Powiatowe konkursy recytatorskie

 • 10.05.2021, 09:54 (aktualizacja 10.05.2021, 09:58)
 • Powiat Lubań
Powiatowe konkursy recytatorskie

Podziel się:

Oceń:

Recytacja jest wartością samą w sobie, ale też ważnym elementem kształtowania pozytywnych uczuć w stosunku do języka i rozbudzania zainteresowania kulturą. Czas na podsumowanie powiatowych konkursów recytatorskich w roku szkolnym 2020/2021.

Recytacja rozwija wewnętrzną wrażliwość na otaczający świat oraz ćwiczy pamięć. Od najmłodszych klas stanowi nieodłączny element lekcji języka polskiego, gdzie każdy obowiązkowo prezentuje swoje możliwości recytatorskie. Jest ona także nieodzowną częścią przedstawień i akademii okolicznościowych.  Recytujące dzieci niejednokrotnie wzruszają rodziców czy dziadków, napawając ich jednocześnie dumą. Najlepsi biorą udział w konkursach, prezentując swoje umiejętności.

Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lubaniu obok wielu działań na rzecz nauczycieli, zajmuje się wspieraniem uzdolnień dzieci i młodzieży ze szkół i placówek powiatu lubańskiego. Organizuje szereg konkursów sprawdzających wiedzę z poszczególnych przedmiotów oraz promujących umiejętności artystyczne. Do tych artystycznych należą konkursy recytatorskie, których celem jest rozbudzenie zainteresowań i rozwijanie uzdolnień uczniów, stworzenie płaszczyzny pozytywnej i twórczej rywalizacji zarówno dla uczniów jak i ich szkół oraz integrowanie środowiska edukacyjnego.

W roku szkolnym 2020/2021 ze względu na sytuację epidemiczną powiatowe konkursy recytatorskie nieco różniły się od tych z lat ubiegłych. Przede wszystkim forma konkursu została zmieniona na zdalną. Tym razem jury oceniało nadesłane przez szkoły nagrania wierszy. Kryteria oceny pozostały bez zmiany. Oceniano dobór repertuaru, dykcję, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny. W ocenie recytacji naszych konkursowiczów wspierali nas Tadeusz Wnuk - dyrektor Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Jacek Grondowy - aktor z tegoż teatru, Kazimierz Kiljan - lokalny twórca, Jolanta Napadłek - dyrektor GOK w Siekierczynie.

„Świat ma wiele barw” to tematyka tegorocznego konkursu w klasach I-III, IV- VI i VII-VIII. Uczniowie szkół ponadpodstawowych dobierali repertuar zgodny z hasłem „Poezja moim lustrem”. Konkursy przebiegały dwuetapowo (etap szkolny, etap powiatowy). Jedynie w klasach VII – VIII, zgodnie z wytycznymi Kuratora Oświaty we Wrocławiu, wprowadzono trzyetapowość konkursu: szkolny, półfinał powiatowy, finał powiatowy. Pomimo sytuacji związanej z pandemią COVID-19 zainteresowanie powiatowymi konkursami recytatorskimi było porównywalne do lat ubiegłych. W etapach szkolnych wzięło udział łącznie 367 uczniów, natomiast w powiatowych zaprezentowało się 52 finalistów. Komisja konkursowa w każdej kategorii wiekowej przyznawała I, II i III miejsce.

WYNIKI POWIATOWYCH KONKURSÓW RECYTATORSKICH w roku szkolnym 2020/2021

KLASY I-III

 • I miejsce- Martyna Maliszewska, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Smolniku
 • II miejsce- Franciszek Danilecki, Szkoła Podstawowa nr 3 w Olszynie
 • III miejsce- Aleksander Koćma, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Pobiednej

KLASY IV-VI

 • I miejsce- Maja Witwicka, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Europejskich Dróg Świętego Jakuba w Lubaniu
 • II miejsce- Aurelia Łyp, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Lubaniu
 • III miejsce- Antonina Jakowiec, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Pobiednej

KLASY VII-VIII

 • I miejsce- Igor Łuczak, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Pobiednej
 • II miejsce- Zuzanna Labiszak, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Smolniku
 • III miejsce- Szymon Zajączkowski, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Lubaniu
 • III miejsce - Aleksandra Stelmach, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Siekierczynie

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE

 • I miejsce- Julia Gapska, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu
 • I miejsce - Patrycja Sakowicz, Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Lubaniu
 • II miejsce- Kornelia Orlik, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu
 • III miejsce- Karolina Janczewska, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu

Tegoroczną edycję konkursów recytatorskich, mimo panujących warunków, uważamy za udaną. Zainteresowanie nimi było duże, a udział w nich dał dzieciom wiele satysfakcji i pozwolił na zdobycie nowych doświadczeń. Przy zachowaniu zdrowej rywalizacji, dał możliwość wykazania się uczniom umiejętnościami teatralnymi. Pozwolił również skonfrontować zdolności z innymi rówieśnikami.  

Dziękujemy bardzo wszystkim członkom JURY za przyjęcie zaproszenia do współpracy z nami, poświęcony czas i cenne wskazówki. Dziękujemy dyrektorom szkół, nauczycielom oraz rodzicom, którzy wsparli nasz konkurs. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do rozwijania swoich artystycznych zdolności.

Najlepsi w poszczególnych kategoriach wiekowych zostaną nagrodzeni na planowanej pod koniec czerwca uroczystej GALI LAUREATÓW (jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli).  Mamy nadzieję, że konkursy recytatorskie pozostaną prawdziwym świętem artystycznym, świętem poezji tworzonej za pomocą słów.

 

Powiat Lubań

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe