O śmiertelnym potrąceniu pieszego - "Sytuacja z jaką się spotkał była niefortunna"

  • 29.03.2021, 12:57 (aktualizacja 29.03.2021, 14:48)
  • red.
O śmiertelnym potrąceniu pieszego - "Sytuacja z jaką się spotkał była… eLuban.pl

Podziel się:

Oceń:

Dziesięć dni temu, Krzysztof S., 23-latek z Zaręby potrącił na przejściu dla pieszych 40-letniego mieszkańca Olszyny. Ten nazajutrz zmarł w zgorzeleckim szpitalu. Krzysiek decyzją sądu został aresztowany na trzy miesiące. Teraz w sieci krąży list-petycja „Więzienie NIE dla Krzyśka”, przeczytać tam możemy, że sytuacja z jaką chłopak się spotkał była „niefortunna”.

Do zdarzenia doszło w sobotni wieczór na przejściu dla pieszych na DK30 w Olszynie. Przejście jest widoczne z odległości kilkuset metrów, w nocy oświetlone, a przed nim stoi znak informujący, że to czarny punkt na drodze, gdzie zginęło 10 osób a 48 zostało rannych.

Krzysztof S. wjechał na przejście dla pieszych uderzając znajdującego się na nim 40-latka. Siła uderzenia była duża. Mężczyznę dosłownie wyrwało z butów, przeleciał kilkanaście metrów i zatrzymał się na przydrożnym płocie głową w dół. 40-latek został przetransportowany do zgorzeleckiego szpitala, gdzie zmarł nazajutrz.

Według prokuratury, 23-latek poruszał się z nadmierną prędkością, znacznie przekraczającą administracyjnie dopuszczalną.

Krzysztof S. został zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Lubaniu, gdzie przedstawiono mu zarzut umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, w wyniku czego uderzył w przechodzącego po oznakowanym przejściu dla pieszych pokrzywdzonego powodując u niego liczne obrażenia, skutkujące jego zgonem. Jest to czyn z art. 177 § 2 kk, zagrożony karą pozbawienia wolności w wymiarze do lat 8. Po wykonaniu czynności z podejrzanym, skierowano do Sądu Rejonowego w Lubaniu wniosek o jego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. Sąd uwzględnił wniosek Prokuratury. - czytamy w komunikacie prokuratury.

Sprawą 23-latka z Zaręby zajął się obrońca Wojciech Kasprzyk z Bolesławca, który przekonuje, że nie stosuje się aresztu trzymiesięcznego w takich przypadkach.

Niejednokrotnie miałem podobne przypadki i nigdy coś takiego nie było stosowane. Sąd z prokuratorem powoływał się na to, że będzie próba mataczenia, ale niczego takiego nie było. Chłopak w rozmowie z prokuratorem niczego nie ukrywał i wyłożył wszystko jak było. Fakty są takie, że poszkodowany miał 1,5 promila alkoholu we krwi i wbiegł na przejście dla pieszych. Mój klient nie pędził, jechał normalnie. Jest studentem trzeciego roku, jechał z pracy do swojego kolegi ze studiów, aby pożyczyć książki na poniedziałkowy egzamin. Dwóch mężczyzn weszło na przejście i gdyby poszkodowany normalnie przeszedł nic by się nie stało. Mój klient odbił w lewo aby ich ominąć, bo ich nie zauważył, a poszkodowany cofnął się do tyłu i dlatego go uderzył.

Zaraz po decyzji sądu o aresztowaniu na okres trzech miesięcy ruszyła zbiórka podpisów popierających uchylenie aresztu dla 23-latka z Zaręby. Według adwokata w ciągu kilkunastu godzin zebrano ponad setkę podpisów mieszkańców Zaręby i Lubania. Za Krzysztofem S. wstawił się również proboszcz jego parafii i Polskie Towarzystwo Psychopedagogiczne z Bolesławca publikując petycję „Więzienie NIE dla Krzyśka”. Petycja jest pod TYM linkiem i podpisać może ją każdy. Naszym zdaniem padają w niej jednak słowa, które paść nie powinny.

Krzysztof S. to 23-letni chłopak pełen marzeń i celów, opiekujący się swoim ojcem oraz babciami. Pracujący, studiujący, chcący spełnić swoje marzenia. Niestety sytuacja z jaką się spotkał była niefortunna. Zginął człowiek. Nikt tego nie chciał. - czytamy w petycji.

Zgadzamy się ze stwierdzeniami, że zginął człowiek i nikt tego nie chciał. Nie możemy zgodzić się jednak na używanie słów „niefortunna sytuacja” w odniesieniu do łamania przepisów ruchu drogowego w wyniku czego ginie człowiek. Niefortunne jest używanie właśnie takich słów odnośnie tej sytuacji. W petycji czytamy, że chłopak miał plany... tak jakby planów nie miał 40- latek z Olszyny.

