kapitana Klosa wyliczyły te 15m2, 75% obłożenia i 150 osób? Jak długo głupole dacie się dymać jak typowe półgłówki?
Ludwisia
Ludwisia 05.06.2021, 17:57
Don Regento! Ciebie już ten system antycividowy tak ogłupił że nawet jak cie pod respiratora położą to będziesz twierdził że masz tylko sraaaczkę! Oczywiście jako towarzyszącą...
Renatka
Renatka 05.06.2021, 15:58
Takie mamy społeczeństwo (motłoch), pewnie to Burmistrza wina, bo ktoś musi być winny. I co? Dobrze Wam teraz?

Pozostałe