Ile pieniędzy dać na komunię? Wypchać kopertę czy kupić prezent?

  • 01.05.2021, 10:52 (aktualizacja 01.05.2021, 11:01)
  • News4Media
Ile pieniędzy dać na komunię? Wypchać kopertę czy kupić prezent? iStock

Podziel się:

Oceń:

Czy znasz tę sytuację, kiedy otwierasz list z zaproszeniem na komunię, ale twój portfel podpowiada, że to nie najlepszy moment na wydatki? Rozważania na temat tego, jaka kwota powinna znaleźć się w kopercie dla młodego komunikanta, trwają od wieków. I choć nie określi tego żadne prawo, są pewne zwyczaje, które mogą pomóc wybrnąć z krępującej sytuacji.

Pokrewieństwo kosztuje

Jeżeli dziecko, które przystępuje do sakramentu, łączy z tobą bliska więź rodzinna, przyjmuje się, że w kopercie powinno znaleźć się 500 – 700 złotych. Nie ma górnej granicy, a w obecnych czasach trwa nawet wojna pomiędzy ciotkami i wujkami, kto podaruje atrakcyjniejszy gadżet. W grę wchodzą quady, skutery, odlotowe zegarki, ultranowoczesne smartfony i „wypasione” konsole do gier.

Dalsza rodzina i znajomi

To wszystko oczywiście z przymrużeniem oka, bo choć takie prezenty dzieci dostają naprawdę, warto pamiętać, że najważniejszy w tym dniu jest sakrament. Dalsza rodzina ma nieco łatwiejsze zadanie, bo w odleglejszych liniach pokrewieństwa przyjęło się komunijną kopertę zasilać banknotem stu lub dwustuzłotowym. Niewielkie prezenty takie jak bransoletki, hulajnogi czy rowery, też wpasują się w „komunijny bon ton”.

Siódma woda po kisielu

Zdarza się, że dostajemy zaproszenie na uroczystość dziecka, którego tak naprawdę nie znamy. Możemy też być na imprezie przy okazji, bo np. poproszono nas o pomoc w jej przygotowaniu. W takim wypadku każdy, nawet najdrobniejszy upominek, będzie doskonałym wyborem. Możemy pokusić się o podarowanie wykonanego przez nas rękodzieła, Pisma Świętego lub po prostu niewielkiej kwoty pieniędzy - mniejszej, niż daje dalsza rodzina.

Nic na siłę

Jeśli czujemy, że nasze finanse nie pozwalają na prezentowe szaleństwo, w dobrym tonie będzie zaproponowanie rodzicom dziecka pomoc przy organizacji uroczystości albo ofiarowanie daru w późniejszym terminie. Nie ma obowiązku stawania na głowie tylko po to, aby zaspokoić czyjeś materialne potrzeby. Jeśli natomiast od prezentu uzależnione jest, w jakim świetle będą postrzegać nas inni goście, może najlepszą opcją będzie podziękowanie za zaproszenie i pozostanie w domu.

News4Media

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Redemptor
Redemptor 04.05.2021, 16:11
KLERYKALNE OGŁUPIENIE – tak chyba można by nazwać tę przypadłość dotykającą znaczną część polskiego społeczeństwa. Bałwochwalczy stosunek do sutanny, wyuczony od najmłodszych lat wiernopoddańczy odruch schylania głowy i mamrotania pod nosem „Niech będzie pochwalony” przy każdym spotkaniu z duchownym, staje się powoli naszym przekleństwem. Tymczasem taki stan rzeczy jest wręcz błogosławieństwem dla Kościoła hierarchicznego, więc niech nikt się nie łudzi, że instytucja sama rozliczy swoje grzechy. Wręcz przeciwnie – jeśli trzeba będzie, poświęci dalsze setki i tysiące dzieci, byle jak najdłużej dzierżyć władzę nad ogłupionym ludkiem. A że jego interes jest w tym punkcie zbieżny z interesem PiS-u, to zdaje się, że czeka nas bezpardonowa walka o usunięcie z przestrzeni publicznej świętych krów.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 04.05.2021, 15:39
Jak to jest w tym świecie chrześcijaństwa rzymsko katolickiego które nawołuje do uczciwego życia, unikania bogacenia się, nie gromadzenia dóbr doczesnych - a sami unikają wprowadzenia ewidencji dochodów poprzez kasy fiskalne? Szewc musi mieć, fryzjer też - a szaman na plebani nie! Takie to jest konkordatowe państwo Prawa i Sprawiedliwości.
O sakralna obłudo! O eklezjalna hipokryzjo!
Frank
Frank 04.05.2021, 14:11
A skarbowy tylko czeka, by takie rzeczy podlegaly opodatkowaniu a kler nieee proponuje uciekac z kraju do tego spis jeszcze nooo jak Mance stanie.
Redemptor
Redemptor 03.05.2021, 19:01
Kolejny belgijski kościół został sprzedany za… 1 euro. Powodem brak wiernych. Świątynię od wezwaniem Św. Franciszka Ksawerego władze Anderlechtu chcą zamienić w ośrodek kultury ze szkołą cyrkową i nauką tańca.
============
Panie Burmistrzu! Oferuję za św. Jadwigę wraz z przynależną rezydencją 1000 euro. Łapcie okazję bo za jakiś niedługi czas też sprzedacie tę stajnię Augiasza za 1 euro. Albowiem za prawdę powiadam - naiwnych z dnia na dzień ubywa.
Franuś
Franuś 02.05.2021, 21:58
Byłyby żniwa z okazje tego zabobonu - prezenty, restauracje no i księżą obłowieni kopertowo i upominkowo. Pandemia pokrzyżowała plany. Stąd niektórzy wielebni tracą już przyzwoitość i nawołują do większych "ofiar".
Aga
Aga 02.05.2021, 13:38
Mam zamiar dać kopertę i voucher do leszczyńskiego aerotunelu. O tym drugim prezencie podpowiedziała mi koleżanka z pracy, która w tamtym roku dawała go jak była gościem komunijnym. Podobno dziewczynka była zadowolona :)
RYSIEK
RYSIEK 02.05.2021, 05:41
Ta ostatnia opcja mnie odpowiada.
Redemptor
Redemptor 01.05.2021, 17:13
Tak zwany sakrament to jest totalna paranoja umysłowa - te dzieci w ogóle nie wiedzą co to jest i jakie to ma dla ich wiary znaczenie. Wpaja się im, że wafelku ma być zaklęte bóstwo czyli sam Jezus Chrystus - "choć zakryty lecz prawdziwy". Zwróćcie uwagę poza tym wierni Kościoła że ta krew Pańska w wino została przemieniona "po wieczerzy" jak komunikuje szaman odprawiający tak zwaną mszę świętą a nie w trakcie.
Indiańscy czy afrykańscy czarownicy, skaczący nad ogniskiem i żując kokę albo inny cynamon też wmawiali współplemieńcom, że widzą coś innego, niż widzą, albo czują inny smak niż ten który czują…
Dopiero na IV Soborze Lateriańskim w 1215 roku Kościół odkrył ten szamański obyczaj który został skanonizowany przez papieża Innocentego III jako dogmat.
„Nie można być racjonalnym człowiekiem przez sześć dni w tygodniu i podejmować racjonalne decyzje, a na siódmy iść do budynku, gdzie udaje się picie krwi boga sprzed 2 tysięcy lat. Od tego dostaje się schizofrenii” - Bill Maher
Cepcepacepem
Cepcepacepem 02.05.2021, 22:25
A kto powiedział że dzieci mają coś z tego - podobnie jak z wykładni istoty Trójcy-czegoś w rodzaju Wash&Go+1 - rozumieć? Na zasadzie "3 Z"(zakuć, zdać, zapomnieć) mają wyklepać na mikronowej grubości folię kilka kato-formułek z końcami zapuszczonymi w konsystorsko-soborową "wodę wielkiej tajemnicy wiary", przyjąć za swoje kilka dogmatów ex definitione obligo wyłączających myślenie - i wraz ze sposobiącym je w pójście w święte ekskrementy o.Gaudentym wziąć drogie prezenty!! Oto istota rzeczy - reszta to didaskalia gdzie nie gdzie tylko okraszane zmolestowaniem za ołtarzem co pulchniejszego nad wiek dziewczątka lub - jak kto woli-różnie to bywa wśród księży-katoli - chłopca...któremu od tej chwili parafianie mili grzechomierzenie jest to już kwestia nieobca...
BeczącyJeleń
BeczącyJeleń 01.05.2021, 16:45
Natomiast proboszcz parafii św. Mikołaja w Ryczywole archidiecezja poznańska wielebny Ryszard K. zażądał od rodziców dzieci idących do pierwszej komunii dopłaty – jego zdaniem dali za mało. Ksiądz wyliczył, że od rodziny dostał równowartość dwóch paczek papierosów i zażądał dopłaty. Pieniądze mają być w gotówce, nie przelewem. Parafianie są oburzeni, kuria problemu nie widzi. Obecny proboszcz jest znany w Wielkopolsce z podobnych wybryków. Kiedy kilka lat temu zażądał pieniędzy od rodziców dzieci udających się na bierzmowanie, parafianie udali się na skargę do kurii. Wtedy rządził nią (dzisiaj eksmitowany za ukrywanie pedofilstwa) bp. Edward Janiak – kazał księdzu odprawić wszystkie obrzędy bezpłatnie.
Szympanides Makakikopulos
Szympanides Makakikopulos 02.05.2021, 22:12
Nie tylko ten wiecznie głodnym niedożywionym na katoklechezjach omdlewającym cierpiącym nędzę Xsiędzem dobrozłodziejem jest: największym w Polszcze w permanencji zagłodzenia bytującym/z puchliną głodową i Szatanem walczącym jest O. Ciongle Mao teraz, zawsze - i na wieki wieków amen... https://www.google.com/search?…

Pozostałe