Refundacji nie będzie. Mieszkańcy Lubania "nabici w wymianę kopciuchów"?

  • 09.02.2021, 14:28 (aktualizacja 09.02.2021, 16:59)
  • red.
Refundacji nie będzie. Mieszkańcy Lubania "nabici w wymianę kopciuchów"?

Podziel się:

Oceń:

Grupa mieszkańców Lubania, zachęcona możliwością otrzymania zwrotu części kosztów inwestycji, zdecydowała się na wymianę przestarzałych źródeł ciepła na nowoczesne. Tymczasem okazuje się, że zamiast zwrotu części kosztów prawdopodobnie nie dostaną ani złotówki. - Będziemy pracowali nad rozwiązaniem jak wyjść ludziom naprzeciw i pozytywnie rozwiązać problem - przekonuje Tomasz Bernacki, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Ochrony Środowiska lubańskiego magistratu.

Wymiana „kopciucha” to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy zł. Nie każdy budżet domowy jest w stanie udźwignąć takie obciążenie, dlatego częściowy zwrot inwestycji z miejskiego budżetu zachęcił niektórych mieszkańców Lubania do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła. Niestety wygląda na to, że miejskiej refundacji nie będzie.

Temat jest niezwykle ważny dla mieszkańców Lubania, którzy pod koniec ubiegłego roku wymienili źródła ogrzewania i liczyli na zwrot części poniesionych kosztów. Refundacje na wymianę systemów ogrzewania na ekologiczne źródła ciepła miały pochodzić z miejskiego budżetu i choć środki na ten cel są w budżecie, to nie mogą zostać wypłacone.

21 stycznia pojawił się komunikat, że został wstrzymany nabór na składanie wniosków. Nie wiem ile osób złożyło takie wnioski. Ja miałam zrobić to 25 stycznia, bo taki był termin. Zgodnie z regulaminem mogłam rozpocząć prace i zrobiłam to w listopadzie 2020. Od 25 do 29 stycznia 2021 mogłam złożyć wniosek i starać się o zwrot 50%, nie więcej jak 4000 zł. Teraz powiedziano mi, że nic z tego nie będzie - napisała do nas pani Agnieszka. Informacja mnie dobiła, bo mogłam poczekać i złożyć wniosek w WFOŚ. Mam nadzieję, że jednak uda mi się i uzyskam zwrot dotacji. Ale jak faktycznie okaże się, że przed podpisaniem wniosku nie mogę zacząć inwestycji to koniec. Jestem zła, bo przekaz był inny. Gdybym nie dzwoniła, nie pytała, to inna sprawa. Kogo mam obwiniać? Wymiana pieca to nie 100 zł, a tysiące. Mnie to kosztowało 8000 zł. Jestem bardzo rozczarowana - dodaje pani Agnieszka.

To nie jedyna osoba, której dotyka problem i zgłosiła się do redakcji eLuban.

Wszędzie krzyczy się ekologia, ludzie wymieniajcie piece itd. U nas także była informacja, że będziemy przyjmować wnioski na wymianę pieców w dniach od tego do tego. Przyszedł termin i wszystko zostało odwołane. Zadzwoniłem do ochrony środowiska i dowiedziałem się, że pieniądze wydawali nie tak jak trzeba i jakaś nadrzędna organizacja zabroniła im tego robić. Wymieniłem piec, posiadam dokumentację. Okazuje się, że jeszcze z roku 2019 roku ludziom nie powypłacali pieniędzy. Po co ten kit jest wciskany ludziom - pyta czytelnik naszego portalu. Cała inwestycja włącznie z projektem i robocizną kosztowała mnie około 12 tysięcy zł. Na ten cel wziąłem kredyt. Tymczasem zamiast zwrotu 4 tysięcy zł zostałem na lodzie - dodaje.

Skąd wziął się problem? Odpowiedzi udzielił nam Tomasz Bernacki, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Ochrony Środowiska lubańskiego magistratu.

