Tragedia w Karkonoszach

  • 15.02.2021, 17:31 (aktualizacja 15.02.2021, 19:10)
  • red.
Tragedia w Karkonoszach Pixabay

Podziel się:

Oceń:

W czeskim Obrim Dole zeszła lawina, która porwała dwie osoby. Mimo że na miejsce natychmiast po wezwaniu wyruszyli czescy i polscy ratownicy górscy, zdarzenie okazało się tragiczne w skutkach.

Po czeskiej stronie Karkonoszy poniżej polskiego Domu Śląskiego lawina porwała dwóch narciarzy. Do tragicznych w skutkach wydarzeń doszło dziś (15.02) koło południa. Jeden ze skiturystów zdołał o własnych siłach wydostać się ze śniegu i wezwał pomoc. Gdy ratownicy udzielali poszkodowanemu pomocy dowiedzieli się, że był z nim jeszcze jeden narciarz. Mimo że szybko został odnaleziony, nie przeżył. - Drugi z narciarzy zabranych przez lawinę jest w szpitalu - poinformował Karkonoski Park Narodowy.

W akcji ratunkowej brali udział polscy oraz czescy ratownicy. W Karkonoszach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Przed momentem zakończyliśmy działania ratownicze po zejściu lawiny w rejonie Śnieżki na czeskiej stronie Karkonoszy. Z uwagi na duży zakres działań zostaliśmy poproszeni o wsparcie przez Horská služba Krkonoše, w takich sytuacjach zawsze jesteśmy dla siebie wsparciem, działania lawinowe mogą trwać nawet kilkanaście godzin i wymagają zaangażowania dużej liczy ratowników. W pierwszej kolejności w rejon lawiny wyruszyły 2 zespoły ratownicze, kolejne zespoły zbierały się i czekały w gotowości w Stacji Centralnej w Jeleniej Górze. Lawina porwała 2 narciarzy, jeden z nich zmarł, drugi został w ciężkim stanie przetransportowany śmigłowcem do szpitala. - czytamy na Facebookowym profilu GOPR Karkonosze.

Jak podają Novinki.cz, lawina zeszła około 13. w bardzo trudnym terenie. Narciarze poruszali się poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi i narciarskimi. 45-letni narciarz poobijany i z wstrząśnieniem mózgu trafił do szpitala, 17-latek poniósł śmierć na miejscu.

red.

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dolores
Dolores 16.02.2021, 09:49
Dlaczego nie piszecie czy to Polacy czy Czesi
MałaMi
MałaMi 16.02.2021, 08:25
Zapewne ojciec z synem... Tragedia...

Pozostałe