Jak wyglądają teraz matury? Zmniejszono zakres wymaganego materiału

  • 04.05.2021, 17:51 (aktualizacja 04.05.2021, 18:14)
  • News4Media
Jak wyglądają teraz matury? Zmniejszono zakres wymaganego materiału iStock

Podziel się:

Oceń:

Nowa rzeczywistość w pandemii to nie tylko obostrzenia dla galerii handlowych i salonów „beauty”. We wtorek 4 maja wystartowały tegoroczne egzaminy maturalne, które obwarowano szczególnymi zasadami. Zmianom poddane zostały również wymagania stawiane zdającym, dla których ostatni rok był przede wszystkim sprawdzianem z samodyscypliny. W tym roku w powiecie lubańskim po raz pierwszy do matury przystąpiło 324 uczniów.

Bez maskotki „na szczęście”

Tegoroczne egzaminy dojrzałości z pewnością zapiszą się na kartach historii jako ciekawostka dla przyszłych pokoleń. Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z Ministerstwem Nauki i Edukacji oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym ustaliły zasady bezpieczeństwa, które mają przyczynić się do zmniejszenia ryzyka transmisji koronawirusa. Oto najistotniejsze z nich:

1. Na terenie szkół obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust – zarówno dla zdających jak i personelu oraz wszystkich osób uczestniczących w organizacji matur. Maturzyści, po zajęciu stanowiska egzaminacyjnego, mogą zdjąć maseczkę i używać jej jedynie podczas wyjścia do toalety lub bezpośrednich konsultacji, w przypadku pytań do komisji egzaminacyjnej. Twarz należy zakryć również w trakcie opuszczania budynku.

2. W celu zweryfikowania tożsamości osób zdających, dopuszcza się możliwość odsłonięcia twarzy na prośbę członka zespołu nadzorującego.

3. Na terenie szkół obowiązuje zakaz gromadzenia się, a egzaminowani muszą zachować pomiędzy sobą minimum 1,5 m dystansu. Taka sama przestrzeń powinna dzielić stanowiska egzaminacyjne w każdym kierunku.

4. Przystępujący do egzaminu zobowiązani są zapewnić sobie wszystkie niezbędne przybory (linijki, cyrkle, ołówki itp.). Warto zadbać np. o zapasowy długopis, ponieważ nie ma możliwości pożyczania sobie nawzajem żadnych przedmiotów.

5. Maturzyści powinni zjawić się w szkole bez zbędnych przedmiotów, np. telefonów komórkowych i maskotek „na szczęście”. Wyjątkiem jest butelka z wodą.

6. Zabrania się uczestniczenia w egzaminie dojrzałości wszystkim osobom, które mają oznaki chorobowe. Ten zakaz dotyczy również tych, którzy objęci są izolacją, kwarantanną, lub przebywają z domownikami nimi objętymi. Wyjątkiem są ozdrowieńcy oraz w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19.

7. Dyrektorom szkół nadano uprawnienie, aby podzielić grupy maturzystów w sposób, który pozwoli uniknąć zgromadzeń. Egzaminy mogą odbywać się np. w kilkunastominutowych odstępach, jednak nie później niż 45 minut po oficjalnej godzinie rozpoczęcia.

Nowe, mniejsze wymagania po nauce zdalnej

Tegoroczni maturzyści zwolnieni są z obowiązku zaliczania ustnej części egzaminu, choć nadal pozostaje taka możliwość dla osób, którym niezbędne jest to do rekrutacji na wybraną uczelnię.

W części z języka polskiego obowiązywał mniejszy niż dotychczas zakres lektur. Arkusz pisemny podzielony został na dwie sekcje – pytania w oparciu o wiedzę oraz zamieszczone w nim teksty, a także rozprawka lub opowiadanie w oparciu o dowolną lekturę z kanonu. Wprowadzona została też druga opcja rozprawki - na podstawie tekstu niebędącego lekturą. Wymagana była znajomość poniższych utworów literackich:

- "Bogurodzica",
- Stanisław Wyspiański - "Wesele",
- Jan Kochanowski - wybrane pieśni, treny i psalm,
- Bruno Schulz - wybrane opowiadanie,
- Adam Mickiewicz - "Dziady część III", "Pan Tadeusz",
- Bolesław Prus - "Lalka",
- Witold Gombrowicz - "Ferdydurke" (w całości lub w części).

Oryginalne arkusze maturalne dostępne są na stronie https://www.cke.gov.pl/ 

5 maja, maturzyści rozwiązują zadania z matematyki, które uszczuplone zostały m.in. o niektóre zagadnienia z zakresu dowodów geometrycznych, stereometrii oraz pierwiastków. Zmniejszono też liczbę pytań otwartych z 6 na 4.

Zmniejszono również zakres wymagań dla języka obcego nowożytnego. Z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną. Podobnie jak w języku polskim, nie ma obowiązku zdawania egzaminu ustnego.

Wprowadzona została też zmiana w egzaminach rozszerzonych z geografii. Usunięto z wymaganego zakresu zagadnienia, których omówienie uniemożliwiła w pełni nauka zdalna, m.in.: przeszłość geologiczna Ziemi, zróżnicowanie językowe ludności świata, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce.

Możliwe będzie odwołanie się od wyników egzaminu a także poprawka z jednego przedmiotu. Dla osób, które z przyczyn losowych nie dotrą na maturę, wyznaczone będą nowe terminy pomiędzy 1 a 16 czerwca. Świadectwa maturalne komisje egzaminacyjne dostarczą do szkół najpóźniej 5 lipca.

News4Media

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jontek
Jontek 04.05.2021, 19:00
Na drugi rok to już na maturze wystarczy znajomość Biblii i Pisma Świętego Nowego Testamentu.
Gerda
Gerda 07.05.2021, 15:39
Pismo święte? Ta bajka jest zbyt pogmatwana i zbyt wiele sprzeczności niesie z sobą - to będzie za trudne - wystarczy "dziesięcioro przykazań" i świadectwo bierzmowania.
Karolina
Karolina 05.05.2021, 21:01
Na drugi rok "podpisz arkusz".. żenada.
xyz
xyz 06.05.2021, 08:52
To i tak będzie wyczyn.....patrząc na to jaki poziom prezentuje dzisiejsza młodzież, jak nie rozumie co to znaczy przeczytać ze zrozumieniem tekst jakiegokolwiek dokumentu, jak nie rozumie zasad które poprawną polszczyzną próbuje się jej wytłumaczyć.... w jaką stronę idzie ten świat...??? Dawnej matury by nie zdali....

Pozostałe