Remont mostu w Leśnej. Kolejne deklaracje

  • 17.03.2021, 10:10 (aktualizacja 17.03.2021, 11:18)
  • red.
Remont mostu w Leśnej. Kolejne deklaracje eLuban.pl Archiwum 2019r.

Podziel się:

Oceń:

O remoncie mostu łączącego Leśną z „resztą świata” mówi się już od dekady. Póki co brakowało konkretów, a dokładniej rozpoczęcia prac. Ostatnio po raz kolejny padają zapewnienia, że sprawa zbliża się do szczęśliwego zakończenia.

O planach remontu mostu w Leśnej pisaliśmy już kilka razy. W ciągu ostatnich lat, dwa razy wyłoniono wykonawcę i przynajmniej raz ogłoszono rozpoczęcie prac przy budowie mostu tymczasowego. Ten miał przejąć ruch pieszy oraz samochodowy na czas remontu, niestety zawsze rozpoczęcie prac odraczano. Za pierwszym razem inwestor w planach nie ujął budowy przeprawy tymczasowej, za drugim nie dogadano się co do jej usytuowania.

Przypomnijmy, że most przebiega w ciągu drogi wojewódzkiej nr 393 i należy do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu. Obiekt jest ważny dla mieszkańców, jak również dla ruchu ciężarowego. Wymagający remontu most jest najkrótszą drogą łączącą Leśną z przysłowiową „resztą świata”. Przede wszystkim jest obiektem strategicznym dla kopalni bazaltu w Grabiszycach, która tą drogą wozi urobek na bocznicę kolejową przy ul. Baworowo. Niestety to skomplikowało sprawę. Okazało się, że z wjechaniem na most tymczasowy problem będą miały ciężarówki jadące z ulicy Ogrodowej. W związku z tym projektanci ustalili, że TIR-y z urobkiem aby skręcić w ulicę Baworowo będą na most wjeżdżały od strony ulicy Pocztowej, zawracając wcześniej na ulicy Krótkiej. Przeciwko takiemu wariantowi ostro protestowali mieszkańcy i to między innymi zablokowało remont mostu na ostatnie dwa lata.

O sprawie mogliście przeczytać m.in. TUTAJ.

Do trzech razy sztuka

Jest nadzieja, że sprawdzi się powiedzenie do trzech razy sztuka. 16 lutego 2021r. w siedzibie DSDiK odbyło się spotkanie przedstawicieli Dolnośląskiej Służby z burmistrzem Leśnej. Jego głównym celem było uzyskanie precyzyjnej informacji dotyczącej terminu rozpoczęcia robót budowlanych, jak i warunków organizacji ruchu podczas remontu. Najważniejsze ustalenia to deklaracja Gminy Leśna co do nieodpłatnego udostępnienia terenu placu utwardzonego przy ul. Ogrodowej, a w zamian uzyskanie zapewnienia od DSDiK o rezygnacji z zawracania samochodów ciężarowych na ul. Krótkiej.

To najważniejsze uzgodnienie, bez którego czekałby miasto paraliż komunikacyjny i ogromne utrudnienia dla mieszkańców zabudowań przy ul. Krótkiej oraz ul. Tadeusza Kościuszki. Na koszt inwestora zostanie opracowana nowa organizacja ruchu. Także ewentualne uszkodzenia nawierzchni placu zostaną naprawione przez wykonawcę zadania. Dodatkowo przedstawiciele DSDiK przedstawili propozycję partycypacji Gminy Leśna w wykonaniu chodników jak i przebudowie sieci wodociągowej (stanowiącej naszą własność), których wartość kosztorysowa na dzień dzisiejszy wynosi blisko 572 tys. zł – pisze o sprawie Panorama Leśnej.

Radni Rady Miejskiej wyrazili aprobatę dla partycypacji w tej inwestycji w kwocie 360 tys. zł w dwóch równych, rocznych transzach. 22 lutego informacja na ten temat została przekazana do DSDiK. Początkowe szacunki DSDiK dotyczące kosztu remontu oscylowały przy kwocie ok. 3 mln zł, tymczasem aktualna wartość kosztorysowa zadania to 11.500.500,00 zł.

Zgodnie z deklaracjami DSDiK procedura przetargowa mająca na celu wyłonienie wykonawcy zadania, ma rozpocząć się jeszcze w marcu br. Roboty budowlane mają potrwać około 12 miesięcy.

Czy mieszkańcy Leśnej wreszcie doczekają się przebudowy przestarzałego obiektu? Czas pokaże…

red.

Komentarze (47)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Most
Most 25.03.2021, 11:00
Burmistrzu a gdzie jest orginalny most który został za PRL-u zabrany do Wrocławia warto go sprowadzić będzie to kolejna atrakcja turystyczna .
Marcin M. z M.
Marcin M. z M. 25.03.2021, 03:56
Taaa bo myślicie, że sprawę kopalni załatwi ktos kto pójdzie do Prezesa kopalni i Mu POWIE stop. Kopalnia to poważny biznes i pieniądze. Burmistrz powinien przemyslec temat budowy mostu zastepczego w innej lokalizacji ktory pozniej moglby sluzyc chociazby nawet tylko jako kladka. I to wlasnie w tej sprawie Burmistrz powinien sie wykazac i zalatwic to ze swoimi mieszkancami. Pewnie bedzie moze i trzeba pokazac twardą rekę gospodarza a nie uzywac jej do innych celow jak np. rękodzielo w zaciszach gabinetu. Co do kasy za most to nie ma co sie czarowac - Gmina bedzie partycypowac w kosztach przebudowy calego skrzyzowania lacznie z mostem bo takie są warunki okreslone przepisami. Burmistrz żebyście przełknęli fakt ze zasady finasowania sa dawno ustalone i zadnych negocjacji tutaj nie ma tylko trzeba wylozyc hajs i tyle, nazywa to naprawa naszej infrastruktury🙂. P.S. To nie jest prawda ze zajmuje się wyłacznie zastraszaniem pracownikow bo przeciez zatrudniam w to miejsce fachowców!!
Monika P
Monika P 25.03.2021, 08:43
Oj Panie Zastępco, Ci fachowcy podadzą Pana o mobing do prokuratury....a co do prokuratury to co z Pana ostatnim postępowaniem ?
Kwisa
Kwisa 25.03.2021, 08:05
Zgoda ale kasy brak no i kredyty mus brać a zapłać kto mieszkańcy już za: wodę szykuje się drastyczna podwyżka będzie się działo oby wódz wytrzymał do końca kadencji
Jajko
Jajko 21.03.2021, 14:00
Burmistrzu gra aktorska w mediach to kpina my czekamy na prawdziwego gospodarza a nie malowanego z przypadku
Erwin
Erwin 20.03.2021, 20:18
Coś tu nie gra. Burmistrz ogłosił, że kopalnia nie odpowiada na korespondencję. Miało dojść do spotkania, ale burmistrz szarmancko musiał odwołać spotkanie, bo kopalnia olała Leśną. Szykuje się niezła gratka.
Mieszkanka
Mieszkanka 21.03.2021, 13:09
Jeśli dojdzie do remontu mostu, to co z mostem zastępczym, miedzy innymi dla kopalnianych ciężarówek? Jeśli most zastępczy będzie wybudowany przy istniejącym moście, to dojdzie do totalnego zamieszania w Leśnej. Już dawno powinien być wybudowany most zastępczy w okolicach dawnego dworca PKP, który może zostać na stałe i odciążyć most istniejący. Most tymczasowy zastępczy (za wiele milionów) przy remontowanym moście - po remoncie zostanie rozebrany. Burmistrzu przemyśl to i wyciągnij właściwe wnioski.
Ruch
Ruch 22.03.2021, 08:25
Jaki most zastępczy nikt nie chce by ruch szedł koło jego posesji
Dość
Dość 19.03.2021, 11:11
Widać próba pokazania że coś się robi a z tym mostem to ściema bo brak alternatywnej przeprawy przez kwisę to raz .Kolejna sprawa to wodociąg projekt poprzednich władz a gdzie projekty własne burmistrzu przed wyborami ach echy a tu kolejny rok marazmu i podwyżek a kase od ludzi brać to wiecie 10 tys się należy
Mieszkaniec
Mieszkaniec 18.03.2021, 18:30
Kiedy następne podwyżki, to właśnie z naszej kieszeni będziemy inwestować. Oglądałem wypowiedź Burmistrza, Panie Burmistrzu przecież zamknięcie kopalni to żaden problem, nie pamięta Pan swoich wypowiedzi jak zamknąć kopalnie adresowane do poprzednich radnych, vice i Burmistrza. Mówił Pan że dla zdrowia psychicznego nie warto wchodzić na fora internetowe.Pamietam przed wyborami to Pana było pełno komentarzy to Pan brylował na mediach społecznościowych. Także każda krytyka jest poparta tym co Pan opowiadal przed wyborami.
LTSU
LTSU 18.03.2021, 17:07
Leśna to stan umysłu. Ciemny lud nie czyta i nie trudzi się żeby cokolwiek zrozumieć. Słucha tylko tych co głośno drą ryja. Nie magą zrozumieć, że gmina nie może zarabiać na śmieciach a podwyżka czeka wszystkie gminy. Wcześniej gmina dopłacała do śmieci. Dopłacaliśmy więc wszyscy bo to są pieniądze z naszych podatków. Co do mostu to kopalnia ma w d... dopłacanie do mostu. Jak nie przez most to ciężarówki będą jeździły na Gryfów ,właściwie już jeżdżą. Droga od Czochy do Złotego Potoku już jest w opłakanym stanie. Gmina nie dopłaci do mostu, to DSDiK będzie remontować mosty w gminach gdzie do remontu dopłacą. A Leśna jak zwykle obudzi się z ręką w nocniku. Wreszcie ktoś chce coś zrobić w tym zadupiu to go zgnoją. W Złotnikach ma być wybudowany wodociąg to od razu krzyk: kto za to zapłaci. No tak, po co wieśniaką czysta woda. Przez ostatnie 50 lat pili brudną to mogą pić przez następne 50 lat. Leśna to stan umysłu.
Leśna
Leśna 19.03.2021, 09:00
Na stację przeładunkową przez Gryfów. Co jeszcze wymyśli władza, mając nas za idiotów.
Mała mi
Mała mi 19.03.2021, 06:46
No referendum puk puk i koniec tych bajeczek o mesteczku ITP
Hura
Hura 18.03.2021, 22:43
No widać głos ratusza ile na nagrody z podatków co
bf
bf 18.03.2021, 21:56
Surmaczyzm to stan umysłu. Potok słów wylewający się z ust włodarza, wyłącza myślenie.

Opłaty za śmieci powinny pokrywać koszty, które ponosi gmina. Od gminy zależy więc to, ile będziemy płacić. Niestety, podobnie jak z DSDiK, tak również w rozmowach ze ZGIUKiem zdolności negocjacyjnych brak. Ślepo przyjmowane są wygórowane ceny, kompletny brak umiejętności obrony naszych interesów i naszych portfeli. Ponadto administracja została tak rozbuchana, że teraz w urzędzie jest chyba jeden urzędnik od jednego formularza. Wychodzi po prostu zupełny brak umiejętności pilnowania pieniędzy.

A jeśli porównywać się z innymi, to może równać w górę, a nie w dół? Niedawno w mediach pojawiły się bijące na alarm artykuły, że niektóre gminy będą odbierać śmieci 1 raz na dwa tygodnie. Gdzie indziej jest więc to nie do pomyślenia, u nas to norma.

Pierwsze słyszę, że dla kopalni to żaden problem jeździć przez Gryfów zamiast przez most. To mógł wymyślić tylko ktoś, kto nie rozumie, że nadkładanie kilometrów to stracony czas i pieniądze, więc pewnie nigdy obok prowadzenia interesu nawet nie stał. Jednak ja widzę co innego – sznur ciężarówek ciągnący przez most. Most jest w tragicznym stanie i to nie jest dobra wola DSDiK, że go wyremontuje, tylko jego obowiązek, bo most stwarza zagrożenie. Ale to trzeba by mieć jaja, żeby umieć twardo postawić warunki i umieć obronić swoje stanowisko, a nie cykorzyć. Zamiast tego mamy mdłą jajecznicę, łaskawie prosimy, jeszcze dopłacimy, a połowę to sami zrobimy.

