Saksonia łagodzi obostrzenia

  • 09.03.2021, 11:14 (aktualizacja 09.03.2021, 11:31)
  • Źródło: UM Zgorzelec
Saksonia łagodzi obostrzenia UM Zgorzelec

Podziel się:

Oceń:

Władze Saksonii luzują obostrzenia - znoszą zakaz poruszania się w godzinach nocnych, otwierają część działalności gospodarczych, pozwalają na spotkania w większym niż 5 osób gronie i utrzymują obowiązek cotygodniowych testów dla pracowników transgranicznych.

Władze Saksonii zniosły zakaz poruszania się w godzinach nocnych, domownicy z jednego gospodarstwa domowego mogą spotkać z maksymalnie 5 osobami z innego gospodarstwa domowego, nie wliczając dzieci do 15 roku życia. Dotychczasowe ograniczenia w przemieszczaniu się i związany z tym istotny powód dla opuszczenia mieszkania zostają zniesione. Dotyczy to również zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Wszystkie osoby zatrudnione i prowadzące samodzielną działalność, które mają bezpośredni kontakt z klientami, są zobowiązane od 15 marca do wykonywania raz w tygodniu testów (samodzielnych lub szybkich antygenowych). Pracodawcy muszą zapewnić testy swoim pracownikom.

Wolny Kraj Saksonia przedłużając okres obowiązywania dotychczasowego rozporządzenia o kwarantannie do 28 marca 2021 przedłużył obowiązek cotygodniowych testów dla pracowników transgranicznych z Polski. Wprowadzono dodatkowo wyjątek od obowiązkowej kwarantanny dla osób, których działalność jest niezbędna dla wykonywania relacji dziennikarskich.

Nowe zasady w Saksonii:

Od 8 marca mogą być otwarte księgarnie, szkółki drzewne, centra ogrodnicze, kwiaciarnie, markety budowlane w rygorze sanitarnym.

Działać mogą szkoły nauki jazdy, szkółki żeglarskie i szkółki latania pod warunkiem przygotowania koncepcji sanitarnej i ustalania terminów. Klienci będą musieli posiadać aktualny na dany dzień negatywny wynik testu.

Od 10 marca zostaną otwarte szkoły specjalne.

Od 15 marca będą otwarte szkoły ponadpodstawowe w hybrydowym trybie nauczania i z obowiązkowymi testami dla uczniów (1 w tygodniu) i nauczycieli (2 x w tygodniu).

W przypadku, gdy wskaźnik będzie się utrzymywał poniżej 100 przez 5 kolejno następujących po sobie dni, możliwe jest:

  • otwarcie placówek handlowych dla klientów na zasadzie zasady Click & Meet, czyli po uprzedniej rezerwacji w sklepie terminu zakupów i ograniczonego czasu ich trwania oraz podaniu danych kontaktowych. Maksymalna liczba klientów jest ograniczona do jednej osoby na każde 40 mkw. powierzchni.
  • otwarcie gabinetów kosmetycznych i studiów tatuażu. Personel będzie musiał wykonać raz w tygodniu test, klienci będą musieli przedłożyć negatywny wynik testu wykonanego tego samego dnia.
  • sport indywidualny samemu lub we dwie osoby oraz dla dzieci do 15 roku życia w grupach do 20 osób w obiektach sportowych na świeżym powietrzu
  • od 15 marca 2021 r. otwarcie ogrodów botanicznych i zoologicznych pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji terminów oraz zapisywaniem danych kontaktowych umożliwiającym śledzenie kontaktów
  • od 15 marca otwarcie muzeów, galerii sztuki i miejsc pamięci pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji terminów oraz zapisywaniem danych kontaktowych umożliwiającym śledzenie kontaktów

Gastronomia (tylko ogródki zewnętrzne) i pozostałe placówki kultury jak kina, teatry, sale koncertowe, szkoły tańca będą mogły działać pod pewnymi rygorami, jeśli wskaźnik zachorowalności przez 14 kolejno następujących dni utrzyma się poniżej 100, najwcześniej od 22 marca.

Dla większych poluzowań przyjęto wskaźniki zachorowalności poniżej 50 przez 5 dni, poniżej 50 przez 14 dni oraz poniżej 35 przez 5 dni.

Zastrzeżenie powrotu do obostrzeń

W przypadku, gdy 7-dniowy wskaźnik zachorowalności na 100 tys. mieszkańców przez trzy kolejno następujące po sobie dni przekroczy poziom 100 na terenie powiatu, powiat musi znieść wymienione poluzowania od drugiego dnia roboczego. Jednocześnie przywrócone zostaną ograniczenia w przemieszczaniu się (opuszczanie mieszkania tylko z istotnego powodu) i zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych wyznaczonych przez władze powiatu oraz ograniczenie kontaktów do spotkań osób jednego gospodarstwa domowego z jedną osobą z innego gospodarstwa domowego, nie wliczając dzieci do 15 roku życia.

W zależności od sytuacji epidemicznej w regionie powiaty mogą wprowadzać ostrzejsze rygory.

 

Źródło: UM Zgorzelec

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jam
Jam 10.03.2021, 07:35
W krótce euro kolochoz padnie i granice będą znowu jak kiedyś więc radzę szukać domu w Niemczech
żal mi ciebie
żal mi ciebie 14.03.2021, 18:52
spróbuj to napisac jeszcze raz tylko po polsku
Myśląca
Myśląca 09.03.2021, 23:09
To wszystko jest CHORE I PROWADZĄCE DO ZNIEWOLENIA LUDZI.
NIECH KTOŚ MI POWIE, ŻE TO SĄ TEORIE SPISKOWE.
LUDZIE, KTÓRZY TO WYMYSLAJA SĄ PSYCHOPATAMI I POWINNI LECZYĆ SIĘ NA GŁOWĘ.!!!!!!!!!
CZY KTOŚ TO SZALEŃSTWO POWSTRZYMA.????!!!!!!
megafaka
megafaka 10.03.2021, 07:18
przykro tylko patrzeć -czytając komentarze poniżej jak propaganda naród otumaniła :(
Jan
Jan 10.03.2021, 06:46
W podpisie powinno byc " Nie Myslaca " . To sa obostrzenia niemieckie . Zobacz co dzieje sie w polsce. Pojdz do szpitala na intensywna terapie i zobacz co tam sie dzieje . Wszyscy co nie wierza w wirusa powinni zatrudnic sie jako wolentariusze .
Niemyślący
Niemyślący 10.03.2021, 04:29
Szczepionki, lekarze i ludzie myślący inaczej niż Ty. Nie wymyślający teorii spiskowych tylko akceptujący fakt ewolucji i tego ze co kilka, co kilkanaście lat jakiś wirus mutuje i wywołuje pandemie. I do powstrzymania pandemii jest potrzebna dyscyplina ludzi, wszystkich i przestrzeganie ograniczen, a nie twierdzenie, że to to spisek rządzących by nas zniewolić. Druga rzecz to realna pomoc państwa w tych czasach, qle to inny temat.

Pozostałe