Lubań. Wideoinformator 24.03.2021

  • 25.03.2021, 08:17
  • Źródło: ŁCR
Lubań. Wideoinformator 24.03.2021 ŁCR

Podziel się:

Oceń:

W najnowszym wideoinformatorze mieszkańcy Lubania dowiedzą się o głównych założeniach projektu modernizacji oświetlenia ulicznego oraz o remoncie jadalni w Szkole Podstawowej nr 2.

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego wydania lubańskiego wideoinformatora.

Modernizacja oświetlenia ulicznego z dofinansowaniem

Już w tym roku Gmina Miejska Lubań rozpocznie kompleksową modernizację oświetlenia ulicznego na terenie całego miasta. Inwestycja będzie możliwa dzięki unijnym środkom przyznanym w ramach projektu pn. „Modernizacja oświetlenia ulicznego w zachodniej i południowej części województwa dolnośląskiego”. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Gminą Bogatynia, Gminą Miejską Zawidów, Gminą Miejską Zgorzelec, Miastem i Gminą Lwówek Śląski, Gminą Miejską Bolesławiec oraz Gminą Miejską Duszniki-Zdrój. Łączna wartość projektu dla wszystkich jego uczestników wynosi nieco ponad 37 mln złotych.

Efekt jaki Gmina Miejska Lubań chce uzyskać to oprócz modernizacji i pewnych walorów estetycznych także oszczędności, które docelowo będziemy mogli ukierunkować na budowę nowych punktów świetlnych w mieście. Jak wiemy, lista miejsc, które należy doświetlić jest dosyć długa i chcemy ją sukcesywnie realizować – zapewnia Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

Gmina Miejska Lubań na modernizację oświetlenia przeznaczy 3 736 850,00 zł, przy czym 2 778 187,00 zł pochodzić będzie z otrzymanej dotacji. Dofinansowanie pozwoli na unowocześnienie oświetlenia ulicznego poprzez wymianę opraw wraz z modułami, wymianę słupów oraz okablowania. Warto podkreślić, że wymienione zostaną wszystkie lampy, które są na terenie naszego miasta bez względu na to kto jest właścicielem drogi.

Planujemy rozpocząć działania projektowe już we wrześniu. Przewidywany termin podpisania umowy z wykonawcą to jest właśnie wrzesień tego roku z zakończeniem tego projektu w październiku 2022 r. Myślimy, że już w połowie przyszłego roku pierwsze obwody będą mogły być sprawdzone, a całe oświetlenie będzie funkcjonować jesienią i zimą 2022 r. – zapowiada Mariusz Tomiczek, główny specjalista ds. funduszy zewnętrznych i rozwoju.

Realizacja tego zadania przyczyni się nie tylko do poprawy bezpieczeństwa drogowego, jakości oświetlenia, ale przede wszystkim do zmniejszenia zużycia energii a przez to oszczędności finansowych. Zaoszczędzone  środki gmina będzie mogła przeznaczyć na budowę nowych punktów świetlnych na terenie miasta.

 

Remont jadalni w Szkole Podstawowej nr 2

Gmina Miejska Lubań, jako organ prowadzący, otrzymała dofinansowanie w ramach Rządowego Programu "Posiłek w szkole i w domu". O środki finansowe samorząd aplikował w ubiegłym roku, a na liście szkół zakwalifikowanych do objęcia wsparciem znalazła się Szkoła Podstawowa nr 2 im. Europejskich Dróg św. Jakuba w Lubaniu.

Udało nam się uzyskać kwotę dofinansowania w wysokości 20 tys. złotych. Dzięki temu dostosowaliśmy pomieszczenia w Szkole Podstawowej nr 2 na potrzeby jadalni. Z utęsknieniem czekamy na dzieci i mamy nadzieję, że wkrótce wrócą będą mogły korzystać z nowoczesnej bardzo dobrze wyposażonej jadalni – mówi Mateusz Zajdel, zastępca Burmistrza Miasta Lubań.

Całkowity koszt zadania wynosi 135 699,82 zł. W tym na remont przeznaczono kwotę 110 700,00 zł. Otrzymana dotacja przeznaczona na wyposażenie wyniosła 19 994,87 zł, a wkład własny na ten cel to kwota 5 004,95 zł.

Przeprowadziliśmy remont pomieszczeń, w których w dawniej Szkole Podstawowej nr 6 funkcjonowała kuchnia i jadłodajnia. Wyposażone w stoły i krzesła umożliwiające uczniom wygodne spożywanie posiłków, zastawę stołową, niezbędne przedmioty zagwarantują naszym uczniom spożywanie posiłków w estetycznym i bezpiecznym miejscu – podsumowuje Izabela Rożko, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubaniu.

Zdrowa i zbilansowana dieta, regularne spożywanie posiłków jest podstawą zdrowego trybu życia, szczególnie w okresie dorastania. Dlatego cieszy fakt, że wyremontowana szkolna jadalnia, po powrocie do nauki stacjonarnej, będzie służyć wszystkim uczniom szkoły.

 

 

Źródło: ŁCR

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Fan Wideoinformatora
Fan Wideoinformatora 25.03.2021, 15:10
Twórcy Wideoinformatora biorą wzór z Wiadomości TVP, po objerzeniu kilku wydań można śmiało stwierdzić, że Lubań to miasto miodem płynące. Tylko nasza prezenterka Joanna sto razy ładniejsza od Holeckiej.
Igor ®
Igor ® 25.03.2021, 23:33
Prezenterka tak, nowa fryzura .. gdzie terminy odwołane ale można i w domku sobie zrobić, więc nie ma kwestii. Sposób chodzenia na spółdzielczej .... to już "hub".

Kwoty faktycznie zabijają, ich prezentacja wskazuje na poszukiwania obsr**tka w lokalnym gronie. Czekam z niecierpiwością na oświadczenia wladz miasta i gminy by porównać z ubiegłorocznymi.

Pozostałe