Wodociąg w Złotnikach jest bardzo potrzebny, podobnie jak w innych częściach gminy. To jednak żadna sztuka zadłużyć się albo podnieść podatki, żeby robić inwestycje. Za to się brawa nie należą. To jest po prostu wyraz desperackiej bezradności rządzących, którzy chcą w folderze wyborczym w rubryce „inwestycje” móc wpisać cokolwiek poza kiermaszami we wsi.
LTSU
LTSU 19.03.2021, 10:47
Codziennie przez Czochę jeździ od kilku do kilkunastu ciężarówek z kamieniem ale to może kierowcy wolą tą trasę bo przecież kopalni się nie opłaca. Co do śmieci to w innych gminach płacą podobnie jak w Leśnej ale pewnie też mają do niczego burmistrzów. Z mostem też masz rację, jak się zawali to DSDiK będzie musiała go zrobić. Najwyżej przez kilka tygodni lub miesięcy Leśna będzie bez mostu zastępczego. Co do wodociągu w Złotnikach to trochę tu gorzej bo nikogo się nie zmusi żeby go wybudował bez wkładu własnego gminy. Ale kto wie może za 10 czy 20 lat uda się pozyskać całość pieniędzy na budowę. Takich miejscowości w kraju jest tylko kilkaset to oczekiwanie nie będzie takie długie. Nie wiem po co burmistrz bierze kredyty na takie niepotrzebne inwestycje. Nie mógłby wziąć tak jak jego poprzednik na coś bardziej potrzebnego? Na przykład na jeszcze jedno boisko?
bf
bf 19.03.2021, 13:51
Złota zasad, zanim coś napiszesz, najpierw pomyśl.
Ciężarówki jeżdżą przez most, bo jest to m.in. najkrótsza droga na stację przeładunkową oraz gdy transport idzie w kierunku Lubania. Ty twierdzisz, że jest im wszystko jedno i na stację mogą sobie jechać przez Gryfów, bo widziałeś kilka jadących w tym kierunku. Ja kilka jadących przez most ciężarówek to widuje za jednym cyklem świateł, ale może wiesz lepiej. Może faktycznie będą jechać przez Gryfów, Biedrzychowice, Bożkowice, a dalej na stację przeładunkową. Może tak tłumaczyli burmistrzowi, a on to łyknął, jak wszystko, co mu inni wciskają.

Twierdzisz, że właściciel mostu może go nie remontować i dopuścić do zawalenia, jeśli taka jego wola. Jeśli taki tok myślenia to wynik tego, że burmistrz tłumaczy ci tak brak własnych inwestycji w upadającą infrastrukturę, to zdradzę ci tajemnicę: jest w grubym błędzie. Może jeszcze tego nie wie, bo na razie ogarnia facebooka, ale może z czasem ogarnie jeszcze obowiązujące przepisy.

Odnośnie podnoszenia podatków w kryzysie, gdy ludzie tracą pracę, zakłady są zamykane, a przyszłość niepewna, to nie ma argumentów, by wybronić taką decyzję. Skokowe podwyżki opłat w tym czasie to jest przejaw całkowitej niewrażliwości na potrzeby społeczne. Oraz desperackiej bezradności i braku pomysłu na gminę.

A odnośnie kredytu na boisko, to dla mnie nowość, może czegoś się dowiem. Na budowę którego boiska gmina w ostatniej kadencji wzięła kredyt?
Aga
Aga 19.03.2021, 11:03
Listu głos ratusza a ile to na nagrody wydajecie co o tym nic nie piszesz burmistrz i vice brawo
Nic nie robią a kasę kroją
Nic nie robią a kasę kroją 18.03.2021, 09:52
A co z kasą dla panów Si tu kolejny kredyt bo sprawa nie zakończona kredyty i długii czekają mieszkańców same podwyżki by spłać .kredyty i to jakie
Kik
Kik 16.04.2021, 07:52
Coś cicho o tym temacie mostu co tylko propaganda ratusza heeee .Picer i lans a most jak był do remontu tak jest
Pawel
Pawel 18.03.2021, 05:33
A co tam 360 tys zł. Ja nie mam ale jak ktoś ma to puszczajcie dla Burmistrza jego wywiady, wypowiedzi przed wyborcze. Było dla każdego coś miłego a ludzie jak zawsze naiwni.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 18.03.2021, 03:51
Co to za Burmistrz, nic się nie zgadza z tym co opowiadal przed wyborami. A za śmieci to mu nikt nie wybaczy, ta podwyżka rujnuje mieszkańców. Także następne wybory ludzie podziękują dla Burmistrza.
Igor
Igor 18.03.2021, 01:28
Nie czytam artukułu bo mnie nie dotyczy..

