Wspólne badania nad mutacjami koronawirusa

  • 29.03.2021, 15:04 (aktualizacja 29.03.2021, 15:17)
  • Źródło: UMWD
Wspólne badania nad mutacjami koronawirusa News4media

Podziel się:

Oceń:

Dzięki porozumieniu Dolnego Śląska i Wolnego Państwa Saksonia regiony uczestniczą we wspólnym projekcie badawczym dotyczącym COVID-19. Jego celem jest sprawdzanie ilości poszczególnych mutacji koronawirusa wśród chorych po obu stronach granicy.

Współpraca międzyregionalna Dolnego Śląska i Wolnego Kraju Saksonia nie zwalnia przez COVID-19. Z inicjatywy Saksonii Dolny Śląsk został zaproszony do udziału w projekcie sekwencjonowania DNA COVID-19 i badania występujących w nim mutacji. Ze strony dolnośląskiej projekt realizowany jest przez Szpital Powiatowy w Bolesławcu. Pozytywnie zdiagnozowane wymazy w postaci całkowicie anonimowej będą przekazywane do Saksonii, gdzie specjaliści dokonają ich sprawdzenia pod kątem występujących mutacji.

Jestem wdzięczny Saksonii, że przy tego typu projektach pamięta o Dolnym Śląsku. Dzięki temu nie tylko zyskujemy wiedze o samym wirusie i sposobie jego mutowania, ale przede wszystkim o sposobie rozprzestrzeniania się poszczególnych mutacji na obszarze pogranicza – tłumaczy marszałek Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

To nie koniec nowych działań w czasie pandemii. Z inicjatywy Marszałka Cezarego Przybylskiego rząd Saksonii bada możliwość uwzględniania polskich zaświadczeń o szczepieniach jako dokumentów zwalniających z obowiązkowych testów przy przekraczaniu granicy. Jest to bardzo istotne, ponieważ porozumienie w tej kwestii znacznie usprawni ruch na pograniczu, a w perspektywie ułatwi życie pracownikom transgranicznym. Osoba posiadająca kod QR potwierdzający szczepienie nie musiałaby poddawać się testom na obecność wirusa oraz nie podlegałaby niektórym obostrzeniom.

Jeśli uda nam się ten pomysł zrealizować, to będzie to nie tylko pierwsza tego typu inicjatywna na pograniczu, ale będzie to umożliwienie powrotu do normalności, szczególnie dla przedsiębiorców, pracowników transgranicznych i ich rodzin – podsumowuje marszałek Cezary Przybylski.

Źródło: UMWD

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe