Na żywo. Sesja zdalna Rady Gminy Lubań

  • 30.03.2021, 16:03 (aktualizacja 30.03.2021, 16:13)
  • red.
Na żywo. Sesja zdalna Rady Gminy Lubań

Podziel się:

Oceń:

W porządku dzisiejszych obrad jest kilka ciekawych punktów. Radni pochylą się nad Regulaminem utrzymania porządku i czystości w Gminie Lubań, wprowadzą poprawki do budżetu po negatywnej opinii RIO oraz nie będą głosować nad wnioskiem o odwołanie z funkcji przewodniczącej Rady Gminny oraz członków dwóch komisji stałych.

Dziś o 16. rozpocznie się 38, a czwarta już w tym roku Sesja Rady Gminy Lubań. Podczas dzisiejszej sesji radni będą musieli usunąć nieprawidłowości w budżecie na rok 2021, które z początkiem marca wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu.

Podczas sesji budżetowej 28 stycznia grupa radnych mająca większość w Radzie Gminy w ostatniej chwili wprowadziła do budżetu ponad 80 zmian, które przesuwały środki finansowe z rożnych działów. W poprawkach wkradły się błędy, do których usunięcia zobligowała Radę RIO.

Pisaliśmy o tym TUTAJ. Radni powinni to zrobić dziś, gdyż z końcem marca upływa termin jaki na usunięcie nieprawidłowości wyznaczyła izba obrachunkowa. Jeżeli zmiany nie zostaną wprowadzone RIO podejmie stosowne rozstrzygnięcia nadzorcze. Co ciekawe przed dzisiejszą sesją odbyły się dwie komisje, w trakcie których nie podjęto wiążących rozwiązań.

Podczas dzisiejszej sesji miały być również głosowane wnioski o odwołanie przewodniczącej Rady Gminy Lubań i dwóch przewodniczących komisji stałych. Do głosowania jednak nie dojdzie ze względu na błędnie podaną podstawę prawną złożonych wniosków.

Zapraszamy do śledzenia obrad Rady Gminy Lubań. Link do Sesji TUTAJ.

red.

Komentarze (65)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mieszkaniec
mieszkaniec 01.04.2021, 18:02
Powiem tak wszyscy mówią o Radnych 7czy 8 z całym szacunkiem dla wszystkim.Proszę powiedzieć kto odpowiada o zakceptowanie budżetu GMINY PAN WÓJT na wniosek RADY , a odpowiada na komisji czy sesji jestem dopiero trzy miesiące .Panie Wójcie przyszedł PAN pracować w tej gminie i proszę o oszacunek dla MIESZKAŃCÓW ,a ile będzie PAN pracować to tylko Pan i wyższ sfery PiS wiedzą dlatego proszę o wykonywaniu budżetu większości RADNYCH...Co do Pani Skarbnik niech wreszcie zostawi GMINĘ LUBAŃ, nie Pani odpowiada za budżet ,tylko za realizację. PS.chyba czas PANI w Gmie się skończył.
























Ktoś?
Ktoś? 31.03.2021, 22:36
Oglądam, czytam i nasuwa mi się myśl, że u steru stoi miękiszon bez wiedzy i charakteru, a za plecami stoi drugi miękiszon, który nim kieruję z pomocą starej babci. 7 nieudolnych mogą być spokojni niżej już nie upadną. Logicznie tak jak ktoś wcześniej napisał wydaję się tylko interwencja u zwierzchników miękiszona.
Aneta
Aneta 31.03.2021, 14:38
Decyzją 8 radnych złożono wniosek o dofinansowanie remontu świetlicy w Mściszowie. Otrzymano dofinansowanie. Kolejne zmiany budżetu przed nami. Co niektórzy ponownie będą mieli problem? Wprowadzenie zadania, dochodów, zwiększenie wydatków. Czy to decyzja na niekorzyść mieszkańców?
Wyborca
Wyborca 31.03.2021, 20:12
Aneta weź sie opanuj i do roboty
RR
RR 31.03.2021, 22:02
Proszę typowe argumenty w dyskusji. Jak u 7 niemoc, to bełkot
Zenek
Zenek 31.03.2021, 11:35
Pani przewodnicząca po tylu latach dalej nie umie prowadzić sesji . Popełnia banalne błędy . Uważam ze powinno sie to gdzieś zgłosić wstyd na cały kraj
RR
RR 31.03.2021, 23:15
Zenek zgłoś .Załatw wniosek formalny dla trenera.
Aneta
Aneta 31.03.2021, 14:41
Przewodnicząca potrafi prowadzić sesję, tylko 7 radnych ma problem z zachowaniem.
Zenek
Zenek 31.03.2021, 15:47
A ośmiu z brakiem myślenia
Zainteresowany
Zainteresowany 31.03.2021, 11:33
Czy w końcu pan radny z komisji budżetu wyjaśnij co miał na myśli czy tez do dnia dzisiejszego sam nie wie o co chodzi
Monisia
Monisia 31.03.2021, 08:42
informujemy, że Fundacja ORLEN rozpoczęła nabór do czwartej edycji programu grantowego Czuwamy! Pamiętamy!, w ramach którego można ubiegać się o granty na odnowienie Miejsc Pamięci. Nabór wniosków trwa do 28.04.2021.
Organizacje pozarządowe i instytucje samorządowe z całej Polski mogą ubiegać się o dofinansowanie rewitalizacji Miejsc Pamięci w swoim lokalnym otoczeniu. O wsparcie mogą wnioskować także instytucje kultury, gminy, szkoły, przedszkola, koła gospodyń wiejskich, czy parafie. Do rozdania czekają granty w wysokości 7 000 zł. Łączna pula środków w tej edycji konkursu wynosi 200 tys. złotych.
====================
Jakby to było gdyby w ramach przywracania miejsc pamięci przywrócić tablicę poległych milicjantów obywatelskich w walce z leśnymi bandami na terenie powiatu lubańskiego. (???)
Wyborca
Wyborca 31.03.2021, 06:34
Wstyd poraszka 8 wspaniałych rządzi z goru na czele . A zwykły szary człowiek dalej nic nie wie . Działy rozdziały niech siebie wsadzi pan radny w du.... Jak taki mondry mógł mi szaremu mieszkańcowi przekazać tylko w tymmpronlem ze on sam nie wiedział . Kompromitacja
do wyborcy
do wyborcy 31.03.2021, 09:05
"poraszka mondry" człowieku
R.R
R.R 31.03.2021, 07:29
Nie wiem dlaczego, ale głosuje przeciwko argument 7 tęp....
VV
VV 30.03.2021, 23:23
Pod żadnym pozorem niedopuścić nieudolną 7 do podejmowania decyzji.
Wyb
Wyb 31.03.2021, 06:36
Może nie idealna ale przynajmniej chce wiedzieć jakimi marionetkami jest pozostała 8 i niesie co czyt
Net
Net 30.03.2021, 22:28
Oglądając sesje rady gminy pozwolę sobie nie komentować zachowania 7 radnych. Zachowania, wiedzy i sposobu rozumowania owej 7 nie można w sposób kulturalny opisać. Za to szacunek dla 8 radnych, którzy bronili do końca inwestycji służącym mieszkańcom i co bardzo ważne dla osób niepełnosprawnych. Zastanawiające jest jaki ma cel osoba pełniąca obowiązki wójta wycinająca niczym kat tak ważne inwestycje. Posiadając tak potężne wolne środki niszczy inwestycje, na które w dodatku zostały złożone wnioski na dofinansowanie ze środków zewnętrznych - to jest karygodne! Wiadome jest, że ani wyborcy, ani radni nie mieli wpływu na przybycie osoby pełniącej obowiązki wójta. Osobę tę skierował do pracy prezes rady ministrów z partii PIS. Więc proszę was o skierowanie zapytania do Pana prezesa, w jakim celu przysłał do pracy Pana pełniącego te obowiązki. Czy jego zadaniem ma być usuwanie zadań inwestycyjnych, na które dostajemy dotację z tego samego rządu? Nie jest chyba normalną rzeczą usuwać zadania przy zabezpieczonych środkach 2 miesiące po uchwaleniu budżetu. Również pomyślałbym o wystosowaniu apelu do fundacji broniących praw osób niepełnosprawnych oraz mediów o pomoc, w zatrzymaniu tak haniebnego czynu. Myślę, że po wielokrotnych próbach i apelach prezes rady ministrów wyciągnie pozytywne wnioski, bo przecież pomyłki zdarzają się każdemu. Nadmienić należy, że owe zadanie urząd ma wykonać do września czego wymaga ustawa. Rażące są gołym okiem braki Pana pełniącego obowiązki wójta, gdyż na każdej sesji wprowadza i wycofuje własne projekty uchwał, które posiadają ewidentne błędy formalne. Zarazem niedopuszczalne jest działanie Pani Skarbnik, nie wiem czy to świadome, notoryczne pomyłki w przedstawianych dla radnych materiałach, które powodują nieprawdziwe zapisy w budżecie. Nasuwa się myśl, że to są zadania mające służyć awanturze społecznej pod tytułem referenfum dla działacza z partii PO. Użyjcie wszelkich możliwych środków do zatrzymania szkodliwych działań dla mieszkańców gminy.
He he
He he 31.03.2021, 15:49
Oj sie pani Aneta rozpisała
RR
RR 31.03.2021, 22:08
Nie tylko Pani Aneta widzi wasze ***izmy.
Zainteresowany
Zainteresowany 31.03.2021, 11:32
PrzeprasZam ale jakie mądre decyzje inwestycje jak żutych cyferek nic nie zrozumiałem banda głupków
Aneta
Aneta 31.03.2021, 15:06
Jak nie zrozumiałeś, to na jakiej podstawie piszesz, że to banda głupków.
VV
VV 30.03.2021, 23:13
Dokładnie wystąpić o wyjaśnienie do PIS , przecież to od nich mamy to cudo. Szkodliwe działanie na rzecz P.O. Referendum koniecznie odwołać Ciemnogród sztuk 7 oraz przekazać do badań naukowych dziwnych przypadków.
Wyb
Wyb 31.03.2021, 08:19
Wescie sobie PO to z Lubania zostana ruiny czy wy myslicie ze ludzie zapomnieli jak zniszczono Luban gdzie nasze zaklady gdzie nasz przemysl tylko ruiny zostaly co jeszcxe zrobicie zeby dojsc do koryta wstyd chciwosc niezna granic
Mieszkaniec1
Mieszkaniec1 30.03.2021, 22:06
Już nie można tego czytać:oni(tzn. „Źli radni”) „zabierają ,ukrywają ,wszystko zmieniają”.Weźcie puknijcie się w głowy (szanowna siódemko radnych),zacznijcie w końcu słuchać ze zrozumieniem i myśleć logicznie .Nawet pisma nie potraficie poprawnie napisać.Radni wprowadzają zmiany korzystne dla wszystkich mieszkańców gminy(niezależnie, kto kogo popiera).To wy w swojej zaciekłości głosowaliście nawet przeciw dostosowaniu urzędu gminy dla osób niepełnosprawnych i zbudowaniu dla nich windy.To jest wasz”psi obowiązek” ,żeby myśleć nie tylko o sobie.
Aneta
Aneta 30.03.2021, 21:32
Dwie komisje się odbyły, bo skarbnik ponownie się pomyliła i wykazała duże środki, których już nie było. Jak radni mają pracować na budżecie, w którym pojawia się i znika prawie 300.000 zł. O tym nikt nie wspomniał. Za to później przepraszała radnych. W projekcie uchwały reprezentował nadal gminę ś.p. wójt Z. Hercuń. Błąd na błędzie aż wstud o tym pisać.
RADNY
RADNY 30.03.2021, 21:20
Klamstwo przewodniczącej na komisji dzien przed sesja bo w biurze rady były juz projekty uchwal o odwolanie przewodniczacej i dwoje radnych zaakceptowane przez prawnika.
Pani Przewodnicząca swiadomie i z premedytacja akceptuje wniosek radnego Leszczynskiego bez wyjaśnienia prawdy.
Dopiero po mojej stanoowczej interwencji potwierdza ze projekty uchwał są prawidłowe .Pomimo to wbrew wymienionemu uzasadnieniu proceduje glosowanie .
Byle nie doszło do glosowania nad jej odwolaniem.
Radny K .C
RR
RR 31.03.2021, 22:16
Szkoda że pisze to radny,który niezna zasady zmiany dokumentów. Zapytaj radcę i dopiero pisz tęp..u
Aneta
Aneta 31.03.2021, 14:48
Radny Leszczyński podał dwa powody wycofania projektów uchwał. Nawet gdy poprawiono podstawę prawną, to i tak drugi powód wycofania pozostał. Ponadto radni pracowali na przedłożonych błędnych projektach.
R.R
R.R 30.03.2021, 19:34
Kto zna zasady działania samorządu nie pisze głupot jak poniżej. 7 radnych obraz kompletnego zaćmienia mózgu. Wojt na każdej sesji wycofuje własne uchwały. Skarbnik przekłada nieprawdziwe dane, szok i kompromitacja. Brawo dla 8 którzy potrafią myśleć logicznie.
Wyborca
Wyborca 30.03.2021, 21:47
Tak mi mow tak mi graj słoc se słoc i obrazaj innych ciekawe jak długo bedzie t3n cyrk
Janusz
Janusz 30.03.2021, 20:45
Przecież nikt głupot nie pisze, ja i kolejna zainteresowana osoba poniżej stwierdziliśmy, iż samo czytanie działów, rozdziałów i paragrafów bez wyjaśnień na jakie zadania zostają środki przerzucone czy przeznaczone nas niesatysfakcjonują. Mi bynajmniej same kwoty nic nie mówią. Nie jestem biegły w klasyfikowaniu poszczególnych zadań ( mam inne hobby ). Zatem nie ma co się oburzać. Że są osoby zainteresowane tematem.
RR
RR 31.03.2021, 23:10
Skarbnik podaje?
Janusz
Janusz 30.03.2021, 18:26
To jest cyrk, dlaczego Przewodnicząca nie da dojść do głosu innym tylko wybrańcom. Dlaczego czyta działy, rozdziały i paragrafy bez nazwy z kąd i gdzie przesuwa środki. Jako wyborca życzę sobie uzasadnień.
RR
RR 31.03.2021, 23:08
Ty jak zwykle od tyłu?
Aneta
Aneta 30.03.2021, 21:42
Przewodnicząca odczytuje złożony wniosek pod głosoeanie. Każdy radny miał prawo wytłumaczyć czego dotyczą zmiany? Chociaż po zaprezentowanym piziomie podczas sesji zapewne sami nie wiedzieli? Dowodem mojej tezy było pytanie radnego z Pisarzowic podczas głosowania wniosku radnego Zioła -czyj to wniosek. Radny Klimczyk strzela wywód, że radni podczas komisji bezmyślnie klepnęli uchwałę w sprawie udzielenia dotacji na przdomowe oczyszczalnie ścieków, aby samemu zagłosować za jej przyjęciem. Cyrk. Radna Chomicz rzuca łaciną, bo chyba zapomniała, że jest na fonii. Zero merytoryki, tylko krzyki. Cała 7 nie wie co ma jeszcze wymyśleć. Przekonamy się podczas kolejnej sesji.
Anetko Anetko napisałam a niektórzy nie wiedza co
Anetko Anetko napisałam a niektórzy nie wiedza co 31.03.2021, 06:32
Wyborca
Aneta
Aneta 31.03.2021, 15:02
Dla 7 za trudne. Było widać. Nie ogarnęli kilku zmian.
Janusz
Janusz 30.03.2021, 22:32
Ależ droga kandydatko nie będę się z Tobą sprzeczał i po co taki wywód? Nie szkoda czasu? Przecież wiadomym jest od dawna, że Pan Adriano nie ma pojęcia o samodzielnym pisaniu projektów, a tym bardziej tłumaczeniu na głos, publicznie po co? Komu? Nie wszyscy mają dostęp do projektów uchwał, czy uczestniczeniu w komisjach. Ja, jako obywatel i wyborca mam prawo wiedzieć co z czym się je. Jeśli to jest takie trudne i problemowe aby na sesji Przewodniczaca odczytywała oprócz klasyfikacji nazwę zadań, to po co puszczać sesję online? Niech 15 Radnych walczy bez publiki.
Aneta
Aneta 31.03.2021, 15:00
Dostęp do projektów uchwał mają wszyscy w BIP. Przewodnicząca głosuje wniosek taki jaki został złożony.
Janusz
Janusz 30.03.2021, 17:36
Czemu Kamera jest tak dziwnie ustawiona? Chciałbym widzieć inne laseczki, a nie tylko Radną Trefler.
Janusz
Janusz 30.03.2021, 19:05
Już sobie wyjaśniłem. Dziękuję. Jednakże widziałem zarys mojej ulubionej damy, będę musiał się umówić i wpaść na kawkę do Urzędu.
Wybo
Wybo 30.03.2021, 17:23
O już Pan Adrian dzwoni do goru bo nie umie sie wytłumaczyć a pani przewodnicząca specjalnie opóźnia jego wypowiedz
Vv
Vv 31.03.2021, 22:50
Przynajmniej niezatrudnia firmy do pomocy .
Aneta
Aneta 30.03.2021, 21:54
Przynajmniej ma do kogo zadzwonić, bo góru 7 nie zabłysną. Uchwał o odwołanie nie potrafią przygotować, gdzie z BIP-u można ściągnąć. To gdzie mieliby ogarnąć zmiany budżetu. Brawo 8 myślących.
Janusz
Janusz 30.03.2021, 20:57
Coś podobnego się dzieje w naszym kraju. Jak Adrianek narciarz pospolity, dzwoni do Kiciusia hobbysty. Ktoś musi mieć władzę absolutną albo absurdalną.
RR
RR 31.03.2021, 23:03
Oby nie taki pustak, typowy Janusz
Janusz
Janusz 02.04.2021, 10:23
Cieszę się, że podważasz swoją inteligencję. Muszę przyznać, że w tej kwestii nie brakuje ci odwagi aby tak zapewniać wszystkich, że się jest pusta...em.
RR
RR 02.04.2021, 12:29
Masz rację przy tobie obrażam pustaki i beton odtylcowy.
Aneta
Aneta 31.03.2021, 14:54
W demokracji większość rządzi. A zorganizować większość i ją utrzymać to wielka sztuka. Brawo radni. Koalicja I i Koalicja II nie wytrzymuje napięcia i swojej bezradności. Zaprezentowali swoją pseudokulturę.
Janusz
Janusz 31.03.2021, 21:31
Jak dobrze, że pozostali są tak zaradni, 8 najwspanialszych, wręcz najdoskonalszych aż do tego stopnia, że bez Pani rządów to by siedzieli z ręką w nocniku. Jeśli chodzi o kulturę, to widzieliśmy i widzimy jaką Pani kulturę wnosi całą swoją postawą do społeczności. Trochę pokory, my mieszkańcy gminy też swój rozum mamy i z całą pewnością już niebawem go wykorzystamy.
Aneta
Aneta 01.04.2021, 07:33
Na rozsądek mieszkańców liczę
RR
RR 31.03.2021, 23:01
Pustak ma rozum?
Janusz
Janusz 01.04.2021, 11:58
Zapytaj swoich bliskich. Chociaż nie wiem czy to ogarniesz.
RR
RR 01.04.2021, 19:09
Bliskich powiadasz , to ty tylko z betonem możesz na kał uważaj.
Ta rada to porażka
Ta rada to porażka 30.03.2021, 17:10
Ale bezczelni, znowu to robią! seria poprawek bez wyjaśnienia skąd zabierają i na co przenoszą
Julka
Julka 30.03.2021, 22:49
Juz tak namieszali z tym budzetem ze juz pracownicy nie nadanzaja wszustko robia aby wyszlo na ich odwracja kota ogonem aby było na 8 wspanialy jakie to ońi gospodarni
Aneta
Aneta 30.03.2021, 21:47
Trudno zrozumieć, że przesunęli środki na budowę 3 klas w szkole w Radostowie, na co złożono wniosek o dofinansowanie. Dali kasę na dostosowanie budynku urzędu dla osób niepełnosprawnych, gdzie ustawowy termin jest do września br. Przekazali 30.000 zł na siłownię w Uniegoszczy, które chcieli przeznaczyć na projekt drogi ul. Widokowej, ale wójt nie wyraził zgody. To wszystko odczytał radny Zioła. Naprawdę trudno to zrozumieć?
Janusz
Janusz 30.03.2021, 22:52
Ależ skąd, wszystko super. Tylko Pani wciąż nie rozumie o co nam biega, że tak sobie zażartuje. Niech sobie dają, zabierają, przenoszą, wynoszą, itd. Chodzi o to, poraz kolejny tutaj pisze, dlaczego przy odczytywaniu projektu uchwały o przesunięciu środków nie czyta się nazw zadań tylko samą klasyfikację budżetową. Skąd mam wiedzieć jako zwykły widz, że np. Dział 900 rozdział 900.... i paragraf....... to są śmieci. Jeśli Pani mi w sposób naukowy to wyjaśni to nie będę się czepiał. W ramach lockdownu nauczę się klasyfikacji budżetowej na pamięć. I będę mógł z Panią konwersować o przesunięciach środków.
Lex
Lex 30.03.2021, 22:18
Fajnie, że wytłumaczone, choć dla mnie było by bardziej przekonujące gdyby zrobił to radny Zioła w trakcie sesji. A tak robi to osoba podpisująca się imieniem Pani która rządzi gmina bez poparcia mieszkańców. Druga sprawa, że w komentarzach 8 radnych podawane są tylko te wygodne informacje. Ludzie mówią, że z kilku sołectw poznikały drobne inwestycje i o tym jakoś cisza
Aneta
Aneta 31.03.2021, 14:57
Radny Zioła odczytał na jakie zadania wnosił o przesunięcie środków, tylko chyba nikt go nie słuchał. Zamiast skupić się na wniosku, to radni skupili się na zakłócaniu sesji.
Wyborca
Wyborca 30.03.2021, 17:05
Odwołanie smiech
Podstawa prawna poprawiona przez prawnika
Trzymają sie koryta i tyle
Wiadomo I tak by za sobą głosowali wiec po co ten cyrk
Zobaczymy co będzie jeszce z budżetem
Aneta
Aneta 30.03.2021, 21:51
Podstawa prawna musi być prawidłowa. Procedura niezgodna z prawem. 7 wspaniałych zabiera się za odwoływanie, to trochę przepisów trzeba poczytać. Widać góru cieniutki.
Janusz
Janusz 30.03.2021, 22:56
Jak ja się Cieszę, że Pani Anetka taka jest uczona, gmina nie zginie, będzie Pani zawsze podporą dla mieszkańców. No dobra idę do chlewu, bo maciora czeka.
RR
RR 01.04.2021, 15:33
Bardzo dobrze, tylko nie od tyłu!
Janusz
Janusz 02.04.2021, 10:17
Co ty masz z tym tyłem mały człowieku, jakieś złe wspomnienia?

Pozostałe