ale jak miałem 5 lat, odwiedziła mnie ciocia.... z daleka po trasie koncertowej .. zaporożcem z Wrocławia na Księginki. Jak miałem 12 lat przyjechała Mercem W110 .. W 115 itp. itd.

Zawsze pamiętam jej słowa gdy jeszcze pasów ludzie nie mieli w 126p tylko tak zwane "zwisy",

cyt. " jejku Lubań i Leśna to są w Europie! Sygnalizacja świetlna na moście? Tego nie ma Legnica, Bełchatów, Wrocław!"

Teraz tam mają... :)

..a wyjazd z Leśnej w kierunku Lubania na Światłach.. z dłuugą maską czy autobusem był przemyślany. Teraz brakuje farby na linie...

ot zachód polski...

Mostowy i stalowy
Mostowy i stalowy 17.03.2021, 21:22
Jaki most gdzie kładka i pontony już magistrat szykuje a może sznurowy most haaa
Ignacy
Ignacy 17.03.2021, 20:28
Zapewne mój wpis zostanie odebrany przez burmistrza i jego klakierów jako kolejna niesłuszna krytyka. Niemniej jednak uważam, że trzeba oddać pewną sprawiedliwość dziejową i przypomnieć pewne fakty. Pamiętam gdy poprzednia władza chciała partycypować w remoncie mostu w kwocie 100 tyś złotych. Wylał się wówczas straszny hejt ze strony mieszkańców i obecnego burmistrza, że chce władza chce finasować nie swój obiekt. Teraz p. Surmacz będąc burmistrzem zmienił najwyraźniej ówczesny pogląd i chce łaskawie dołożyc nie 100, a prawie 400 tysięcy na most należący do Województwa. Jeśli remont mostu wiąże się z przebudową chodników i sieci wodociągowej to jest oczywiste, że płaci za to właściciel mostu, bo bez tego nie będzie w stanie tego remontu wykonać. Trzeba być niespełna rozumu, żeby zgodzić się na takie warunki. Skąd Gmina Leśna weźmie nagle taką kwotę? Podniesie opłaty za śmieci, wodę, podatek od nieruchomosci? A może burmistrz weźmie kolejną pożyczkę i po raz kolejny pogłębi stan zadłużenia gminy? Moim zdaniem to duża porażka negocjacyjna burmistrza Surmacza.
bf
bf 17.03.2021, 20:06
Nie no, mistrzowie negocjacji. Droga wojewódzka, most wojewódzki, województwo z ogromnym budżetem, a do inwestycji dokłada się gmina, która ledwie wiąże koniec z końcem. To jak już tak chętnie burmistrz rozdaje te gminne pieniądze na cudze inwestycje, to ja poproszę o partycypację w remoncie mojego mieszkania.

Remont polega m.in. na zwiększenie tonażu mostu, co jest w całej inwestycji najdroższe. Dla osobówek nie trzeba budować "pancernego" mostu, ale dla zmasowanego ciężkiego transportu tak. To powoduje, że inwestycja jest dużo droższa niż mogłaby być. Objazdy stanowią problem głównie z tego powodu, że wiejskimi mostkami nie mogą jeździć ciężarówki. To też podraża koszty. Za te wszystkie udogodnienia dla ciężkiego transportu dopłacamy z naszych podatków. A burmistrz jeszcze rzuca lekką ręką ponad 360 tys. z gminnego budżetu, który dawno trzeszczy z powodu rozrzutności.

