Zatrzymano dwa transporty śmieci z Niemiec

  • 17.02.2021, 09:33 (aktualizacja 17.02.2021, 09:53)
  • KAS
Zatrzymano dwa transporty śmieci z Niemiec KAS KAS zatrzymuje transport śmieci

Podziel się:

Oceń:

Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała 2 nielegalne transporty odpadów z Niemiec do Polski – 24 tony złomu i 16 ton używanej odzieży. Odbiorcy nie posiadali wymaganego zezwolenia na przetwarzanie odpadów, ich odzysku lub utylizacji. Przewoźnikom grozi kara 13 tys. zł, odbiorcom do 500 tys. zł.

24 tony złomu

KAS wykryła, podczas rutynowej kontroli na autostradzie A4 w Jędrzychowicach, nielegalny przywóz złomu metali z Niemiec do Polski. W prawie 24 tonowym ładunku przywożonym dla dwóch polskich odbiorców, niemal połowa była przewożona niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Jeden z odbiorców nie posiadał zezwolenia na przetwarzanie i nie był w stanie dokonać odzysku lub unieszkodliwienia złomu w sposób zgodny z przepisami. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska uznał przewóz za nielegalny.

16 ton używanej odzieży

Podczas kontroli innego transportu z Niemiec, KAS wykryła w naczepie tira 16 ton odzieży używanej. Odbiorca odpadów nie posiadał wymaganego zezwolenia na przetwarzanie odpadów i nie był w stanie dokonać ich odzysku lub utylizacji w sposób zgodny z przepisami. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska uznał przewóz odzieży za nielegalny.

Naczepy wraz z towarem zajęto do postępowania karnego. Przewoźnicy w postępowaniu administracyjnym są zagrożeni karą 13 tys. zł, a odbiorcy w postępowaniu karnym do 500 tys. zł.

KAS

Zdjęcia (4)


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

avanti
avanti 18.02.2021, 02:35
Kazdego tygodnia podobny artyku o zatrzymaniu nielegalnego transportu..
Przydalyby sie jakies aktualizacja do nich, bo chyba wszystkich ciekawi, czy faktycznie skonczylo sie to jakas kara dla tych cwaniakow, czy tez (jak to zwykle bywa) byla to "znikoma szkodliwosc czynu".
Polak
Polak 17.02.2021, 15:04
Nie maja gdzie smieci wywozic tylko do Polski ? APolska to co smietnik ?
Igor
Igor 17.02.2021, 21:31
Od lat 90 i to jest opłacalne. Niemcy recykingują odpady budowlane u siebie ale np. plastik exportują od Chin i Indii, bo tam szef rodak odbiera każdą ilość. Ręka ... rękę.

Co do samego złomu to bym się zastanowił, Niemcy szli południem i wschodem po surowce na Kaukaz więc nie sądzę by złom oddali, chyba jakiś błąd chciwego "przedsiębiorcy" importera :)))

Pozostałe