Środki z tarczy górskiej dla Leśnej i Świeradowa-Zdroju

  • 26.03.2021, 09:09 (aktualizacja 26.03.2021, 12:54)
  • Biuro senatorskie Krzysztofa Mroza
Środki z tarczy górskiej dla Leśnej i Świeradowa-Zdroju eLuban.pl Świeradów-Zdrój. Sky Walk w budowie

Podziel się:

Oceń:

Wczoraj ogłoszono podział środków w ramach „tarczy dla gmin górskich”. W ramach tarczy do powiatu lubańskiego trafi blisko 7 mln zł.

Pomocą objętych zostało ponad 200 gmin z 6 województw, łączna kwota rządowej pomocy to ponad 672 mln zł. Co ważne, wszystkie złożone przez gminy wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie i samorządy otrzymają całość środków o które wnioskowały. Pomoc trafi także do samorządów na Dolnym Śląsku (łączne wsparcie to 198,4 mln zł), w tym do dwóch gmin w Powiecie Lubańskim.

To kolejna pomoc dla samorządów, tym razem dla gmin turystycznych w obszarach górskich, które najmocniej odczuły skutki obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. Gminy same wskazywały na co chcą przeznaczyć środki. Dofinansowane projekty mają zwiększyć szeroko rozumianą atrakcyjność turystyczną poszczególnych miejscowości.” - powiedział senator PiS Krzysztof Mróz.

Zgodnie z założeniami programu środki z „tarczy górskiej” można przeznaczyć na finansowanie lub dofinansowanie infrastruktury turystycznej oraz infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi. W ramach wsparcia gminy mogły skorzystać z 2 instrumentów. Pierwszy z nich to wsparcie wyliczone na podstawie wydatków, które dana gmina poniosła na inwestycje w latach 2016-2020. Dofinansowanie z programu wyniesie 40% średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-2020, jednak nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę. W drugim instrumencie rząd zrekompensuje samorządom stratę z tytułu utraconych dochodów z podatku od nieruchomości.

Poniżej kwoty dofinansowań w powiecie lubańskim oraz inwestycje na które przeznaczone zostaną rządowe środki:

  • Miasto Świeradów-Zdrój – 5 709 624 zł na budowę wieży widokowej na górze Młynica, budowę kompleksu otwartych basenów, budowę poidełka z wodą mineralną, rozbudowę sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej na terenie miasta oraz przebudowę ul. Dąbrowskiego.
  • Gmina Leśna – 1 225 560 zł na budowę drogi o dł. 2,32 km, łączącej Grabiszyce (domy przysłupowe), Miłoszów (miejsce pamięci filii obozu Gross-Rosen, stożki wulkaniczne), Świecie (ruiny zamku średniowiecznego).
Biuro senatorskie Krzysztofa Mroza

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kredyt p
Kredyt p 26.03.2021, 16:58
Oo to burmistrz w Leśnej uratowany kredyt na most nie potrzebny
Elunia
Elunia 26.03.2021, 10:17
No i proszę! Cud! Freedom! Świeradowianie ocaleni! Znalazł się kolejny sponsor Inwestora od wieży. Tym razem "rządowa tarcza górska". Naiwnych nie sieją... ! Czy ktoś to w ogóle kontroluje?

Pozostałe