Będzie podwyżka za śmieci. Świeradów czeka dyskusja jak naliczać opłatę

  • 22.02.2021, 14:49 (aktualizacja 22.02.2021, 15:16)
  • red.
Będzie podwyżka za śmieci. Świeradów czeka dyskusja jak naliczać opłatę eLuban.pl Świeradów-Zdrój kubły na śmieci

Podziel się:

Oceń:

To raczej nieuniknione. W Świeradowie-Zdroju mieszkańcy muszą szykować się na kolejną podwyżkę za wywóz nieczystości. Jest pomysł, aby opłatę za śmieci powiązać ze zużyciem wody. Przeciwny temu pomysłowi jest burmistrz Roland Marciniak.

Radnych Świeradowa-Zdroju oraz burmistrza Rolanda Marciniaka czeka dyskusja o kwocie jaką mieszkańcy będą musieli uiszczać za wywóz nieczystości oraz na jakich zasadach opłata będzie naliczana.

W lutym 2020 roku rozdzieliliśmy system wyłączając przedsiębiorców. Stawka opłaty od jednego mieszkańca  miesięcznie wynosiła 23 zł. W tym samym roku firma wywozowa wyłoniona w przetargu podniosła nam cenę za wywiezienie i zagospodarowanie jednej tony odpadów do 999 zł. Także w 2020 roku wydaliśmy na gospodarkę odpadami z budżetu miasta 1,35 mln zł, a wpłaty dokonane przez mieszkańców to zaledwie 0,84 mln zł. Dołożyliśmy do systemu ponad 500 tys. zł. Niestety te pieniądze dokładamy rezygnując z innych przedsięwzięć i inwestycji - mówi Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju.

Jedna z metod naliczania opłat za wywóz nieczystości zakłada branie pod uwagę zużycia wody w danym gospodarstwie. Taką metodę naliczania opłat za śmieci wprowadzają niektóre gminy na terenie Polski. Ten pomysł spodobał się kilku radnym, ale nie Rolandowi Marciniakowi.

Moim zdaniem system od wody jest bardzo zły i niesprawiedliwy. Przede wszystkim co ma wspólnego zużycie wody z wytwarzaniem odpadów. Woda jest podstawą codziennego życia i higieny każdego człowieka, uzależnianie opłaty za odpady od zużycia wody jest odczłowieczaniem ludzi - zaznacza burmistrz Świeradowa-Zdroju.

Najwięcej śmieci produkują apartamenty. W tym przypadku jest zadeklarowana jedna osoba. Po zużyciu wody byłoby wiadomo ile osób tam przebywało w ciągu miesiąca. Część mieszkańców także podlewa wodą z kranu swoje ogródki, inni kilka razy się kąpią. Tu jednak najbardziej chodzi o uszczelnienie systemu apartamentowców, których powstaje coraz więcej - zaznacza radny Mateusz Szumlas.

Roland Marciniak zaproponował radnym, aby celem odzyskania kontroli nad „przepływem odpadów” podnieść opłaty za wywóz śmieci do 31 zł na osobę miesięcznie.

Wówczas dopłacilibyśmy do odpadów nie 500 tys. zł, a połowę mniej. Podwyżka jest konieczna, aby można było podjąć kolejne działania, na które potrzebujemy pieniędzy - przekonuje burmistrz.

Wracając do wody:

Sąsiednia Szklarska Poręba ma taki system. Jeśli mieszkaniec tej miejscowości zużywa ok. 3 m3 wody miesięcznie, to za śmieci zapłaci 38 zł. Warto pomyśleć do czego używam w domu wody i jak dużo jej używam, i co to ma wspólnego z wytwarzaniem śmieci. Jeśli nasi mieszkańcy nie chcą takiego systemu, to proszę rozmawiać z radnymi, bo jest spora szansa, że u nas będzie podobnie - podkreśla Roland Marciniak.

Jeżeli system nie wypali i mieszkańcy zapłacą więcej, to zawsze można z tego z rezygnować i wrócić do tego co było - przekonuje z kolei radny Mateusz Szumlas.
 

red.

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Buma
Buma 25.02.2021, 07:31
I tak nie udolne samorządy sięgają do kasy mieszkańców ludzie referenda i gnać dziadów z burmistrzów Lubań za dużo chce za śmieci więc czas pomyśleć o swoich sortowniach i spalarniach
Rencistka
Rencistka 24.02.2021, 13:40
No to moja waloryzacja renty wystarczy tylko na wywozke smieci ? Za taki sukces politykom nalezy sie mega premia !
Radi
Radi 23.02.2021, 11:52
Właściciele mieszkań powinni płacić z metra kwadratowego powierzchni...
100 m
100 m 25.02.2021, 10:30
A co mają metry mieszkania do ilości wyrzucanych śmieci przez własciciela ? 😲😲😲😤😤
Mieszkaniec
Mieszkaniec 23.02.2021, 15:29
To właśnie było przyczyną klęski śmieciowej w Warszawie . Duże mieszkania , starsi często samotni wynajmowali studentom . Nie dało się zbilansować . Wszystko wskazywało na to że Warszawa ma ca 300 tyś . więcej mieszkańców niż to wynikało z meldunków . Wskazywało na to zużycie wody . Inna rzecz że wspólnoty czy zarządy spółdzielni nie wykazywały woli do jakiekolwiek kontroli .
Irenka97
Irenka97 22.02.2021, 16:30
Większość miejscowości nadmorskich ma naliczane opłaty za śmieci w oparciu o zużycie wody. Czy to sprawiedliwy system- nie wiem. Jedno wiem, że najbardziej sprawiedliwy byłby system, gdyby każdy płacił od kilograma wyprodukowanych odpadów - ale to nierealne.
Maryjan
Maryjan 22.02.2021, 20:46
Co jest nierealne? We Francji tak jest i jakoś można!!! Każdy kosz ma czip i po zaczepiepieniu go do śmieciarki jest wżony i rejestrowany w systemie
Heniek
Heniek 23.02.2021, 06:41
A czy Polska to Francja? Tam może nikt sąsiadowi nie podrzuca śmieci. Każdy kraj ma swoją specyfikę i nie można mówić, że ti zadziała u nas, tak jak demokracja nie działa na Bliskim Wschodzie
do Heniek
do Heniek 24.02.2021, 05:40
Ponoć obydwa kraje to jedna unia, tam też kosze zamykają ale mają normalny tabor a nie dwudziestoletnie szroty palone na płakać które trują nas
Wp
Wp 22.02.2021, 15:47
Najlepiej niech mieszkancy placą a apartamety niech dalej prodokoja smieci i nie placa wcale bo po co

Pozostałe