W podstawówkach postawią na zdrowe odżywianie

  • 16.02.2021, 12:09 (aktualizacja 16.02.2021, 13:42)
  • Źródło: ŁCR
W podstawówkach postawią na zdrowe odżywianie ŁCR

Podziel się:

Oceń:

Nadwaga i otyłość to przypadłości, które dotykają coraz młodszych, dlatego Gmina Miejska Lubań zamierza wprowadzić program wczesnego wykrywania i profilaktyki nadwagi.

Pandemia koronawirusa znacząco zmieniła dotychczasowe życie zarówno dorosłych, jak i dzieci. Ci drudzy uczęszczanie do szkół zastąpili siedzeniem przed książkami i komputerem w domu. Idzie za tym mniejsza aktywność fizyczna. Wobec rosnących problemów w zakresie zdrowia pojawił się pomysł by do najmłodszych mieszkańców miasta skierować program prozdrowotny. Będzie on miał na celu walkę z niepokojącym wzrostem liczby dzieci posiadających nieprawidłową masę ciała.

W chwili obecnej jesteśmy w fazie opracowania „Programu polityki zdrowotnej z zakresu wczesnego wykrywania i profilaktyki nadwagi i otyłości wśród dzieci klas trzecich szkół podstawowych w Gminie Miejskiej Lubań na lata 2021 - 2024” - mówi Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej Urzędu Miasta Lubań, Małgorzata Poszelężna. Otyłość w wieku dziecięcym bardzo często skutkuje otyłością w wieku dorosłym, nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym ryzykiem miażdżycy i chorób serca, cukrzycą, wadami postawy. Dodatkowo częstą konsekwencją nieprawidłowej wagi są problemy natury psychologicznej. Poprzez wdrożenie programu chcielibyśmy zapobiegać nadwadze i otyłości oraz ich ewentualnym powikłaniom. Planowane działania mające służyć do osiągnięcia celu to: edukacja żywieniowa, aktywność ruchowa, korekta nawyków żywieniowych i zmiana stylu żywienia.

Choć program, do którego gmina robi przymiarki nawiązuje do ogólnopolskich działań i jest zgodny z Narodowym Programem Zdrowia czy Regionalną Polityką Zdrowotną województwa dolnośląskiego, to jest inicjatywą lokalną. W pierwszym rzędzie na ten cel zostaną zagwarantowane środki w budżecie miejskim. W miarę możliwości prowadzący sprawę będą sięgali po fundusze zewnętrzne.

Prawdopodobnie w marcu br. zakończymy prace nad opracowaniem projektu - planuje Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej Urzędu Miasta Lubań. - Wówczas podejmiemy się działań informacyjnych, a z uwagi na grupę docelową rozmowy będziemy prowadzić z dyrektorami lubańskich podstawówek. Jeśli wszystko będzie gotowe to we wrześniu, wraz z początkiem nowego roku szkolnego, rozpoczniemy wdrażanie programu.

Warunkiem kluczowym do rozpoczęcia programu i jego sprawnej realizacji jest nauka stacjonarna w szkołach. Tylko wówczas uda się należycie monitorować postępy i przede wszystkim utrzymywać właściwy kontakt z uczestnikami akcji.

Źródło: ŁCR

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Xyz
Xyz 17.02.2021, 13:55
Ten temat trzeba zacząć od rodziców, domów rodzinnych... A nie od śmiesznych programów, które nic nie wniosą a będą kosztować kolejne pieniądze... Dzieci i tak pójdą kupić śmieci do zapki & pierdonki
Mm
Mm 16.02.2021, 21:52
To w lubaniu w szkolach sa stolowki??? Po likwidacji ogolnej na ul.Bankowej.
Redemptor
Redemptor 16.02.2021, 19:01
"Nadwaga i otyłość to przypadłości, które dotykają coraz młodszych, dlatego Gmina Miejska Lubań zamierza wprowadzić program wczesnego wykrywania i profilaktyki nadwagi."
=============
Przede wszystkim chronić dzieci i młodzież przed zagrożeniem ze strony wielebnej dewiacji zwanej pedofilią. Gdyby nie niezależne media - owczarnia nie miałaby pojęcia o dramacie ofiar i sprawie (26 lat) księdza homo-pedofila Andrzeja Dymera. Ani TVP ani TVP Info ani słowem o tym zwyrodnialcy. Na szczęście już nie-świętej ale pamięci.
+++++++++++
Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Memoriał Tadeusza Kościuszki 1814/15
Ulicę w Lubaniu jeszcze mamy!
TVN 24 Fakty po faktach...

Xyz
Xyz 17.02.2021, 13:54
Korzystasz z usług psychiatry...??? Jak nie to.
Polecam ....
VIP
VIP 16.02.2021, 13:46
Wystarczy nie sprzedawać młodzieży śmieciowego jedzenia i energetyków na patologicznych stacjach orlen.
Cezary Cezary
Cezary Cezary 16.02.2021, 16:59
A może zakazać wożenia dupki do domu samochodem, chyba że ktoś ma dalej jak 2.5km hahahah

Pozostałe