Rozumiemy, że petycja jest działaniem obrony mającym na celu ocieplenie wizerunku i uchylenie aresztu dla 23-latka, ale skoro sąd i prokuratura podnoszą argument, że może zachodzić próba mataczenia, muszą mieć ku temu podstawy.

Krótkie przeszukanie sieci ujawniło, że PTP z Bolesławca to narzędzie, którym obrońca Wojciech Kasprzyk już się posługiwał. Towarzystwo wstawiło się również za innym jego klientem, 19-letnim Dominikiem z Bolesławca, który przed paru laty 19 ciosami nożem zabił konkubenta matki, a ją dwukrotnie ciężko ranił. Pisaliśmy o tym TUTAJ i TUTAJ.

Wówczas również powstała petycja, którą podpisywano w sieci. Zapewne zbiegiem okoliczności jest fakt, że jak podaje portal Bobrzanie.pl Wojciech Kasprzyk jest jednym z członków założycieli Polskiego Towarzystwa Psychopedagogicznego.

red.

Komentarze (67)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Łowcaśmieci
Łowcaśmieci 05.04.2021, 19:42
Tutaj nie ma dobrego wyjścia z tej trudnej sytuacji. Młody zabił człowieka, komuś ojca, syna i męża. Nie zrobił jednak tego z premedytacją. Wsadzenie go za kraty na kilka lat nie ma sensu. Już i tak te nasze społeczeństwo jest nafaszerowane zbirami i kryminalistami, którzy czynią zło z pełną świadomością. Po odsiadce i jego taki los będzie czekał. Nikomu to na dobre nie wyjdzie. Powinien dostać zawiasy i rok pracy charytatywnej w hospicjum, gdzie napatrzy się, jak codziennie odchodzą ludzie do innego świata. Zręsztą to co zrobił i poczucie winy same w sobie są karą. On i tak już jest wykluczony społecznie i to jest kara najgorsza, jaka może spotkać człowieka. Po co ten jad? Wy wszyscy idealni ludzie...
Kierowca z Lubania
Kierowca z Lubania 06.04.2021, 14:24
No nie! Zabił z premedytacją, bo jeśli ktoś przekracza dozwoloną prędkość musi liczyć się z tym, że kogoś zabije, no chyba, że nie jest człowiekiem myślącym, ale jeśli nie myśli to mam duże wątpliwości czy posiada poczucie winy. Kara więzienia ma wiele funkcji, jedną z nich jest "przestroga dla innych"! Takich kierowców - zabójców trzeba przykładnie karać i w całej rozciągłości piętnować, bez względu na wiek!
Ps. Co Ty jesteś adwokatem!? Karą z śmierć drugiego człowieka mają być "zawiasy" i praca w hospicjum?! To nie żart!!! - to perfidne szydzenie z ludzkiej śmierci i tragedii najbliższych osób zabitego !!!
Drogowiec
Drogowiec 06.04.2021, 09:34
Ales Ty glupi ...
nil
nil 02.04.2021, 04:23
areszt to więzienie bez wyroku,nagminnie stosowany w Polsce.
Anonim 55
Anonim 55 30.03.2021, 20:35
To moze kazdy kto potraci czlowieka na pasach i go zabije napisze sobie petycje. Bo przeciez kazdy ma rodzine hahaha. A tak na powaznie skoro chlopak zrobil to co zrobil powinien poniesc konsekwencje. Brak wyobrazni kosztuje.
Zdumiony
Zdumiony 30.03.2021, 20:02
Jaka petycja jaka obrona zabił człowieka to Moze pod kazdym barem niech stoi kat i strzał w głowę bo jesteś po piwie musisz umrzec
😠
😠 30.03.2021, 10:12
Skoro prokurator zastosował areszt najwyraźniej stwierdził że kierowca rażąco i umyślnie naruszył przepisy ruchu drogowego dotyczące prędkości na tym odcinku i zabił pojazdem człowieka przechodzącego prawidłowo na pasach. Według mnie słuszna decyzja prokuratura. Gdyby jechał przepisowo i nawet by ktoś zginął uszkodzenia były by mniejsze a napewno aresztu by nie było. Tu wystarczy zobaczyć uszkodzenia pojazdu i widać że prędkość była spora.
Co do służb medycznych sekcja stwierdzi czy miałby szanse przeżyć czy uszkodzenia były na tyle duże że nie było szans.
areszt i koniec
areszt i koniec 30.03.2021, 17:17
zgadzam się wolno tam nie jechał w momencie kiedy przekraczał prętkość podjoł decyzję o ryzyku życia i zdrowa swojego i inny przegrał i poniesie konsekwencje
Jan
Jan 30.03.2021, 10:56
