Leśna. Wotum zaufania, oklaski i kwiaty dla burmistrza

  • 01.06.2021, 20:21 (aktualizacja 01.06.2021, 21:18)
  • red.
Leśna. Wotum zaufania, oklaski i kwiaty dla burmistrza

Podziel się:

Oceń:

Fakt, że mieszkańcy gminy Leśna nie wzięli udziału w dyskusji nad raportem o stanie gminy, został odczytany jako akceptacja polityki Szymona Surmacza, burmistrza Leśnej.

Wotum zaufania, dla burmistrzów i wójtów udzielane jest w trakcie sesji absolutoryjnej po dyskusji nad „Raportem o stanie gminy”. Jest ściśle powiązane z raportem i jest wyrazem zaufania rady do działań włodarzy. W dyskusji, po wcześniejszym zgłoszeniu się, mogą a nawet powinni brać udział mieszkańcy, niestety nikt się nie zgłosił.

Moim zdaniem, to że nie ma mieszkańców oznacza, że raport się przyjął, mieszkańcy raport przeczytali, a ich wiadomości zostały wypełnione przekazanymi informacjami i nie mieli więcej pytań. Myślę, że więcej odwagi będzie na portalach w anonimowych wypowiedziach, a szkoda, że tej odwagi nie ma aby powiedzieć burmistrzowi prosto w oczy, że jest dobrze, albo, że mogłoby być lepiej – powiedziała Małgorzata Borysiewicz, przewodnicząca Rady Miasta w trakcie sesji.

Wypowiedź tę poprzedziło wystąpienie Szymona Surmacza, burmistrza Leśnej, który przedstawił najważniejsze tezy raportu o stanie gminy w roku 2020, który upłynął w cieniu pandemii.

Dla Leśnej nie był to czas stracony i może dzięki temu, że wiele innych spraw stanęło w miejscu, udało nam się zrobić ogromny krok do przodu w zakresie bezpieczeństwa informatycznego i unowocześnienia metod zarządzania urzędem. Coroczny Raport o stanie gminy, to czas żeby podsumować rok, przyjrzeć się temu co się udało zrobić, a co jeszcze jest przed nami. I tak jak raport z roku 2019 miał dość ponury wydźwięk, będący głównie efektem ogromnych wyzwań związanych ze „sprzątaniem” i stawianiem na nogi właściwie wszystkich sfer życia społeczno-gospodarczego w Leśnej, tak raport 2020 mimo pandemii daje powiew optymizmu. - mówił burmistrz Leśnej.

Mowa była o informatyzacji urzędu i stanie gospodarki komunalnej. W kontekście tej ostatniej użycie metafory „czarna dziura” określono jako bardzo trafne. W odniesieniu do gospodarki mieszkaniowej padło stwierdzenie, że skończyły się czasy „my udajemy, że coś robimy a wy udajecie, że płacicie”. Działalność inwestycyjna została skwitowana informacją, że jesteśmy obecnie między okresami programowania UE i większe pieniądze na nowe inwestycje zaczną się dopiero w 2022 roku, jednak robimy co możemy. Burmistrz chwalił się poprawą komunikacji z mieszkańcami, zainicjowaniem konsultacji społecznych dotyczących planowania przestrzennego, czy uruchomienia Centrum Społecznego.

W tej części Szymon Surmacz przytoczył kilka liczb:

  • Z 310 do 298 kg spadła masa odpadów w przeliczeniu na jednego mieszka gminy Leśna
  • Pozyskano ponad 2 mln zł przy wkładzie własnym na poziomie 76 tys. zł
  • 8,5 mln zł, to kwota wypłacana mieszkańcom gminy Leśna w ramach rządowego programu 500+
  • 7,8 mln zł to kwota wydana w ubiegłym roku na alkohol przez mieszkańców gminy Leśna
  • 30 zł miesięcznie za zajęcia dla dzieci prowadzone przez OKIS
  • 9 lat i 95 aktualizacji to okres i ilość zaniedbanych aktualizacji w utrzymaniu urzędowego systemu obiegu dokumentów.

Na zakończenie burmistrz jeszcze raz zachęcił do szczegółowej analizy raportu, a brak udziału w dyskusji mieszkańców skwitował słowami. - No cóż, albo jest tak dobrze, albo przeczytamy, że jest tak źle jak zwykle w niektórych lokalnych mediach.

Stało się jednak inaczej, pierwsze uwagi i pierwsze słowa krytyki burmistrz usłyszał od swoich radnych, bo jak usłyszeliśmy w kuluarach, w Leśnej opozycji już nie ma.

Jako pierwszy głos w dyskusji nad raportem zabrał Czesław Oskierko, radny z Wolimierza. Po kilku uwagach technicznych, dotyczących brakujących zdaniem radnego liczb, zwrócił on uwagę, że w dziale bezpieczeństwo znalazły się informacje dotyczące jedynie Ochotniczych Straży Pożarnych.

Dlaczego zabrakło informacji dotyczących gwałtownego wzrostu przestępstw pospolitych, takich jak kradzieże z włamaniem, handlu narkotykami itd.?Kradzieże, na Wolimierzu i Pobiednej, to jest teraz plaga. Mieszkam tu niedługo, a już zostałem okradziony cztery razy. Od tego są służby, które przy okazji takiego raportu można by rozliczyć. Jeśli mamy w przyszłości dofinansowywać komendy, to może pójdźmy w kierunku zabezpieczenia technicznego i w poszczególnych miejscowościach, tam gdzie dochodzi do największej ilości przestępstw, postawmy latarnię, która będzie zastępowała policjanta, czy jakąś foto pułapkę.

Radny zwracał uwagę, że w omawianym raporcie w dziale priorytety na rok 2021, również nie znalazł odniesienia do problemu poprawy bezpieczeństwa publicznego.

Nie jestem aż tak optymistyczny jak płynie to z mediów społecznościowych, że tak nagle dużo się poprawiło. Widać to światełko w tunelu, ale nadal brakuje mi wielu działań. Dalej nie dzieje się nic w cmentarnictwie, oprócz drobnych napraw nic się nie wydarzyło, a plan na 2021 rok niczego nie wnosi. – zaczął wyliczać Łukasz Kopka, radny z Leśnej.

Krótko wspomniał o kontroli komisji rewizyjnej na oczyszczalni i o niedociągnięciach, które miały być zlikwidowane. Wspomniał o wpadce wodociągów z bakterią coli. Szeroko odniósł się do działu priorytety, pochwalił burmistrza za realizację wodociągów i kanalizacji. Zwrócił jednak uwagę, że gmina powinna skupić się na tym czego mieszkańcy oczekują.

Ludzie wnioskują o budowę oświetlenia i poprawę jakości dróg, a tego w priorytetach nie ma. To nie jest tak, że snujemy sobie te wnioski z palca i chcemy poprawić wizerunek u mieszkańców. Nie, te wnioski płyną od mieszkańców, mieszkańcy chcą oświetlenia, chcą się czuć bezpiecznie. Bezpieczeństwo jest ściśle związane z oświetleniem.

Poruszona została kwestia remontów dróg gminnych, które w ostatnich latach są tylko łatane. - Wystarczy spojrzeć wokół siebie, łata na łacie, także wkrótce czekają nas poważne inwestycje drogowe. - mówił radny. Zwracał uwagę, że lista gminnych dróg do realizacji stale się powiększa i jak wynikło z późniejszej dyskusji przekroczyła już liczbę 500.

Burmistrz w odpowiedzi odniósł się do wielu uwag radnych. My skupimy się jedynie na oświetleniu. Całość dyskusji można wysłuchać oglądając zapis sesji absolutoryjnej w serwisie YouTube.

W kwestii oświetlenia Szymon Surmacz nie pozostawił złudzeń. W najbliższym czasie inwestycji nie będzie, bo rozbudowa oświetlenia generuje koszty, a na powiększanie zobowiązań bieżących gmina pozwolić sobie nie może.

Te słowa kieruję do wszystkich mieszkańców gminy. Jeżeli chodzi o oświetlenie, wiem doskonale, że to jest problem bezpieczeństwa. Jeżeli będziemy chcieli monitoring on też musi mieć światło. Nie podejmę się powiększania kosztów bieżących czyli kolejnych dziesiątek tys. zł za energie elektryczną żeby zrobić światła. Taką sytuację krytykowałem jeszcze w roku 2018 jeszcze jako społecznik, kiedy rada gminy podjęła decyzję na uruchomienie obligacji ( dop.red. obligacji na kompleksową budowę i wymianę oświetlenia w gminie) - usłyszeli mieszkańcy.

Jak wyjaśniał burmistrz, priorytetem jest budowa wodociągów i kanalizacji, z których samorząd ma dochody i według Szymona Surmacza dzięki tym przychodom gmina jeszcze nie zbankrutowała.

Na poniedziałkowej sesji z 15 radnych pojawiło się 12 i jednogłośnie udzielili burmistrzowi wotum zaufania, podobnie było chwilę później przy uchwale absolutoryjnej, która dotyczy wykonania budżetu.

Na zakończenie części obejmującej wotum zaufania Szymon Surmacz przytoczył liczby dotyczące głosowań radnych nad uchwałami. Wynika z nich, że 93,5% wszystkich głosów było za wprowadzanymi uchwałami, 4,5% było głosami wstrzymującymi się, a 2% głosami przeciw, co świadczy, że praca z radą układa się bardzo dobrze.

Swoją pracę porównuję czasem do pracy rolnika. Bo rolnik jak wyjeżdża na pole najpierw musi zaorać i nawozić. Wiedzą Państwo jak to wygląda, wiedzą Państwo jak to pachnie, jesteśmy w roku 2019. W roku 2020 jest coś zasiane, ale te bruzdy nadal wyglądają mało efektownie. Liczę na to, że rok 2021 to będzie wschodzący plon, a mam nadzieję w roku 2022 będziemy mogli pokazać nad czym tak intensywnie razem pracujemy. - zakończył burmistrz dziękując radzie za współpracę.

red.

Zdjęcia (7)


Komentarze (66)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Deska z sęka
Deska z sęka 09.06.2021, 13:33
Hello guru nasz co z wodą w Złotnikach coś cicho o tym 5 letnim planie
Złotnik
Złotnik 10.06.2021, 10:26
Gdzie koparki gdzie rury hee.
Boniek
Boniek 08.06.2021, 13:41
Ciekawe czemu burmistrz nie pokazuje się na stadionie włókniarza boi się czy jak wiadomo nie daje kasy na klub widzi tylko z vice kajaki na które nik nie chodzi i nie ogląda niszowa dyscyplina .Burmistrzu czas zrobić inwestycję trybuna kryta by się przydała czy autokar klubowy czekamy na pana sport to zdrowie
Boniek
Boniek 13.06.2021, 16:32
No i się pokazali na stadionie włókniarza z nowymi strojami eh kampania o elekcję zaczęta .Gdzie był burmistrz by pomóc ekipie finansowano na utrzymanie w czwartej lidze nie ma jak lans
Robak
Robak 07.06.2021, 08:21
Polacy rodacy buracy ale daliscie d..y . Nikt nie pofatygowal sie zeby wziasc udzial w dyskusji. Mi tez nie podoba sie co dzieje sie z gmina . Ale nie osmieszajcie sie teraz i nie piszcie jakichs glupich pytan w komentarzach pod artykulem.Biernosc zaniechania i narzekactwo niszcza nasza gmine w tym samym stopniu co niekompetentne wladze. Jak tam bedzie dalej to oni dostana druga kadencje.
Żuk
Żuk 07.06.2021, 10:29
Haasa druga kadencja chyba na sołtysa wolimierza nic więcej
Zosia
Zosia 07.06.2021, 06:51
Burmistrzu czy w sobotę czy niedzielę można bezpiecznie przejechać przez Sucha mówię nie auta po obu stronach jezdni dzieci wybiegają pod koła w końcu dojdzie tam do tragedii zamek fajne miejsce ale czy pan jako guru gminy może pogada z Waldemarem o bezpieczeństwie w gminie bo na razie to jest dramat.Druga sprawa do dzika plaża na trasie leśna bożkowice auta w lesie ogniska itp bród śmieci czy tak ma wyglądać eko nie dawno tam sprzątano i co gmina znowu nic nie może Burmistrzu niech pan w końcu po za gadaniem zrobi coś co każdy będzie widział np.Kamery w Leśnej ,kasa dla włókniarza aby stadion wyglądał lepiej .do pracy
Zosia
Zosia 08.06.2021, 06:08

Dla czego w okolicsch zapory na Czosze jest tyle śmieci czy nikt tu nie sprząta kary za śmiecenie by w kasie gminy były jak ma Gryf straż. Miejska to i patologia z rynku poszła można
wiochal
wiochal 10.06.2021, 20:34
Już jeden z burmistrzów powołał tych darmozjadów i dobrze, że drugi rozwiązał to towarzystwo, które nawet nie znało przepisów prawnych. Zauważ, że większość miast rezygnuje z darmozjadów z powodu kosztów utrzymania tej niby formacji ( umundurowanie, samochód, jedna osoba do monitoringu itp.)
Dżuma
Dżuma 11.06.2021, 08:06
Czemu nie w Gryfowie i Lubaniu jest patologia z rynku się wyniosła kasa do gminy z mandatów więc czas robić porządek u nas bo turysta nie będzie oglądał tych co leżą na ławkach
Jan
Jan 06.06.2021, 19:47
On jak rolnik ha ha zaorał i zapomniał posadzić
Halina
Halina 06.06.2021, 17:55
Dramat leśnej ciąg dalszy
Fan
Fan 05.06.2021, 18:22
Radni pokazali swoją bezradność, śmiem powiedzieć że nie wiedzą co się dzieje w urzędzie . Po co na mieście gadajcie na niego jak puzniej dajcie mu kwiaty . Leśna to dom wariatów !!!!!
Ninia
Ninia 08.06.2021, 06:12
Radni od kasy pokazali że czy się stoi czy się leży 800 zł się należy
..............
.............. 12.06.2021, 15:19
Każdy mieszkaniec Leśnej powinien wiedzieć, że radni jak i sam burmistrz opłacani są z naszych podatków. Jeśli im płacimy i nie wymagamy, to mamy g-wno.
Fan
Fan 05.06.2021, 13:56
Spadła ilość odpadów ale kit PSZOK zamknięty to więcej londuje w lesie ale sukces zastanówcie się co on pisze
Janusz
Janusz 05.06.2021, 21:41
Jak " wylondujesz" to się zastanów i daj głos a teraz nie ćmij .
Mama
Mama 05.06.2021, 09:59
Pytanie do burmistrza dla czego w nocy na rynku nie ma światła .Patologia nie widoczna to jest ten cel czy oszczędność. Strach w nocy iść. Leśna to nie Broks
Janusz
Janusz 05.06.2021, 21:42
Co to jest Brox ?
Mama
Mama 07.06.2021, 06:33
Głos ratusza Janusz wejście się do pracy bo na razie to tylko puder i bajki
Mama
Mama 05.06.2021, 21:09
Piątek był a koszy w rynku nikt nie ogarnął teraz śmieci po całym rynku i okolicy ciekawe miało być lepiej a tu nic brawo Brawo Magistrat
😈
😈 04.06.2021, 19:06
Niedługo to tam zaczną dopłacać dla rolników do uprawy konopii
Tomek
Tomek 04.06.2021, 11:13
Dziś to przeczytałem i poprostu nie wierzę . Radni obgadują go jaki to on nie dobry a w głosowaniu wszyscy ,,za " o co tu chodzi ? Radni wy wcale nie słuchacie swoich wyborców, ale my was podsumujemy na następnych wyborach!
Joanna
Joanna 04.06.2021, 16:38
Najbardziej zabawny jest radny z funkcją wiceprzewodniczącego. Mieszkańcy Smolnika wybierają go już chyba na dziesiątą kadencję z kolei (powinno być ograniczenie tylko do dwóch kadencji dla radnego). Ten gość robi sobie jaja z mieszkańców i uprawia rodzaj kabaretu. Na ostatniej sesji jak prawdziwy mąż opatrzności pouczał pozostałych radnych, sam natomiast zapomniał o sobie, że jest praktycznie nie użytecznym pływakiem i specjalistą od farmazonów.
Piter
Piter 05.06.2021, 11:40
No jest jeszcze super radna ooo tu wiele sukcesów i czytanie z kartki w poprzedniej kadencji
Obelix
Obelix 30.06.2021, 21:47
Nie na nic złego z czytania z kartki. Widocznie się wcześniej przygotowywała.
Sykoress
Sykoress 04.06.2021, 13:15
Obłuda tego gremium.nie zna granic
Mieszkaniec
Mieszkaniec 04.06.2021, 09:34
On myśli że społeczeństwa będzie budować Leśna. Projekty społeczne na które chodzą jedne i te same osoby. Chcę budować społeczeństwo które ma pomóc Lesnej a daje na lewo i prawo podwyżki. Napewno ludzie będą za nim😆
Mieszkaniec
Mieszkaniec 05.06.2021, 21:46
Ameryka ! Nobel ! Społeczeństwo ma brać a nie budowac . Wiadomo że dobrobyt nie bierze się z kosmosu tylko z brania . Brawo Ty .
Dorota
Dorota 04.06.2021, 08:41
Możecie sobie gadać i gadać. Kadencja leci a król Wolierza jest i będzie oklaski i kwiaty .zawsze są tylko by zmylić wyborców
Kamil
Kamil 03.06.2021, 15:35
Nie no dramat czym on się chwali ? Rozwalił leśną nic nie robi tylko wymyśla jakieś kłamstewka
Pieterek z rancza
Pieterek z rancza 08.06.2021, 16:23
To fakt co z wodą w Złotnikach bo coś cicho o tej szumnej inwestycji
Nina
Nina 03.06.2021, 00:28
Burmistrzu co z ściekami znowu do jeziora mają być dostarczane w imię ekologi i turystyki to samo w leśnej ścieki z lecą to potoku że świecia i miloszowa ale co tam grunt by ciemny lud myślał wina Mirka ITP .3 lata to szmat czasu czy w Leśnej coś się zmieniło a no nic patologia pje i śpi na ławkach w rynku przed magistratem ale nic to nikogo nie obchodzi .Turysta co ma do oglądania w Leśnej bród smród i tragedia Sztolnie pełno butelek zaniedbania pytam to pana konik turystyka i co rozumiem że nic po za populizmem
???
??? 04.06.2021, 19:10
No właśnie, Świeradów zapowiedział że będzie zrzucał ścieki do Kwisy bo zrobili nieudolną tzn niewydolną oczyszczalnie.
Cały ten ssyf gnój osadza się na terenie gminy Leśna Olszyna Gryfów. Co włodarze chcą z tym zrobić?
Może redakcja żąda te pytania?
XXX
XXX 02.06.2021, 22:12
A na jakich zasadach są zatrudniani ludzie do pracy w urzędzie? Konkretnie to chodzi mi o osoby pracujące na oczyszczalni oraz osoby ogarniające to czym wczesniej "zajmowala się" synergia? Pytam bo ostatnio widzialem ze ten typek co prowadzi kajaki na basenie to chyba tam pracuje🙂 A wątek o plywaniu po jeziorze to juz komedia - Surmacz czy ty myslisz ze ludzie tu mieszkajacy są kretynami zeby uwierzyc w takie bzdury??? ***...
Fan
Fan 05.06.2021, 18:19
Przyjmują tylko znajomych i tych co głośno krzyczeli podczas wyborów nie muszą mieć jakiego kolwiek doświadczenia żeby zająć posadkę to dopiero kolesiostwi
Ja.
Ja. 02.06.2021, 19:34
Nic z obietnic wyborczych Burmistrz nie zrobił .Było dużo obietnic i ........zero pracy. Ludzi nie było.....ale ilu z nich wiedziało o czym kolwiek. Radnych jak nie są z miasta to nie można się z nimi skontaktować. Tak to działa, wszystkim pasuje. Burmistrz się chwali ile pijaki wydali na alkohol......co mnie to obchodzi .Pytam Burmistrza, gdzie jest obiecany przewóz do Lubania w sobotę i niedzielę do szpitala na zabiegi? Dlaczego podnosi ceny za śmieci, choć w obietnicach bardzo się dziwił, że są drogie. Jakby byli mieszkańcy nie dostał by wotum zaufania, ale tutaj cicho sza.
hogon
hogon 05.06.2021, 21:49
Nie wiedziałem . Są jakieś zabiegi w sobotę czy w niedzielę ? No chyba że Cię karetka przywiezie .
Marcin z Lesnej
Marcin z Lesnej 02.06.2021, 15:22
Jeszcze nie zdarzylo sie zeby Burmistrz mial tak spokojna kadencje.Ludzie nie przychodza na sesje,radni jak by mieli skoczyć z mostu to oczywiście podniesli by reke.Jednym slowem tylko rzadzic . Niestety mamy jakies mydlenie oczu jakies centrum spoleczne a z drugiej strony podwyzki w pandemi.I to wlasnie stad sa pieniadze w budżecie a nie z centrum.Jaki Mirek byl taki byl ale nie podnosil oplat.Takze przedwyborami zapomniano nam powiedziec ze pieniadze na obietnice beda od nas.Miales glos mojej rodzinny juz go nie masz.
Olka
Olka 03.06.2021, 00:33
Bo radni nie walczą o swoich wyborców zadowoleni z kasy i tyle a główne raddne z poprzednich kadencji od Burmistrza teraz więc sielanka trwa tylko że radni mają teraz kadencyjność i ich czas się kończy będzie płacz bo ja całe życie byłam radna i jak tu żyć. Kredyty ITP
Marek
Marek 02.06.2021, 11:39
Widzieliście władze (za dużo słowo) , przed wyborami obiecywali cuda a teraz piszą żeby startować i zmieniać. Rzeczywiscie trzeba kogoś nowego w wyborach bo to jest kompromitacja.
Sylwia
Sylwia 09.06.2021, 13:36
Cudem jest że kopalnia działa a miała być zamknięta obiecywał szef z wolimierza no i most ma być tylko jaki zwodzony chyba hee
Magda
Magda 02.06.2021, 11:24
Program był skrojony na likwidację sygnerji pytanie po co ja likwidowano by Lubań. Bez końca podnosił opłaty za śmieci by bez konica za wodę podnosić. Opłaty .Jakie wnioski ośrodki unii czy rządowe ITP .Gdzie zwolnienia by co kolejek się otwierało w Leśnej i dawało miejsca pracy bo bez zakładów miasteczko będzie skansenem i pustostanem no chyba że o to chodzi .Gminy odcienie są o 30 lat do przodu a my era kamienia łupanego .Gdzie fontanny gdzie rewitalizacja rynku oczyszczalnie ścieków no wiem są jeziora i jest Kwisa to problemu nie ma ale brawo oklaski i kwiaty można brać będzie widać efekty
Jan
Jan 02.06.2021, 19:19
Czy mogłaby Pani napisać to po polsku?
Gros
Gros 03.06.2021, 07:13
Jan co prawda boli towarzyszu

Pozostałe