Podziękowania od mieszkańców w Dniu Strażaka

 • 15.05.2021, 08:30 (aktualizacja 15.05.2021, 14:50)
 • red.
Podziękowania od mieszkańców w Dniu Strażaka

Podziel się:

Oceń:

W tym roku Dzień Strażaka, podobnie jak cały ubiegły rok, był inny niż zwykle. Pandemia wymusiła skromny ceremoniał i ograniczoną ilość gości. Nie było wielu samorządowców, zaprzyjaźnionych służb ani pełnej obsady jednostki. Dla odmiany „przemówili” mieszkańcy, którym w ostatnim czasie pomogli strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu.

Strażak w społecznej opinii jest symbolem poświęcenia i odwagi. Jest kimś na kogo zawsze można liczyć, nie tylko w obliczu pożarów, wypadków czy klęsk żywiołowych, ale także podczas wydawać by się mogło błahych zdarzeń, gdy ludzie potrzebują natychmiastowej pomocy. Strażacki zawód to służba wymagająca szczególnych cech charakteru i pełnego profesjonalizmu.

Zwykle w dniu strażaka obsadzie jednostki życzenia składają zaproszeni goście, w tym roku z racji pandemii „przemówili” mieszkańcy, którzy w ostatnim miesiącu złożyli na ręce komendanta pisemne podziękowania za sprawnie przeprowadzone akcje. 14 maja w trakcie uroczystego apelu przed remizą Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu odczytano listy gratulacyjne a na ręce strażaków złożono podziękowania.

W pierwszym przypadku podziękowanie dotyczyło młodszego ogniomistrza Mariusza Kureli, pełniącego obowiązki dyżurnego Stanowiska Kierowania. Mieszkaniec Siekierczyna docenił jego zaangażowanie oraz szybkie i sprawnie zorganizowanie akcji ratowniczej, gdy początkiem maja intensywny deszcz zatkał przepust przy drodze, a woda zaczęła zalewać jego piwnicę. Dyżurny SK natychmiast zadysponował miejscową jednostkę OSP i powiadomił odpowiednie instytucje, zaowocowało to szybkim usunięciem przyczyny zagrożenia. Druhowie odetkali przepust i wypompowali wodę z piwnicy, dzięki temu zminimalizowano straty materialne w budynku.

Kolejny list to podziękowania dla całego zastępu pod dowództwem asp. Romana Traczyka. Dowódca w trakcie akcji 7 marca, w mieszkaniu gdzie doszło do zaczadzenia, wykazał się szeroką wiedzą z zakresu ratownictwa medycznego a dowodzony nim zastęp szybo i sprawnie ewakuował zaczadzoną osobę z miejsca zagrożenia, dzięki czemu odzyskała przytomność i dostała szansę na powrót do zdrowia.

Na piątkowej uroczystości jedynymi zaproszonymi gośćmi byli prezesi związków ochotniczych straży pożarnych Tadeusz Baka i Waldemar Kleszcz, kapelan strażaków i druhów ks. Grzegorz Niwczyk oraz Starosta Lubański Walery Czarnecki.

Wasza służba jest bezcenna dla społeczeństwa, towarzyszę Wam od 20 lat i widzę jak zmieniały się zadania straży pożarnej. W ciągu tych 20 lat staliście się służbą odo wszystkiego, nie tylko do gaszenia pożarów i za to jestem Wam bardzo wdzięczny. - mówił starosta, dziękując i gratulując jednocześnie wszystkim awansowanym i wyróżnionym.

Dzień Strażaka to również święto druhów Ochotniczych Straży pożarnych, a Ci w mijającym roku oprócz standardowych działań wykonywali zadania związane ze zwalczaniem koronawirusa. Zajmowali się dostarczaniem żywności osobom przebywającym na kwarantannie, rozprowadzali ulotki informacyjne i służyli transportem do szczepień.

Składam na ręce Pana Prezesa ZOP OSP z powiatu lubańskiego druha Tadeusza Baki serdeczne podziękowania dla wszystkich druhów z jednostek ochotniczych straży pożarnych za ciągłą gotowość bojową, zaangażowanie oraz bardzo dobrą współpracę podczas prowadzenia wspólnych działań ratowniczo gaśniczych. Dziękuje również za realizację swoich statutowych zadań na rzecz mieszkańców swoich gmin, miejscowości i całego powiatu lubańskiego. - mówił młodszy brygadier Zbigniew Szyszło, komendant Powiatowej PSP w Lubaniu

Coroczne Święto Dnia Strażaka jest doskonałą okazją do podsumowań, podziękowań, awansów i wyróżnień. W tym roku wyróżnienia i awanse otrzymali:

Dyplomem Komendanta Głównego PSP wyróżniony został asp. Marek Jełowicki.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał stopnie:

 • brygadiera, młodszemu brygadierowi Zbigniewowi Szyszło
 • brygadiera, młodszemu brygadierowi Januszowi Gabryś
 • młodszego brygadiera, starszemu kapitanowi Mariuszowi Kadłubowskiemu

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadał stopień:

 • aspiranta, młodszemu aspirantowi Bartłomiejowi Oleszczuk

Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu nadał stopnie:

 • starszego ogniomistrza, ogniomistrzowi Pawłowi Cwynar
 • starszego ogniomistrza, ogniomistrzowi Pawłowi Ciesiulewicz
 • ogniomistrza, młodszemu ogniomistrzowi Adrianowi Zioła
 • starszego sekcyjnego, sekcyjnemu Damianowi Jóźwiak
 • starszego sekcyjnego sekcyjnemu Cyprianowi Piwowarskiemu
 • starszego sekcyjnego, sekcyjnemu Michałowi Stanowskiemu

Z okazji dzisiejszego święta chciałbym bardzo serdecznie pogratulować wszystkim strażakom awansowanym i wyróżnionym. Życzę Wam by trud, który podejmujecie w codziennej służbie był dla Was źródłem satysfakcji zadowolenia oraz społecznego uznania. Życzę by pełniona służba była zawsze bezpieczna i pozwoliła na spokojny powrót do domu. Życzenia kieruję także do rodzin strażaków, aby wspierając swoich bliskich wykazywały dużo cierpliwości, ciepła i zrozumienia i żeby Święty Florian miał nas wszystkich w swojej opiece. - mówił brygadier Zbigniew Szyszło.

red.

Zdjęcia (34)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe