#BezpieczneDoOdkrycia

  • 01.03.2021, 12:33 (aktualizacja 01.03.2021, 13:29)
  • Źródło: UMWD
#BezpieczneDoOdkrycia UMWD

Podziel się:

Oceń:

Pandemia Covid-19 znacznie skomplikowała sytuację branży turystycznej. W związku z tym Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego rusza z czasową kampanią #BezpieczneDoOdkrycia. To kolejne działanie w ramach akcji Odkryj Dolny Śląsk, wspierające turystykę regionalną. Kampania będzie promować świadome i bezpieczne podróże „blisko domu”, w miejsca bez tłumów turystów, wskazane m.in. przez dolnośląskich blogerów, którzy włączyli się w akcję.

Pandemia dla hotelarzy, właścicieli atrakcji turystycznych czy restauratorów jest czasem niezwykle wymagającym, dlatego ważne jest, by włączyć się w pomoc. Według Urzędu Statystycznego we Wrocławiu liczba turystów, którzy skorzystali z obiektów noclegowych na Dolnym Śląsku tylko w okresie styczeń-sierpień 2020 r. była o ponad 44% mniejsza niż w analogicznym czasie rok wcześniej. Nawet w sierpniu, kiedy ruch turystyczny wydawał się największy, stopień wykorzystania miejsc noclegowych w obiektach województwa dolnośląskiego był. niższy o 9,6% niż rok wcześniej.

- W tym trudnym czasie, dbając o swoje zdrowie, możemy zadbać również o innych, którzy obecnie bardziej niż kiedykolwiek potrzebują naszego wsparcia i lokalnej solidarności. Świeże powietrze, dawka ruchu, to wszystko wpływa korzystnie na naszą kondycję i odporność. Dlatego, z uwzględnieniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, wciąż możemy odkrywać nasz piękny region. Poza szlakiem, bez tłumów, kupując w lokalnych sklepikach, nocując w bezpiecznych miejscach. Do tego chcemy dziś zachęcać, wciąż promując lokalną turystykę - zachęca marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Zwiedzaj bez tłumów!

W ramach kampanii #BezpieczneDoOdkrycia lokalni blogerzy i przewodnicy zostali zaproszeni do promowania miejsc i pomysłów na bezpieczne podróżowanie. Na Dolnym Śląsku nie brakuje bowiem zakątków z dala od uczęszczanych szlaków – miejsc nieodkrytych, które nie są zatłoczone.

- Dolny Śląsk to aż 12 parków krajobrazowych, które niesłusznie pozostają w cieniu bardziej znanych i zatłoczonych parków narodowych w Karkonoszach i Górach Stołowych. Jeden z moich ulubionych parków krajobrazowych działa w Górach Sowich – regionie znanym nie tylko z pięknych krajobrazów, ale też pełnej nierozwiązanych tajemnic historii. Miłośnicy sielskich widoków świetnie odpoczną w Dolinie Bobru czy w północnej części województwa, gdzie na turystów czeka Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy” z unikatowym rezerwatem Stawy Milickie - mówi Bartek Dziwak, bloger podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Bezpieczne szlaki, zachowany dystans, maseczki ochronne - to wszystko pomoże nam w trakcie podróży zminimalizować ryzyko zakażenia, jednocześnie dbając o naszą kondycję psycho-fizyczną. W trakcie podróży wybierajmy miejsca poza szlakiem, tam gdzie bez tłumu turystów możemy swobodnie zwiedzać i spędzać czas, podpowiadają pasjonaci regionu.

Gdzie pojechać?

- W Sudetach najczęściej odwiedzane są trasy znane i popularne, które można opisać w skrócie „szybko i pięknie”. Duży parking, krótki spacer i piękny widok na końcu są dobre w tygodniu, gdy w górach jest mało osób. Na weekendy polecam miejsca poza głównymi szlakami, gdzie zazwyczaj nie planuje się wypadów, bo nikt o tych miejscach nie słyszał, np. wąwozy na Pogórzu Kaczawskim, Góry Krucze, Starościńskie Skały, Zamek Wleń czy Małe Organy Myśliborskie. Teraz nastał moment, aby zacząć je odkrywać - dodaje Gracjan Kieljański, przewodnik sudecki.

W ramach kampanii #BezpieczneDoOdkrycia turystyczne inspiracje, w formie wywiadów i artykułów, pojawiły się już na stronie:

    https://dolnyslask.travel/bezpieczne-do-odkrycia-dolny-slask-gracjan-kielijanski-2/
    https://dolnyslask.travel/bezpieczne-do-odkrycia-dolny-slask-bartek-dziwak/

Swoje ulubione miejsca w regionie zdradzą postaci znane w regionie z pasji do odkrywania:

Gracjan Kielijański - przewodnik Sudecki, twarz kampanii #OdkryjDolnyŚląsk, Bartłomiej Dziwak - laureat II MIEJSCA w 3. Turystycznych Mistrzostwach Blogerów, AHOJ Przygodo, Dolny Śląsk dla Uli, Matka w mieście, Karoli Zdaniem, SilverMint, Zbieraj się.

Obiekt Bezpieczny Higienicznie - autocertyfikacja higieniczna obiektów noclegowych

Polska Organizacja Turystyczna prowadzi program autocertyfikacji higienicznej obiektów noclegowych. Miejsca posługujące się znakiem graficznym „Obiekt Bezpieczny Higienicznie” to obiekty, które deklarują, że swoje usługi świadczą zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Można je sprawdzić na stronie:

https://bezpiecznyobiekt.pot.gov.pl/dla-turysty?name=®ion=1912&city=&object_type_id=

#BezpieczneDoOdkrycia - dekalog bezpiecznego turysty

 W trosce o nasze zdrowie, w ramach kampanii #BezpieczneDoOdkrycia promujemy także dekalog bezpiecznego turysty przygotowany przez Polską Organizację Turystyczną:

https://www.pot.gov.pl/pl/bezpieczne-podroze/dekalog-bezpiecznego-turysty-rekomendacje-pot-i-gis

    W podróż wybieraj się tylko jeżeli jesteś zdrowy.
    Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień.
    Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transportu.
    Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach.
    Sprawdź w miejscu zakwaterowania, w jakim zakresie świadczą usługi.
    Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych.
    Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego.
    Sprawdź, czy  atrakcja turystyczna jest dostępna.
    Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń.
    Stosuj się do aktualnych zasad i ograniczeń.

Jeśli jesteś zdrowy Odkrywaj Dolny Śląsk zaczynając od miejsc dotąd niezdobytych! Zapraszamy!

Źródło: UMWD

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe