Dlaczego warto wybrać gastronoma?

  • 26.02.2021, 08:32 (aktualizacja 04.03.2021, 12:05)
  • red./IP
Dlaczego warto wybrać gastronoma?

Podziel się:

Oceń:

To miejsce zostało stworzone dla następców Gessler, Pascala, Okrasy czy Ramsaya. Dzięki wspaniałemu wyposażeniu oraz znakomitej kadrze młodzież może tu zdobywać wiedzę i realizować swoje pasje.

Dlaczego warto wybrać gastronoma?

Technikum żywienia i usług gastronomicznych jest bardzo atrakcyjnym zawodem na rynku pracy. Polacy coraz chętniej korzystają z lokali. Obiady „na mieście”, czy kolacje z przyjaciółmi w restauracjach stają się coraz bardziej popularne, a w dobrych restauracjach z dużym wyprzedzeniem trzeba rezerwować stolik. Rosnącą popularnością cały czas cieszą się dania na wynos. Tendencję wzrostową wprawdzie wyhamował koronawirus, ale dla młodych ludzi, którzy dopiero myślą o wyborze zawodu to wcale nie musi oznaczać nic złego, bo przecież rynek wkrótce się odrodzi, a dobrze przygotowana i wyposażona szkoła gastronomiczna zawsze da mocne podstawy fachowcom w tej trudnej sztuce.

Nie mam najmniejszych wątpliwości - oczywiście, że warto przyjść do gastronoma. Jeśli chodzi o rynek pracy ciągłe jest zapotrzebowanie, a nasza pracownia spełnia najwyższe standardy i wymogi, aby uczniowie mieli na czym pracować, na czym się uczyć i poznawać świat gastronomii od strony praktycznej. Kiedy trafią już do pracodawcy, to będą dobrze przygotowani, i wyposażeni w umiejętności pracy na nowoczesnych urządzeniach, np. piecu konwekcyjno-parowym, piecu do pizzy, czy obsługa owoskopu. - przekonuje Agnieszka Cieśla - Jadach, nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich.

Po ukończeniu dobrego gastronoma absolwenci mogą spokojnie pracować w kuchni. Rakowicka szkoła daje im możliwości uzyskania odpowiednich umiejętności zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Dzięki zagranicznym praktykom uczniowie szlifują umiejętności i mogą czerpać inspiracje z kuchni greckiej, czy włoskiej.


Nowoczesna pracownia gastronomiczna

W Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych mogą realizować nie tylko program kształcenia, ale także swoje pasje w nowoczesnej pracowni gastronomicznej. Pracownia powstała w nowo wyremontowanym budynku internatu, dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu władz Powiatu Lwóweckiego, Dyrekcji Szkoły oraz samych nauczycieli.

Celem kształcenia zawodowego w naszej szkole jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy. Dlatego chcemy, aby nasi uczniowie zdobywali doświadczenie w najlepszych warunkach – co gwarantuje znakomite przygotowanie do zawodu. Dzięki nowej pracowni gastronomicznej szkoła w Rakowicach zyskała na jakości kształcenia oraz na konkurencyjności wobec innych szkół w regionie. Pracownia posiada sześć stanowisk egzaminacyjnych, świetną wentylację oraz nowoczesny sprzęt: między innymi piec konwekcyjno-parowy, piec do pizzy, kuchenki indukcyjne z piekarnikami, chłodniarko-zamrażarki, zamrażarki szokowe, urządzenia do obróbki wstępnej jaj, frytkownice, grille, roboty wielofunkcyjne itd. Jest to pracownia nowoczesna, wyposażona w urządzenia światowej jakości, pozwalające na pełną realizację tematyki praktycznej nauki zawodu. Uczniowie nie tylko przygotowują w niej różnego rodzaju posiłki, lecz uczą się zasad obsługi maszyn i urządzeń ekspedycji potraw, wykonywania elementów dekoracyjnych oraz obsługi konsumenta. - wyjaśnia Agnieszka Cieśla-Jadach.

Doświadczenia nauczycieli zawodu wskazują, że młodzież bardzo lubi pracować na mięsie, uwielbia robić fast foody, ale takie dietetyczne, czyli sami pieką bułki, dodają własne kotlety i dużo warzyw.

Idziemy w stronę dietetyczno- ekologiczną, żeby wpoić młodzieży, że fast food to może być również coś zdrowego. Mamy dużo wegan w klasach drugich i oni fajnie propagują zdrową żywność. Młodzież bardzo chętnie próbuje nowych smaków, są gotowi i otwarci na wszelkie nowe doznania kulinarne, robimy sushi czy ślimaki – wyjaśnia Agnieszka Cieśla- Jadach.

Sztuka kulinarna to ogromne wyzwania, oprócz samego przygotowania potraw i napojów młodzież uczy się także obsługi, form serwowania, czy doboru i techniki dekoracji. Pomocne są tu liczne dodatkowe kursy, które uczniowie mogą zrealizować w Zespole Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich.

Więcej informacji o technikum żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich możecie znaleźć pod tym linkiem.

 

red./IP

Zdjęcia (8)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

lubanianka
lubanianka 01.03.2021, 11:24
piękna pracownia świetne warunki do nauki zawodu zawód ciekawy ale ciężki trzeba być dyspozycyjnym bo najwięcej pracy jest w weekend uczyłam 26 lat w technikum gastronomicznym właśnie gotowania i niestety prawie nikt nie pracuje w zawodzie

Pozostałe