Kazdy prokurator to jest profil czlowieka ma takie zajawki a nie inne to z regulu źli ludzie bez empati,zezloszczeni na świat to tak jak Ziobro zakablowal na swiich kolegow ze studiów to ludzie bez reguł gardze takimi, policja swoja wersje, prokurator swoja a sedzia w koncu oglupialy, a oskarżony to juz calkiem inna i taki prokuratorzyna w tym kraju ma wielkie pole do popisu i zawsze ma racje a karma zawsze przychodzi jak w przypadku jednej nie dobrej prokuratorki karma zabrala cos najceniejszego wyjatkowo wredna prokuratorka z Lubania bóg sprawiedliwy. To tak jak pedofile to tez profol czlowieka a gdzie w kosciele...!
🤯
🤯 30.03.2021, 11:52
Jan co ty bredzisz czemy sprawe mordercy w samochodzie porownuesz do spraw jakiegos ziobry czy prdofili w sutannach ? co ma piernik do wiatraka ? Przestac cpac tvn i tvp i idz sie przewietrzyc. Uwazaj na auta .
Pawel
Pawel 30.03.2021, 17:24
Kolega ma właśnie racje prokurator jaki by nie był to kanalia mam w rodzinie chory łeb od dziecka wredny a ty mistrzu nie zrozumiałeś o co Janowi chodziło o pewne uwarunkowania widziałeś kiedyś prostytutkę co nie lubi seksu,albo pilota który nie lubi latać ,ty nie ogarniasz to co ci będę tłumaczył
🤯
🤯 30.03.2021, 17:44
Pawelku trzymaj sie daleko od Jana masz juz przerzuty zaraza atakuje twoj mozg . Nie mozna wszystkich wrzucac do jednego .W kazdej grupie zawodowej spotkasz milszych lub mniej milszych ludzi .Swiat sklada sie z odcieni szarosci.
Olo
Olo 31.03.2021, 09:32
Z takim naiwnym pustym mysleniem to widze, że ty zyjesz z dnia na dzień za srednia krajową, widać malo bkyskotliwosci w twoim życiu jak i myśleniu.prokuratorvdobry czlowiek ha ha tak jak pisiory z ich brzydkich pyskow widać zawistni, psychole prowadzą tylko dla tego że w tym kraju przewaga beznadziejnych katoli nie poradnych nie robow wielka polityka zabrac bogatym i dac tym smierdzacym leniom i dziecioroba widze wypisz wymaluj ty...
🤯
🤯 31.03.2021, 11:55
Spoko Olo na pewno czyli trzeba wypuscic wszystkich kryminalistow i pozamykac prokuratorow(i tych twoich pisiorow i katoli ) ? Brawo ty ! Marnujesz sie piszac komentarze powinienes byc noblista albo przynajmniej jakims premierem lub ministrem .
Olo
Olo 31.03.2021, 13:39
Widzisz jak bym byl premierem to na banicje pogonil bym ciebie, pisiorow, księży, fanatykow radia maryja, pedofilow i tych co popelnili wypadek po używkach alkocholu krzeslo elektryczne bylo by cudnie no i dekomunizacja bylo by git. A prokuratora ktory skazal Tomasza Komede to bym dal na eksperymety z dziedziny transplantologii
kobieta
kobieta 30.03.2021, 09:24
Tragedia dla obu stron .Życia nikt nie wróci dla pokrzywdzonego.Kierujący też nie cofnie czasu.Nie on pierwszy ,nie ostatni, pędzący kierowcy na drodze to plaga.Wszyscy którzy tak domagają się linczu sami wielokrotnie mieli gaz do dechy,tylko akurat nie było nikogo pieszego po drodze.Areszt by nie mataczył ?Przecież nie ucieknie .Kara musi być - zabrać prawko na całe życie.Więzienie nie wychowuje,więzienie deprawuje młodych ludzi .Psycha zachwiana na całe życie a tyle jest innych kar pożytecznych ..... Pan adwokat swoją akcją pogrążył chłopaka i rozwścieczył ludzi .Jak się podjął obrony to niech wykaże się argumentami a lansem swojej kancelarii.Lepiej prosić i przepraszać niż szukać igły w stogu siana.Bądźmy obiektywni dajmy szansę młodemu człowiekowi .
Darek
Darek 30.03.2021, 08:26
I taki na*** wlezie na pasy i niszczy życie komuś i sobie
😠
😠 30.03.2021, 10:02
Życie sam sobie zniszczył nie patrząc na znaki jadąc jak miszcz kierownicy
kkk
kkk 30.03.2021, 08:18
Trzeźwy czy pijany ale na przepisach się znał wiedział gdzie trzeba przechodzić, że przez przejście dla pieszych.
He
He 30.03.2021, 07:16
Żenujący artykuł. Kto to pisał.
nieżle...
nieżle... 30.03.2021, 06:28
Panie adwokacie a można "cofnąć się do przodu?"
masło_maślane
masło_maślane 30.03.2021, 00:51
"poszkodowany cofnął się do tyłu" LOL
Ciekawe jaka szkole konczyl ten "adwokat. :)
Mmm
Mmm 31.03.2021, 18:58
Adwokat skończył szkołę Podstawowa i to jeszcze zaocznie
Igor ®
Igor ® 29.03.2021, 23:00
Dziwna sytuacja, nie mi oceniać. Wpływ sądu na jakieś petycje w necie .. słabo widzę.

Widzę za to stronniczość portalu z czym się zgadza a z czym nie, a tekst powinien neutralno - informacyjny. Sztuka dziennikarska zanika :(

Czyżby to było wpływem uczestniczenia w ... wykupionego przez orlen?
obiektywnie
obiektywnie 29.03.2021, 22:48
przykre to jest wszystko jak kierowca chwyta sie wszystkiego, a w zasadzie jego papuga za pieniazki ,by wyjsc mogl na wolnosc a poszkodowany niby jak moze sie teraz bronic pytam jak !!! dramat dla obydwu stron szkoda tylko ze skoro ten chlopak jest niby taki ideal chodzacy nie ma odwagi by przyznac sie ze to jego wina niepodważalna tylko próbuje się zrzucac wine na człowieka idacego do domu przez przejscie dla pieszych .
Anonimowo
Anonimowo 29.03.2021, 22:45
Jestem przeciw petycji. Kara musi być.
Kierowca z Lubania
Kierowca z Lubania 29.03.2021, 22:11
To co wypisują osoby stojące w obronie sprawcy nie podlega ocenie, bo takiej niskiej oceny brak , jedynie można ich określić słowami "...mniej niż zero..." Czy pijany, czy trzeźwy, czy młody, czy stary - nieważne! został zabity CZŁOWIEK! Tak jak podkreślają przedmówcy jeśli sprawca jechał by przepisowo 50km/h nie byłoby tej tragedii. Oczywiście tragedii dla sprawcy (jeśli zdaje sobie sprawę z tego co zrobił ) i tragedii dla zabitego i jego najbliższych.
I tak długo i tak często na naszych drogach będą zdarzały się ciężkie w skutkach wypadki i wypadki śmiertelne, jak długo nie zostanie zaprowadzony PORZĄDEK. Nie tylko zmiana prawa , ale jego konsekwentne i stanowcze egzekwowanie, prawa, które za łamanie przepisów pozbawi sprawcę pojazdu , prawa jazdy i nałoży skutecznie ściąganą wysoką grzywnę!
Jaro
Jaro 29.03.2021, 21:43
No to z tego wynika że trzeba zwłoki zmarłego do wiezienia zamknąć a młodemu auto odkupić. Chore. Przy 60km/h spokojnie by wyhamował,ew trącił pieszego. Zapierdzielał młody, dorosłogo chłopa na kilkanaście metrów odrzucić to nie przy dozwolonej prędkości.
Opr
Opr 29.03.2021, 21:35
Każdy z nas popełnia błędy. Czasu się nie cofnie a świadomość tego co się wydarzyło będzie na zawsze w głowie młodego.Wrogowi nie życzę takiego uczucia. To był nieszczęśliwy wypadek a prędkość zrobiła swoje. Mam nadzieję że zostanie słusznie osądzony.










Jan
Jan 29.03.2021, 21:28
Nie było mnie tam, więc nie wiem które "fakty" są prawdziwe. Pewne jest że biegli ustalą te prawdziwe fakty. Gdyby przy drodze rosły krzaki które ograniczają widoczność pieszych w okolicy przejścia to mogę się zgodzić na to że mógł wbiec, a kierowca go nie widział. Ale okolicę przejścia nic nie zasłania.
Po drugie, jaka była faktycznie prędkość, bo jak to już nie jeden stwierdził pojazd ma bardzo duże zniszczenia. Jeżeli faktycznie jechał te 60km/h to na jego korzyść.
Szok
Szok 29.03.2021, 21:07
Co za kpina jaka petycja kratki czekają a ci to podpisują się pod apelem sumienia nie maja. Zginął niewinny człowiek wielka strata dla rodziny.
...
... 29.03.2021, 20:09
Po książki jechał w sobotę, podczas gdy egzamin miał w poniedziałek ? :D Chyba rozwaliłem całą linię obrony ...
Aha.