Czy młodzi muszą rozliczać się z fiskusem?

  • 18.02.2021, 14:06 (aktualizacja 18.02.2021, 14:25)
  • red.
Czy młodzi muszą rozliczać się z fiskusem? MF

Podziel się:

Oceń:

Co do zasady wszystkie osoby, które uzyskały dochód w 2020 roku muszą rozliczyć się z fiskusem do końca kwietnia. Ci, którzy skorzystali z ulgi dla młodych nie zapłacą podatku od swoich dochodów, ale czy muszą składać roczne zeznanie podatkowe?

Ulga dla młodych

Osoby, które nie ukończyły 26. roku życia mogą skorzystać z tzw. zerowego PIT-u. Ulgą dla młodych są objęte przychody z umowy o pracę oraz z umów zlecenia, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, a także z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej i stażu uczniowskiego. Warto pamiętać, że podatnik ma prawo łączyć rożne źródła dochodu i nie ogranicza to prawa do ulgi.

Limit przychodów

Zerowy PIT obowiązuje jeżeli przychody młodego podatnika nie przekroczyły 85 528 zł w roku podatkowym. Do tego limitu przychody są zwolnione z PIT. Zwolnienie obowiązuje niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeżeli młody podatnik przekroczy roczny limit, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 zł) będzie opodatkowana według skali podatkowej.

Co z rocznym rozliczeniem?

Podatnicy, którzy uzyskali wyłącznie przychody objęte tzw. ulgą dla młodych są zwolnieni z obowiązku rozliczania rocznej deklaracji PIT za 2020 rok, składanej w 2021 roku. Pozostali podatnicy w deklaracji PIT za 2020 rok zobowiązani są wykazać i rozliczyć kwoty wynagrodzeń przekraczające wartość limitu ulgi dla młodych w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r., a więc kwoty 85 528 zł.

 

 

red.

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Redemptor
Redemptor 20.02.2021, 13:39
Polska, państwo upadłe. Zdewastowane wszystkie instytucje począwszy od TK, KRS, PKW, SN, służbę cywilną, służbę zdrowia, edukację itd,itd...Sponiewierana Konstytucja, praworządność i trójpodział władzy. Rządzi psychopatyczny starzec o bolszewickiej mentalności i toksycznym usposobieniu. Marny cywilizacyjnie, chory i bierny i podzielony naród który polubił plebejską partię, przywracającą najgorsze normy, obyczaje i zachowania znane z czasów gomułkowskich. Tacy jesteśmy i nie zasługujemy na powagę i szacunek
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 18.02.2021, 16:42
Tylko czy nie gorszy będzie podatek od wpajanej im głupoty?
Dr Artur Górecki to prawa ręka ministra Czarnka w kwestii ustalania nowych treści podręczników szkolnych. Zdaniem MEiN nowe szkolne książki mają przestać "blokować dostęp do prawdy", a jak mówił wielebny dr Górecki "wszelka prawda pochodzi od pana Boga".
Postawa katolicka to jest przyjęcie tego, co jest prawdziwe, bo wszelka prawda pochodzi od Pana Boga. Zarówno prawda, którą jesteśmy w stanie poznać za pomocą swojego rozumu, jak i prawda objawiona.
===================================
W pełni się zgadzam z wielebną Ministranturą. Jeżeli wszelka prawda ma pochodzić od ich Pana Boga, to niech ten ich Pan Bóg w końcu do nas przemówi, ludzkim głosem - to będziemy Go słuchać. Trudno uznać za głos Boga rozmaitych szarlatanów w postaci cwaniaków, którzy twierdzą, że mówią w Jego imieniu.
Ludwisia
Ludwisia 18.02.2021, 15:48
Ile rocznie (bez premii) zarabiają niektórzy z PiS-owskiej elyty w Spółkach Skarbu Państwa? Wybrane przykłady.
- Paweł Śliwa – radny małopolski – PGE – 1,6 miliona zł
- Krzysztof Skóra – radny dolnośląski – KGHM – 1,3 miliona zł;
- Jan Frania – radny lubelski – PGE – 997 tysięcy złotych;
- Zdzisław Filip – radny małopolski – Tauron – 861 tysięcy złotych;
- Grzegorz Muszyński – radny lubelski – bank BGK – 803 tysiące złotych.

Pozostałe