Problem jest związany z tym, że w połowie stycznia, tuż przed wstrzymaniem naboru, miasto otrzymało pismo od Regionalnej Izby Obrachunkowej, iż przyznawanie dotacji nie może być procedowane w proponowany sposób. Zdaniem RIO wsparcie powinno być dotacją, a nie refundacją. W związku z odpowiedzią RIO skarbnik i burmistrz nie zdecydowali się wykraczać poza ramy prawne i nabór musiał zostać wstrzymany. W sprawie dotacji będziemy przygotowywać nową uchwałę na marcową sesję Rady Miasta Lubań. Pochylimy się z radcą prawnym nad tematem jak wyjść z sytuacji - przekonuje Tomasz Bernacki.

Naczelnik zapewnia, że pracuje nad rozwiązaniem problemu i dodaje, że w tym roku zostanie ogłoszony nabór, bo są na to przeznaczone środki w budżecie. Czy jednak osoby, które już wymieniły piece się na nią załapią?

Tego jeszcze nie wiemy. Jak rozpoczniemy pracę nad nowym regulaminem nakreślimy sprawę radcy prawnemu i zapytamy czy w związku z tym, że ludzie wykonali wymiany w czasie obowiązywania poprzedniej uchwały nie powinny być nadal objęte wsparciem. Będziemy pracowali nad rozwiązaniem jak wyjść ludziom naprzeciw i pozytywnie rozwiązać problem - deklaruje Tomasz Bernacki.

Uchwała dotycząca refundacji do wymiany źródeł ciepła powstała w 2018 roku. Pod koniec ubiegłego roku przy aprobacie Rady Miasta została jednak zmieniona. Dziś problem może dotyczyć nawet 25 gospodarstw domowych, bo na wymianę tylu pieców zarezerwowano pieniądze. Do naszej redakcji zgłosiły się trzy rodziny, które zachęcone refundacją zainwestowały w wymianę źródła ciepła. Tak naprawdę nie wiadomo ile rodzin zostało „nabitych w wymianę kopciuchów”, bo przyjmowanie wniosków wstrzymano przed dniem, na który wyznaczono ich składanie. 

Nie polepszy to pewnie humorów inwestorów, którzy liczyli na zwrot kosztów, ale magistrat szczegółowo wyjaśnił przyczyny zamieszania. Wszystko zaczyna się od uchwały z 2018 roku, zmienionej pod koniec ubiegłego roku.

Doświadczenia z funkcjonowania dotychczas obowiązującego Regulaminu wskazują, iż dużo bardziej zachęcają formą dla mieszkańców są umowy dotacji zawierane przed realizacją zadania. W obecnej formule zdarzało się, iż część właścicieli pomimo wykonania wymiany źródła ciepła i poniesienia wydatków - z uwagi na określoną w budżecie wielkość środków nie mogli otrzymać dotacji. Również dotychczasowe doświadczenia innych gmin w Polsce, a także wskazania RIO w tym zakresie w niektórych gminach, aby umowy dotacji były podpisywane przed realizacją zadań powodują, iż konieczna jest zmiana Regulaminu. Przedstawiona propozycja uchwały kończy przyznawanie dotacji w obecnej formule (do końca 2020 roku). W I kwartale 2021 zostanie przygotowany nowy Regulamin i uchwała, tak aby po zakończeniu sezonu grzewczego 2020/21 była utrzymana kontynuacja działań gminy na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście - czytamy w uzasadnieniu do projektu listopadowej uchwały z 2020r. zmieniającej regulamin udzielania dotacji.

W czym zatem tkwi problem?

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, że środki z budżetu miasta nie mogą być wypłacane w formie refundacji, a wyłącznie w formie dotacji. - W uzasadnieniu do zmiany tej uchwały zaznaczyliśmy, że ma to związek z istniejącymi wątpliwościami prawnymi co do procedowania w ten sposób. W Polsce pokazały się uwagi RIO, że dotacje nie powinny być przekazywane tak jak w obecny sposób. W związku z tym koncept był taki aby wygasić dotychczas obowiązującą uchwałę i na początku 2021 roku przyjąć nową. Dlatego w zmienionej uchwale jest zaznaczone, że dotacje mogą być przyznawane za zadania, które będą zrealizowane do końca 2020 roku. Zmiana konsumowała zatem wszystkich, którzy poczynili inwestycje w 2020 roku i w styczniu mogli spokojnie środki uzyskać. Tymczasem uchwała trafiła do RIO, które co do jej głównej treści nie miało uwag. W piśmie została jednak zawarta informacja, aby w przyszłości pamiętać o tym żeby przyznając środki były one dotacjami a nie refundacjami. Po tym piśmie skarbnik stwierdził, że nie ma podstawy, aby w styczniu nabór utrzymać. Musiał zatem zostać wstrzymany - wyjaśnia Tomasz Bernacki.

Jak cała sprawa się zakończy i czy ci, którym zależało na wymianie kopciuchów i poprawie jakości powietrza w mieście zostaną na przysłowiowym lodzie? Do sprawy z pewnością wrócimy.

red.

Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dorota
Dorota 22.05.2021, 11:03
Czy wiadomo na jakim etapie sprawa sprawa obecnie się znajduję?
Rysiek
Rysiek 11.02.2021, 10:42
myślę że lepiej złożyć projekt modernizacji kotłwni i czekać na dofinansowanie dopiero jak dostane te pieniądze to kupuje, kto obiecał niech ze swoich daje a nie zgania na ustawe czy rząd
Rysiek
Rysiek 11.02.2021, 10:42
myślę że lepiej złożyć projekt modernizacji kotłwni i czekać na dofinansowanie dopiero jak dostane te pieniądze to kupuje, kto obiecał niech ze swoich daje a nie zgania na ustawe czy rząd
Fanka_F
Fanka_F 11.02.2021, 08:32
Krętacze z PiS z udziałem ADriana sieją ogłupieńcze wieści że to niby chodzi o Facebooka, Google i inne portale które rzekomo nie płacą podatków. Tymczasem przecież na każdej fakturze za świadczone usługi - podatek Pit i Cit jest odprowadzany. O co za tym idzie? O przygotowanie gruntu pod zbliżające się wybory i przytłumienie "grzebania" w brudach PiS-dzielców przez niezależne media. Co ciekawe! Akcje rządu popiera pan Rydzyk.
Ekolożka
Ekolożka 10.02.2021, 14:50
I tak to PiS-dzielce narobili dymu i dali czadu! Refundacja czy dotacja - jak zał, tak zwal - szukają kruczków bo nie ma kasy - może Unia przystopowała idiotom i teraz szukają pretekstu. Chyba że chodzi o to.... że jak się odwlecze to i uciecze...
Pesymista
Pesymista 10.02.2021, 13:12
Dla swoich mają jak w Olszynie. Szkoda gadać. Od tyłu lat nikogo nie nałuczyło i tych samych wybieracie to tak macie. A przed wyborami lampy wam postawią nowe albo Pragi zwalniające i będziecie dalej na nich głosować.
Arek
Arek 10.02.2021, 12:49
Proszę,w gminie wiejskiej program działa od dawna tutaj tylko podwyżki dobrze działają. Dziwny gość próbuje referendum tworzyć bez uzasadnienia. Karierę na zadymie buduje żałosne.
zizu
zizu 10.02.2021, 12:08
Było składać wnioski do WFOŚiGW w programie czyste powietrze. Złożyłem wniosek, zrobiłem nową kotłownię z kotłem na pellet i dostałem 30% dotacji, prawie 9000 zł.
krzysiek
krzysiek 11.02.2021, 12:11
Program "Czyste Powietrze" obejmuje tylko osoby będące:
właścicielami/współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w takim budynku lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. W artykule mowa o dotacji dla właścicieli mieszkań w blokach a nie w domkach jednorodzinnych
Krzysiek
Krzysiek 10.02.2021, 09:12
Zainwestowałem 13000 zł w pompę ciepła w listopadzie 2020.Liczylem że chociaż częściowo zwrócą mi się koszty. Mogłem zostać przy kominku. Przy takiej organizacji ci którzy załapią się na dotacje przed wymianą pieca nie mogą mieć pewności że np. za pół roku nie każą im zwrócić kasy...
szkoda_gadać
szkoda_gadać 10.02.2021, 06:48
Trzeba pamiętać o tym przy wyborczych urnach.
Obywatel123
Obywatel123 09.02.2021, 23:39
Pieniążki są potrzebne dla młodzieży po kilka tysięcy.No w sumie niech się przyzwyczajają że polityka to gruba kasa.Albo tworzenie lewych dobrze płatnych stanowisk jak np. w PECU.A tym na górze powietrze nie przeszkadza.W końcu domu pobudowali za miastem.
Wkur. Obywatel
Wkur. Obywatel 09.02.2021, 17:15
A odśnieżarki sprzedali Niemcą? Zabić sie idzie, nie wspomne o kobietach z wózkami
panjapa
panjapa 10.02.2021, 11:59
Zamiast się wkur...ć naucz się pisać po polsku.
Jan
Jan 09.02.2021, 22:59
w zime sanki się używa
Ja.
Ja. 09.02.2021, 16:58
I jak tu wierzyć.W Leśnej to samo.
Heniek
Heniek 09.02.2021, 20:37
Czyli? Z tego co wiem, to Gmaina Leśna , nie dotuje z własnego budżetu, tylko wraz ze Świeradowem pozyskała dotację - max 12,5 tyś. na piec. Projekt dopoero rusza i niec nie wskazuje na to, że będzie tak jak w Lubaniu. Proszę odrobić lekcję.
kaj
kaj 09.02.2021, 16:07
Dobra zmianatak dziala.
...
... 09.02.2021, 15:42
"Tego jeszcze nie wiemy. Jak rozpoczniemy pracę nad nowym regulaminem nakreślimy sprawę radcy prawnemu i zapytamy czy w związku z tym, że ludzie wykonali wymiany w czasie obowiązywania poprzedniej uchwały nie powinny być nadal objęte wsparciem."

To gdzie był ten cały "radca" jak podejmowali te uchwały. Pewnie też jakaś rodzina albo znajomy kogoś z UM jak to zwykle bywa..
😡
😡 09.02.2021, 19:38
Radca powie na korzyść urzędu. Najlepiej samemu pójść do prawnika i pozwać urząd. Nabili w butelkę niech płacą
😡
😡 09.02.2021, 15:35
Zwrot podatku z ulgi termoizolacyjnej w pit mogą dostać.
W moim przypadku zwrot w pit był większy niż proponowana dotacja z programu czyste powietrze przy której nie mógł bym skorzystać ze zwrotu
Swoją drogą pognać fachowca od pozyskiwania środków jak nie umie pozyskać a jego wynagrodzenia przeznaczyć na refundację.
Nadal czekam na informacje ile od momentu objęcia stanowiska pozyskał środków a ile przez te lata wyniosło jego wynagrodzenie i nagrody?
🤫
🤫 10.02.2021, 06:16
Ten fachowiec ma płacone za to że jest, a nie za to że pracuje. To jest temat rzeka
Brawo Wy
Brawo Wy 09.02.2021, 15:34
Tak to jest, jak się nie zna przepisów. Zwykly Kowalski może ich nie znać, ale Urząd Miasta ma prawników, są szkolenia,, są czasopisma prawne. Uchwala się bubel prawny i teraz zdziwienie. A kto na tym ucierpi? Oczywiście ludzie.

Pozostałe