Jak odebrać wolne, gdy święto wypada w sobotę - weekend majowy

  • 27.04.2021, 11:20 (aktualizacja 27.04.2021, 13:13)
  • News4Media
Jak odebrać wolne, gdy święto wypada w sobotę - weekend majowy News4Media

Podziel się:

Oceń:

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowo krótka, bo dwa z trzech dni wypadają w weekend. Ale jest pewien sposób, aby spróbować nieco ją wydłużyć. Istnieje bowiem przywilej, z którego w tym roku skorzystamy tylko dwa razy.

W Kodeksie Pracy istnieje bardzo wdzięczny i lubiany przez Polaków zapis, który zobowiązuje pracodawców do obniżenia wymiaru pracy podwładnym o 8 godzin za każde święto, które wypada w dniu roboczym.

Międzynarodowe Święto Pracy

Majówka w tym roku nie będzie należała do najdłuższych, bo potrwa tylko trzy dni. Poniedziałkowe Święto Konstytucji 3 maja wydłuży tradycyjny weekend o jeden dzień. Ale jest też dobra wiadomość. Tegoroczne Święto Pracy przypada na sobotę. Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownikom za taki zbieg okoliczności należy się jeden dzień wolnego, do wykorzystania w innym terminie, po uzgodnieniu z pracodawcą.

30 kwietnia lub 4 maja

Jeżeli uda nam się przekonać szefa, aby wolne za sobotę pozwolił nam wykorzystać w jednym z tych dni, majówka nieco się wydłuży. Będziemy mogli wypoczywać cztery, zamiast trzech dni. Niestety ten przywilej nie dotyczy np. nauczycieli, dla których sobota nie jest uwzględniana w okresie rozliczeniowym. Ich przeciętny tydzień pracy nie obejmuje weekendów, dlatego nie odbiorą wolnego za święto, ponieważ i tak nie wykonywaliby pracy 1 maja.

W 2021 tylko dwa razy

Lista świąt przypadających w dzień wolny od pracy nie jest w tym roku zbyt obszerna. Kolejna i ostatnia okazja, aby obniżyć wymiar pracy, nadarzy się dopiero w grudniu. Pierwszy dzień Bożego Narodzenia, podobnie jak Święto Pracy, wypadnie w sobotę. Wówczas pracodawca również będzie zobowiązany do udzielenia nam dodatkowego dnia wypoczynku.

Co z niedzielą?

Wielu z nas zastanawia się, czy obniżenie czasu pracy obowiązuje też za niedzielę. Polskie prawo zakłada jednak, że jest to dla ogółu pracowników dzień wolny, dlatego za święto przypadające w siódmym dniu tygodnia, nie należy się dodatkowy wypoczynek. „Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin” – znajdujemy potwierdzenie w Kodeksie pracy.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe