Wideoinformator 26.05.2021

  • 27.05.2021, 10:13 (aktualizacja 27.05.2021, 11:38)
  • Źródło: ŁCR
Wideoinformator 26.05.2021 ŁCR

Podziel się:

Oceń:

W najnowszym wydaniu lubańskiego wideoinformatora o egzaminie ósmoklasisty i Dniu Matki oczami przedszkolaków.

Tuż przed końcem roku szkolnego nadchodzi czas na sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów VIII klas szkół podstawowych. Egzamin jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy ósmoklasista musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. 

Uczniowie kończący naukę w podstawówce przez trzy dni sprawdzają swoją wiedzę z języka polskiego, matematyki i nowożytnego języka obcego. W Polsce w pierwszym dniu do egzaminu z j. polskiego przystąpiło ponad 360 tys. nastolatków.

O to, jak się czują się przed egzaminem i czego spodziewają się na egzaminie z j. polskiego zapytaliśmy uczniów oraz nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaniu.

- Ja myślę, że jestem przygotowany i myślę, że dobrze mi pójdzie - mówi Krzysztof.

- Myślę, że raczej jest dobrze. Chociaż do j. polskiego czuję się przygotowana, to matematyki strasznie się boję. Nie bałam się przez cały miesiąc przygotowań, a teraz strasznie się stresuję, ale myślę, że będzie dobrze - mówi Laura.

- Moja klasa pisze egzamin, dlatego bardzo to przeżywam. Myślę, że są przygotowani. Próbne testy poszły nam dobrze, dlatego wierzę, że teraz też dadzą radę. Są troszkę zestresowani, ale wszystkie siły zaprzęgliśmy, żeby odnieśli sukces - mówi Jadwiga Tumilewicz, wychowawczyni klasy 8.

Ze względu na panującą pandemię uczniowie przez większość czasu przygotowywali się zdalnie.

- Myślę, że czuję się dobrze. Nie stresuję się jakoś specjalnie, ale myślę, że byłabym przygotowana lepiej, gdyby od początku była nauka stacjonarna i nie było nauki zdanej - mówi Natalia.

- Nauka zdalna na pewno zmieniła nasze nauczanie, ale uważam, że pójdzie mi dobrze. Nauczyłam się, jestem przygotowana. Wszyscy nauczyciele też bardzo dobrze nas przygotowywali, bo naprawdę było widać starania. Każdy po kolei miał gdzieś z tyłu głowy, że są te egzaminy i trzeba się nauczyć, więc myślę, że się uda - mówi Kinga.

- Cieszymy się, że mimo pandemii egzamin ósmoklasisty odbywa się w formie stacjonarnej, a nie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W tym roku do egzaminu przystępuje z naszych lubańskich szkół podstawowych 171 uczniów - mówi Mateusz Zajdel, Zastępca Burmistrza Miasta Lubań.

Jeden z uczniów Markus, na pytanie, czy jesteś przygotowany do egzaminu odpowiada, że nie jest, a szczególnie z matematyki i będzie strzelał.

- Bardzo chciałabym, żeby na egzaminie z j. polskiego były „Dziady” Adama Mickiewicza, ale wątpię, że się pojawią. Dużo osób mówi o „Kamieniach na Szaniec”, więc może one będą. Oby nie było czegoś gorszego pokroju „Zemsty” albo „Quo Vadis” - mówi Julia.

Tuż po egzaminie z j. polskiego zapytaliśmy uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubaniu o ich samopoczucie i poziom trudności.

- Spodziewałam się, że lekturą na egzaminie będzie „Balladyna” jednak okazało się, że był „Pan Tadeusz”. Na początku się przeraziłam, ale większość zadań wynikła po prostu z tekstu, więc było dobrze - mówi Martyna.

- Myślę, że było dobrze. Byłem przygotowany akurat z lektury, która była, a był „Pan Tadeusz”. Pozostaje czekać na wyniki – mówi Jakub.

- Dość dobrze mi poszło. Rozprawka była dość trudna, ale się udało. Można było się spodziewać, że będzie „Pan Tadeusz” - mówi Paweł.

- Był „Pan Tadeusz”. Było trudno, bo jakoś za bardzo tego nie czytałem - mówi Samuel.

- Spodziewałem się „Pana Tadeusza”, dlatego rano sobie go powtarzałem - mówi Tomasz.

Ogólnopolskie wyniki tegorocznych egzaminów ósmoklasisty zostaną ogłoszone 2 lipca. 

- Życzymy wszystkim uczniom powodzenia na tym egzaminie, połamania piór i aby wszyscy go zdali z jak najlepszymi wynikami i mogli dostać się do swoich wymarzonych szkół ponadpodstawowych - mówi Mateusz Zajdel, Zastępca Burmistrza Miasta Lubań.

 

Obchodzimy Dzień Matki

26 maja obchodzimy Dzień Matki. W dniu święta wszystkich mam, pamiętamy o życzeniach, okazujemy im swoją miłość i składamy podziękowanie za trud włożony w wychowanie.

Co o mamie mówią lubańskie przedszkolaki?

- Moja mama jest wszystkim tym co mam i bardzo ją kocham. Nawet kupiła mi z tatą świnkę morską i ciągle ją wyjmujemy. Kocham bardzo moją mamę - mówi Tosia.

- Moja mama jest bardzo dla mnie miła. We wszystkim może mi pomóc i bardzo się o mnie troszczy – mówi Wiktoria.

- I jeszcze jest najbardziej kochaną, bo nam robi wszystko co chcemy. I jeszcze szykuje nam obiadki i kładzie nas do snu. Całuje nas i mówi co tam chcemy, żeby nam się miło śniło – dodaje Gniewko.

- Ja mam pomysł, żeby zrobić dla mamy niespodziankę, że pojedziemy nad morze. Na dzień mamy kupimy jeszcze maszynkę do robienia waty cukrowej – mówi Tosia.

- Ja mamie zrobię takie serduszko jak pojemniczek i będzie mogła sobie tam schować jakieś karteczki, które zapisuje - mówi Hania.

A czego jej życzą?

- Ja życzę swojej mamusi dużo szczęścia, dużo miłości, żeby jej było miło, żeby miała dużo pieniędzy i kupiła sobie to co chce, i żeby jeszcze miała dużo czułości – mówi Gniewko.

- Życzę mojej mamie dużo szczęścia, pomyślności i radości, spełnienia marzeń, żeby na nic nie chorowała i żeby zawsze była z kimś, żeby nie była taka smutna, że jest bez nikogo - mówi Zuzia

- Żeby czuła się dobrze, żeby nie chorowała na koronawirusa, dużo szczęścia, poza tym dużo słońca – mówi Szymon

- Ja życzę mojej mamie zdrówka, szczęścia dużo marzeń, które się spełniają i wszystkiego najlepszego - życzy Julia

 Kocham mamę, kocham tatę - podsumowują najmłodsi lubanianie.

Źródło: ŁCR

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe