Kiedy remont dworca w Lubaniu?

  • 19.02.2021, 09:59 (aktualizacja 19.02.2021, 10:11)
  • red./UM Lubań
Kiedy remont dworca w Lubaniu? ŁCR Dworzec kolejowy Lubań

Podziel się:

Oceń:

Lubański magistrat podjął dialog z PKP S.A. i wspólnymi siłami planują rewitalizację dworca kolejowego.

W styczniu lubański samorząd wystosował oficjalne pismo do Polskich Kolei Państwowych S.A. z siedzibą w Warszawie w sprawie podjęcia starań w kierunku rewitalizacji lubańskiego dworca PKP. Jednocześnie zadeklarował chęć wsparcia w związku z planowanym w przyszłości wykorzystaniem budynku dworca kolejowego w Lubaniu na potrzeby jednostek samorządu.

Gdyby udało się przeprowadzić niezbędne prace rewitalizacyjne obiekt na nowo mógłby cieszyć zarówno lubanian, jak również wielu przyjezdnych. Przywrócenie dworca do życia jest możliwe dzięki naszym wspólnym staraniom miasta i Polskich Kolei Państwowych S.A. – mówi Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania. - Warto mieć na uwadze fakt, że po rewitalizacji mógłby on pełnić nie tylko tradycyjne funkcje dworca kolejowego. W przyszłości można by było wykorzystać część pomieszczeń na potrzeby jednostek samorządu miejskiego. Ponadto większy ruch w tamtej okolicy skutkowałby większym zainteresowaniem potencjalnych wynajmujących. Warto zadbać o tak piękny XIX-wieczny zabytek architektoniczny, ale też pamiątkę ponad 150 lat z życia miasta i jego mieszkańców – przekonuje burmistrz.

W odpowiedzi miasto otrzymało informację o tym, że aktualnie Spółka PKP zaangażowana jest w realizację kompleksowego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. PKP biorąc pod uwagę zakończenie obecnego programu oraz konieczność modernizacji zasobów nieruchomości dworcowych znajdujących się na terenie całego kraju, prowadzi przygotowania do podejmowania kolejnych działań w ramach kontynuacji programu. Lubański samorząd w dobrym momencie zainicjował chęć współpracy, pomoc i wsparcie, podkreślając znaczenie obiektu oraz brak obojętności na dalsze losy dworca. Biorąc pod uwagę potrzebę rewitalizacji obiektu, jego długoletnią historię oraz deklaracje lubańskiego magistratu PKP S.A. weźmie pod uwagę wszystkie istotne czynniki w trakcie przygotowań kontynuacji ww. programu. Zarządca nieruchomości dworcowych wyraził także chęć do bliższego przeanalizowania przesłanek dotyczących objęcia lubańskiego dworca działaniami inwestycyjnymi. Jak zapowiada ewentualne włączenie w zakres projektowanych przedsięwzięć zależeć będzie nie tylko od stanu technicznego obiektu, przepływami pasażerów, ale również od pozyskania finansowania zewnętrznego.

Inwestycje PKP w modernizację i budowę dworców to ogromna ogólnopolska inicjatywa mająca poprawić warunki podróżowania koleją oraz zachęcić nowych pasażerów. Pierwsza edycja programu w latach 2016-2023 obejmuje 189 dworców. Wartość modernizacji obiektów wynosi blisko 1,6 mld zł. Ponad połowa z nich to zabytki. Remonty i budowa nowych dworców jest finansowana przede wszystkim z funduszy unijnych, ale także z budżetu państwa oraz środków własnych PKP. Przykładem renowacji dworca w ramach ww. programu jest zabytkowy dworzec kolejowy w Węglińcu.

Pozostaje poczekać i przekonać się, czy program inwestycji dworcowych oraz starania lokalnych władz sprawią, że pociągi i dworzec znów staną się ważną częścią krajobrazu naszej małej miejscowości. Rewitalizacja lubańskiego dworca to krok ku dalszym i lepszym zmianom.

 

red./UM Lubań

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

DDM
DDM 08.04.2022, 12:39
Zabytek z 19 wieku zburzyć i wybudować zabytek z 21 wieku, nowoczesny, bezpieczny, funkcjonalny. Czepili się tych poniemieckich budynków co tylko szpecą widok, zburzyć te stare, brzydkie kamienice i budować nowe bloki, będzie ładniej i taniej. Za tego PiSu nic nie robią, drogi na Zawidów dziurawe, posterunek policji w siekierczynie jak zlikwidowali tak nie ma do dziś, a tak obiecywali, za PO to przynajmniej stadiony i orliki pobudowali, w latach 90tych odbudowali centrum Lubania wprawdzie prywatni inwestorzy, ale z pomocą władz miasta, a teraz ni ***a. Ci to tylko te swoje chore reformy próbują robić, jakieś ideologiczne wojny i propaganda sukcesu, a prawda jest taka, że cofają Polskę cywilizacyjnie. Jakoś to Polakom nie przeszkadza że w Anglii, Holandii, czy hiszpani i niemczech homoseksualiści mogą zawierać małżeństwa i adoptować dzieci, wręcz przeciwnie, dobrze im się tam żyje i większość nie chce wracać i są to rodziny hetero, jakoś nie stają się homo. Ten Duda i Kaczyński to homofobi i dyktatorzy.
...
... 22.02.2021, 13:20
A gdzie był burmistrz kiedy ustalano, które dworce będą remontowane w latach 2016-2023? Teraz się obudził jak już wszystko jest ustalone
Jan
Jan 22.02.2021, 06:52
Do roboty i więcej połączeń Szczecin zielona góra Poznań ITP
Meee
Meee 21.02.2021, 08:18
Proponuję wstawić automaty do Gier 24h :D
Tu i tam
Tu i tam 19.02.2021, 21:24
Podoba mi się rozwiązanie jakie zastosowano na wyremontowanym dworcu Świdnica Miasto. Do budynku dworca przeniesiono siedzibę straży miejskiej. Jest czysto, bezpiecznie i ludzie z tzw marginesu nie kręcą się w tym miejscu. U nas też by tak kiedyś można było zrobić.
/m.
/m. 19.02.2021, 10:34
czas najwyższy ;)
Bob Budowniczy
Bob Budowniczy 19.02.2021, 10:30
Prędzej się zawali!!

Pozostałe