Paszporty covidowe już dostępne. Jak je pobrać?

  • 02.06.2021, 10:24 (aktualizacja 02.06.2021, 10:50)
  • News4Media
Paszporty covidowe już dostępne. Jak je pobrać? fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Polska dołączyła już do systemu Unijnych Certyfikatów Covid (UCC), które mają ułatwić podróżowanie po UE w czasie epidemii. Stało się to 1 czerwca.

Jak pobrać dokument?

Od 1 czerwca certyfikat covidowy w Polsce można pobrać bezpłatnie ze strony Internetowego Konta Pacjenta w postaci PDF nadającej się do prezentacji na urządzeniach mobilnych i do wydruku. Aby to zrobić, należy zalogować się poprzez stronę pacjent.gov.pl. Po 25 czerwca będzie on dostępny także w aplikacjach  mojeIKP i mObywatel.  

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, dokument otrzymać można również w postaci wydruku papierowego w punkcie szczepień. Ozdrowieńcy lub osoby z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa będą mogły dostać go w formie drukowanej od każdego pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl czyli np. od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Certyfikaty będą wydawane po każdej z dawek szczepionki z wyraźnym oznaczeniem cyklu (1/2, 2/2, 1/1).

Co udowadnia i dla kogo jest?

Certyfikat jest dowodem na to, że dana osoba:
- przebyła chorobę COVID-19,
- ma negatywny wynik testu COVID-19,
- została zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Różne terminy ważności 

W zależności od powodu wydania, certyfikat ma różny terminy ważności. Dokument potwierdzający status bycia ozdrowieńcem będzie wydawany po 11 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku testu PCR potwierdzającego zakażenie COVID-19 i będzie ważne przez 180 dni. W przypadku wydanego przez Polskę certyfikatu z tytułu negatywnego wyniku testu na obecność zakażenia COVID-19 może to być 48 godzin w przypadku testu PCR oraz testu antygenowego. Jeśli jesteśmy zaszczepieni, termin wyniesie 12 miesięcy.  

Gdzie jest uznawany dokument?  

Z informacji podanych przez resort zdrowia wynika, że certyfikat będzie respektowany na terenie Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. System Unijnego Certyfikatu Covid będzie stopniowo powiększany o podobne systemy tworzone w innych krajach świata. 

Potwierdzenie certyfikatu

Posiadając dokument, w czasie kontroli przez odpowiednie służby kod QR będzie skanowany specjalną aplikacją “Unijny Certyfikat Covid”. Aplikacja po 10 czerwca będzie dostępna w Google i AppStore. Podczas procesu weryfikacji sprawdzany będzie status posiadacza certyfikatu oraz jego tożsamość, a także autentyczność i ważność zaświadczenia.  

Pełne uruchomienie systemu dla krajów Wspólnoty zaplanowane jest od 1 lipca.

 

News4Media

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

2xZaszczepiona
2xZaszczepiona 03.06.2021, 08:46
Skąd się ta głupota antycovidowa porodziła? Przecież każdy z nich był wcześniej szczepiony p-ko chorobom wieku dziecięcego. Tylko dzięki temu takie Regenty i inna ogłupiona masa żyją i są - poza umysłem - zdrowi. (Na rozum nie ma szczepionki) Dzięki szczepieniom wyeliminowano ze społeczności wiele chorób, a tym palantom społecznym coś się uroiło w mózgownicach (bo chyba mają) aby protestować. Musicie zatem znieść wszelkie restrykcje z tym związane. Unikać skupisk i środowisk takich w których nie będziecie narażać innych na zakażenie. Sami możecie się pozarażać - tylko unikajcie po tym placówek służby zdrowia i leczcie się swoimi metodami.
niezaszczepiona
niezaszczepiona 04.06.2021, 10:21
Tylko jest mały problem. zaden z preparatow nie jest jeszcze szepionką. A program szczepien jest eksperymentem medycznym.
regent
regent 04.06.2021, 09:57
Covidiotów powinno się ignorować, ale przez przypadek, przy porannej, kawie włączyłem jedną z kloak medialnych i jaki był poruszany temat? Nooo..? Zgadza się: ten, który sieje spustoszenie od ponad roku w i tak już pustych łbach takich dzbanów jak ty. I taka refleksja: jeśli świństwo, jakie dajecie sobie wstrzykiwać porównujesz do szczepionek na ospę, gruźlicę itp., to znaczy, że nie wiesz o czym piszesz. Tłumaczył nie będę, bo i tak trafi to w próżnię. Po drugie: czy szczepionka na grypę zlikwidowała grypę? I po trzecie: tzw. „szczepionka” daje (ewentualnie) jakikolwiek pozytywny skutek na okres kilku miesięcy ( od 5 do – optymistycznie - 10). I nie jest to spiskowa teoria dziejów, lecz oficjalnie głoszona informacja. Swoją drogą; jaką pewność siebie muszą mieć ci prorocy od propagandy, że mało kto na to zwróci uwagę, bo we łbach takich jak twój hula co najwyżej jedna komórka odpowiedzialna za niepaskudzenie trawników w miejscach publicznych. Poza tym zostanie niewolnikiem nie eliminuje możliwości zarażania innych ani nie gwarantuje ochrony przed zachorowaniem. A więc przygłupie…?
Zuzanna
Zuzanna 02.06.2021, 12:10
No i tacy jak pan Regent i porąbana (jak sucha sosna na opał) antycovidowa Spółka nie pojedzie po Europie - chyba że podda się badaniu testem albo inaczej zmądrzeje i skorzysta ze szczepienia.
regent
regent 02.06.2021, 13:24
Pytanie tylko, kto tu jest porąbany.... współczuję. Jak łatwo można dać się kupić/sprzedać... Tym razem za coś co powinno być NORMALNOŚCIĄ, czyli zwykłe podróżowanie, które KAŻDEMU gwarantują stosowne unormowania międzynarodowe, w tym te w ramach eurokołchozu. To się nazywa wzorcowy efekt prania mózgu. Jeszcze raz współczuję...
Z Miasta Lubań
Z Miasta Lubań 02.06.2021, 23:58
Też współczuję tym baranom nie obrażając biednych zwierzątek, podróżowanie jako argument do ukłucia jest dosłownie dnem pod mułem 🤣🤣🤣 chyba się rozpłaczę zaraz że śmiechu, o jak bardzo muszę jechać za granicę!! Mentalne wygenerowanie zapotrzebowania wg. Pana,, Pinkasia,, właśnie jest u szczytu realizacji, i żeby to chociaż jeden z dtugim i z drugą słuchali ze zrozumieniem co te tumoki z czarnego kwadratu na ścianie im mówią, brawo brawo, tak dalej 😁😁😁
Jan
Jan 02.06.2021, 19:48
Panie Regent proszę powiedzieć jak zamierza Pan wyegzekwować swoje prawo do podróżowania w większości państw świata, no może poza Białorusią czy KRLD i kilkoma z Trzeciego Świata. Chyba, że po prostu nie ma Pan potrzeby poznawania i zwiedzania innych krajów a jeżeli tak, to jednak Panu należy współczuć.
M
M 02.06.2021, 21:42
Beznadzieja. Pionek
regent
regent 02.06.2021, 12:09
A czy będzie konieczny wytatuowany na przedramieniu numer QR niewolnika, czy też wystarczy tylko opaska z gwiazdą Dawid..., yyyy.... to jest,... pardon: z napisem np. "uczestnik eksperymentu - niewolnik"?
Malgorzata
Malgorzata 02.06.2021, 21:46
Na czółko co niektorzy sobie ten QR nakleja ,bo tak sie cieszyc beda.
Zuzanna
Zuzanna 02.06.2021, 13:50
Oj Don Regento! Jeszcze nie zmądrzałeś?

Pozostałe