Erasmus+ wyróżnił szkołę z Rakowic Wielkich

  • 30.03.2021, 10:59 (aktualizacja 09.04.2021, 09:43)
  • red.
Erasmus+ wyróżnił szkołę z Rakowic Wielkich

Podziel się:

Do 2027 roku mają otwarte drzwi do udziału uczniów w zagranicznych praktykach zawodowych. Byli w Grecji, teraz planują wyjazd do Włoch. Dla uczniów to coś więcej niż same praktyki.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich znalazł się w niewielkim gronie szkół wyróżnionych przez Erasmusa. Sukces potwierdza jakość szkoły. Dyrekcja przyznaje, iż to zasługa znakomitej kadry oraz wspaniałej młodzieży, jaka dotychczas brała udział w zagranicznych wyjazdach.

Erasmus+ to program umożliwiający uczestnictwo w wymianach międzynarodowych, finansowanych przez Unię Europejską. Dzięki niemu młodzież może zdobywać doświadczenie m.in. biorąc udział w zagranicznych praktykach zawodowych. Te nie tylko pozwalają nabyć nowe umiejętności, ale także poprawić znajomość języków, zdobyć wiele nowych doświadczeń i ogólnie poszerzyć horyzonty młodego człowieka. Od paru lat z takich praktyk zagranicznych korzystają uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich.

Łącznie uczestniczyło w tych wyjazdach 110 uczniów. Byliśmy w dwóch miejscach w Grecji. Także oprócz tych praktyk, które podczas tych wyjazdów się odbyły można powiedzieć, że Grecję mamy zwiedzoną – mówi Angelika Kowalczyk, pedagog szkolny.

Podczas tych wyjazdów uczniowie mieli zapewniony pełen komfort. – Młodzież ma sponsorowane wszystko. – wyjaśnia Pani Kowalczyk, która tłumaczy, iż opłacony jest przejazd, komfortowy, czterogwiazdkowy hotel z całodziennym wyżywieniem i wszystkimi hotelowymi atrakcjami, jak basen, siłownia, spa,… Opłacone jest ubezpieczenie i opieka medyczna. Ponadto w ramach wyjazdu młodzież nie tylko bierze udział w praktykach, ale także zwiedza kraj i poznaje jego kulturę. Wycieczki też są opłacone z projektu. Dodatkowo uczniowie otrzymują kieszonkowe. Młodzieży i rodzicom pozostaje jedynie spakowanie rzeczy. Wszystko dzięki dofinansowaniu projektu przez Erasmusa.

 To jest bardzo wysokie dofinansowanie, bo to jest około 100 tysięcy euro na jeden wyjazd, czyli ponad 400 tysięcy złotych. – tłumaczy Marek Łukasik, wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich.

Młodzież ZSE-T odbywała dwutygodniowe praktyki zawodowe w zawodzie technik usług gastronomicznych, technik informatyk oraz technik hotelarstwa. Oprócz zajęć w ramach praktyk młodzież miała dostęp do szerokiego programu kulturowego: zwiedzanie miejsc najbardziej atrakcyjnych w regionie, poznawanie kultury państwa w którym odbywali praktykę. Wszystkie wyjazdy poprzedzone były obszernymi przygotowaniami oraz ogromną ilością składanych dokumentów potwierdzających jakość szkoły. W tej chwili, dzięki akredytacji Erasmus+ składanie wniosków i przygotowanie dokumentacji będzie o wiele łatwiejsze, tym bardziej że kolejny wyjazd uczniów planowany jest na czerwiec.

 W obecnym roku szkolnym, w czerwcu jeśli tylko sytuacja pandemiczna pozwoli, kolejna grupa młodzieży wyruszy do Włoch. Uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych technikum hotelarskiego, gastronomicznego i informatycznego wyruszą odbyć dwutygodniową praktykę zawodową, a także trochę pozwiedzać Wenecję, Weronę, Jezioro Garda... – wyjaśnia Pani Kowalczyk.

red.

Zdjęcia (10)Pozostałe