Policzcie sobie sami, ile punktów oświetleniowych wybudowano by za te 360 tys.? Ile studni zostałoby wykopanych lub ponaprawianych? Ile dróg dojazdowych dałoby się utwardzić? Ile kopciuchów wymienić? Czy nawet ile zajęć dla dzieci mogłoby się dodatkowo odbyć. Nic z tego. Burmistrz da te pieniądze województwu, które zrobi dobrze dla ciężkiego transportu.

A radni jak zwykle, czy to opozycja, czy zwolennicy burmistrza, wszyscy podnoszą ręce.
Śmieciarz
Śmieciarz 17.03.2021, 21:17
Podniesli oplaty za smieci to teraz szastaja kasa hipokryzja totalna.
Podwyżki
Podwyżki 19.03.2021, 06:51
I te opłaty za śmieci jeszcze o 500 procent do góry bo inne wydatki i nagrody a ciemni mieszkańcy znowu to łykną
Teo
Teo 17.03.2021, 19:20
Skoro most leży w ciągu drogi wojewódzkiej, a ta należy do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu , to co ma do gadania Burmistrz i reszta wszechwiedzących?? Wrocław powinien zorganizować objazd na czas remontu ,wyłonić firmę co to zrobi i wszystko w temacie!! Po co te dyskusje? Po remoncie można ewentualnie fotki sobie strzelić z Burmistrzem i szczęśliwymi mieszkańcami!! No ale to Polska i tu się nie bardzo da w tych "samorządach".
Darek
Darek 17.03.2021, 18:23
Burmistrz swoją kampanię opierał na walce z kopalnią a teraz buduje im nowy most?? Co się zmieniło burmistrzu ,, punt widzenia zależy od punktu siedzenia"
SZEKSPIR
SZEKSPIR 17.03.2021, 23:02
W leśnej akcja z burmistrzem, w lubaniu akcja że starosta. wszystko przez te kopalnie ⚒
Zamknąć miejsca pracy czy wymienić władze? o to jest pytanie?
Gugu
Gugu 17.03.2021, 22:37
Opierał na bajkach i skutki każdy widzi dramat
....
.... 17.03.2021, 18:50
Spójrz prawdzie w oczy most remontuje ( o ile to się stanie)DSDiK -właściciel, a nie BURMISTRZ. No ale co to szkodzi dowalić urzędasom jak nie ma za co chwilowo to przynajmniej za most
Sumienie gminy
Sumienie gminy 18.03.2021, 09:54
Leśna to specyficzna gmina każdy tu łyka bajki i obietnice bez pokrycia wybory samorządowe to pokazały dobitnie kasa od ludu dla włodarzy i tak bez końca
ChybaZdrowy
ChybaZdrowy 18.03.2021, 13:39
Widzisz co się dzieje w Polsce?To nie pisz że tylko w Leśnej.Co nie zmienia faktu,że zaczynajac od niższego szczebla to Burmistrz powinien przeprosić i odejść .Aha w bonusie może wziąć zastępcę i radnych
Junosza
Junosza 18.03.2021, 17:08
Masz rację takiego samorządu nikt nie chce kasa i nagrody z podatków biednych mieszkańców dramat
Gosciu
Gosciu 17.03.2021, 17:29
Pamiętam czasy gdy otwierała się kopalnia i obietnice, że wybudują sobie most służący do transportu kruszywa aby nie jeździć przez most obok banku i uniknąć jeżdżenia ulicą Baworowo......
A to Polska właśnie
A to Polska właśnie 17.03.2021, 23:04
Kolejny problem - kolejna kopalnia
Kaajko
Kaajko 17.03.2021, 15:47
Zapewne następny kredyt wezmą i tak leśna padnie na Kolana
Most
Most 17.03.2021, 14:34
Jaki remont info drogi przeprawy i alternatywy brak tak więc bajki burmistrz most zwodzony szykuje
Komukomu
Komukomu 17.03.2021, 14:04
Zalepić na nim dziurę woreczkiem asfaltu nie można było się doprosić.... A tu milionowe plany . A i tak go sporo oszczędziło bo szkoły na zdalnym...
Wodomiary
Wodomiary 24.03.2021, 06:54
Dziura to jest ale budżetowa w gminie .Sensacja podwyżka za wodę od kwietnia o 200 procent co dalej od gruntu ITP kiedy koniec tego kabaretu w leśnej

Pozostałe