Ruszył Spis Powszechny. Kary finansowe za brak odpowiedzi

  • 31.03.2021, 00:00 (aktualizacja 01.04.2021, 08:06)
  • News4Media
Ruszył Spis Powszechny. Kary finansowe za brak odpowiedzi

Podziel się:

Oceń:

Choć wielu Polaków głowi się nad celem Narodowego Spisu Powszechnego, odpowiedź jest banalnie prosta. To przeprowadzane co 10 lat badanie ma na celu przybliżenie rządzącym sytuacji, w jakiej znajdują się Polacy, aby jak najlepiej dopasować wszelkie podejmowane w ich imieniu decyzje. Najbliższy spis rozpocznie się już jutro, 1 kwietnia. Jak wygląda spotkanie z rachmistrzem w czasie pandemii, jakich pytań możesz się spodziewać i jaka jest kara za nieudzielenie informacji?

Nie oczekuj rachmistrza w swoim domu

W czasie trwania pandemii Narodowy Spis Powszechny, podobnie jak większość inicjatyw, obłożony został szczególnymi restrykcjami. Choć to zupełnie nowe rozwiązanie, w tym roku rachmistrz nie złoży nam bezpośredniej wizyty. Wyjątek będą stanowiły osoby, które z przyczyn od siebie niezależnych (wiek, stan zdrowia, niepełnosprawność) nie będą w stanie dokonać samospisu. Dla pozostałych osób rząd przygotował dwie możliwości. Respondenci będą mogli odpowiedzieć na pytania przez internet lub telefonicznie.

Jakich pytań możemy się spodziewać?

Informacje, wymagane podczas NSP, określone są ściśle przez rozporządzenie. Podczas wypełniania ankiety będziemy poproszeni o podanie m.in.: wieku, płci, statusu aktywności zawodowej, wymiaru czasu pracy, stopnia i samooceny niepełnosprawności, kraju przebywania, narodowości, wyznania religijnego, stanu miejsca zamieszkania, jego wyposażenia czy tytułu prawnego do zajmowania posesji. Pytania skonstruowane są zatem bardzo szczegółowo.

Za odmowę udzielenia odpowiedzi dotkliwa kara

Jeżeli odbierzesz telefon od rachmistrza, nie ryzykuj nieudzielenia odpowiedzi na jego pytania. W takim wypadku Główny Urząd Statystyczny skieruje sprawę do sądu. Za odmowę wzięcia udziału w NSP grozi kara pieniężna nawet do 5 tys. zł.

Jak sprawdzić wiarygodność rachmistrza?

Osoby wykonujące prace spisowe posiadają identyfikatory wystawione przez Główny Urząd Statystyczny. Wiarygodność rozmówcy można sprawdzić dzwoniąc na infolinię pod nr 22/279-99-99 wew. 2 lub poprzez stronę internetową www.spis.gov.pl . Rachmistrzowie objęci są tajemnicą statystyczną, nie musisz więc martwić się o bezpieczeństwo swoich danych.

Aby dokonać samospisu należy wejść na stronę  https://nsp2021.spis.gov.pl i wypełnić zamieszczony tam formularz, lub zadzwonić pod nr 22/279-99-99 wew. 1 i spisać się przez telefon. Jeżeli nie zrobisz tego samodzielnie, rachmistrz skontaktuje się z tobą, aby przeprowadzić spis.

News4Media

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Komisarz
Komisarz 09.04.2021, 22:59
Uwaga! Nie ma w treści ankiety wyjaśnienia przy spisie osób, ale należy odróżnić zamieszkujących w spisywanym lokalu od zameldowanych. Podajemy tylko faktycznie zamieszkałych.
Frank
Frank 08.04.2021, 20:37
Jak ktos chce zejść na ziemie i zobaczyc jakie to panstwo z dykty proponuje na youtube wlonczyc te kanalie wpisac swiete krowy,,,, Siekielski Obajtek, Siekielski Rydzyk i zobaczycie co oni moga a co wy jak nas raz pozbędą prawa to na zawsze a to już sie dzieje.
B
B 06.04.2021, 18:06
Nie wpuszczę dziada, pies już czeka
Ja
Ja 2 dni temu, 21:10
Ja tez nikogo nie wpuszczę
Frank
Frank 02.04.2021, 14:12
Najpierw niech ten ślepota premierzyna, obajtki, rydzyk, i inne pokażą do informacji publicznej ile pasożyty wzbogacily, a kaczor ma 6700 emerytury nierób za co ale polska jest wyciskana jak cytryna, ja juz od dziesieciu lat jeżdżę na niemieckich numerach, dzialalnosc tez niemiecka bo polak polakowi, szkoda gęby szczepic.
Gdjshzgsuw
Gdjshzgsuw 01.04.2021, 14:03
I cyk kolejne podatki od byle czego w drodze. Nie mówiąc już o tym nieudolnym systemie, ankiety, telefony a nikt i tak w sumie do końca nie wie o co chodzi
zulu
zulu 31.03.2021, 21:35
Władcy sprawdzają ile jeszcze mogą wyrwać podwładnym.Zabiorą ludziom ostatnią koszulę .
Ewa
Ewa 31.03.2021, 16:09
Ale kto sie tym przejmuje. Niestety nikt. Starsi ludzie sa bezbronni. Nie wszysvy maja bilsko opiekunow. Przeciez mozna to by bylo przelozyc na spokojniejszy cżas.
Zaniepokojony
Zaniepokojony 31.03.2021, 09:21
To dopiero będzie pole do popisu dla oszustów wyciągających informacje, szczególnie od osób starszych.

Pozostałe