Niebezpiecznie w górach. KPN ostrzega

  • 18.03.2021, 13:33 (aktualizacja 18.03.2021, 13:51)
  • Źródło: KPN
Niebezpiecznie w górach. KPN ostrzega KPN

Podziel się:

Oceń:

Tragiczny bilans ostatnich lawin w Karkonoszach daje do myślenia. Karkonoski Park Narodowy przypomina o podstawowych zasadach, którymi powinniśmy się kierować wychodząc w góry.

W niedzielę troje Czechów lawina porwała po polskiej stronie Karkonoszy. Według pierwszych informacji miało to być po czeskiej stronie gór, co ostatecznie okazało się nieprawdą. Poszkodowana kobieta zmarła w szpitalu.

KPN przypomina o najważniejszych zasadach dotyczących poruszania się zimą po Karkonoszach.

1) Zanim ruszysz w góry sprawdź aktualną prognozę pogody, obejrzyj obrazy z kamer internetowych, oceń panujące warunki pogodowe.

2) Zadbaj o odpowiedni ubiór, dostosowany do warunków w górach, a nie do warunków w miejscowości, w której nocujesz. Naładuj telefon komórkowy, zainstaluj aplikację RATUNEK, przygotuj prowiant i ciepły napój w termosie.

3) Dostosuj trasę wycieczki do swoich możliwości kondycyjnych i umiejętności poruszania się w warunkach zimowych. Weź ze sobą mapę papierową, telefon może się rozładować szybciej w warunkach zimowych, przyda się też power bank. Jeżeli warunki nie są sprzyjające zmień trasę i wybierz szlak położony niżej.

4) Poruszaj się TYLKO po szlakach turystycznych. Ponad 40 km szlaków powyżej górnej granicy lasu jest oznakowane tyczkami. Na nich jesteś bezpieczny. Wędrując na nartach możesz przebywać w strefie do ok. 3 metrów od krawędzi szlaku.

5) Nie lekceważ informacji o zamknięciu szlaku i zagrożeniu lawinami. Stawiamy je dla Twojego bezpieczeństwa.

6) Jeżeli wędrujesz po górach na nartach, uszanuj na szlaku pierwszeństwo turystów pieszych.

7) Jeżeli wybierasz trasę zjazdu na nartach przez teren poza szlakiem turystycznym łamiesz prawo i naruszasz spokój przyrody w strefie ochrony ścisłej.

8) Jeżeli wybierasz trasę zjazdu na nartach przez teren lawinowy, łamiesz prawo poruszając się poza szlakiem i narażasz swoje życie oraz życie ratowników GOPR i HS, którzy będą Cię ratować w przypadku zejścia lawiny.

9) Jeżeli zauważysz innego turystę, który wymaga udzielenia pomocy wezwij GOPR używając aplikacji RATUNEK lub dzwoniąc na numer telefonu 985.

10) Wędruj bezpiecznie!

Informacje o pogodzie oraz o warunkach w górach:

1) Strona Grupy Karkonoskiej GOPR
2) Strona Karkonoskiego Parku Narodowego
3) Pogoda na Śnieżce
4) Pogoda na stronach IMGW
5) Pogoda na górnej stacji wyciągu na Szrenicę
6) Pogoda na górnej stacji wyciągu na Kopę

7) Kamery:
a. Na budynku schroniska Dom Śląski
b. Na górnej stacji wyciągu Karkonosz Express

Źródło: KPN

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe