Wideo. Bliskie spotkanie ze stadem jeleni

  • 23.01.2021, 15:58 (aktualizacja 23.01.2021, 16:35)
  • red.
Jelenie na drodze do Czerniawy
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Jeden z mieszkańców Olszyny przeżył za kółkiem przygodę, po której jeszcze przez kilka minut drżały mu ręce. Tuż przed maską na drogę wypadł pędzący jeleń, chwilę później cała chmara.

Spotkanie z jeleniami miało miejsce we wtorek na drodze w kierunku Czerniawy. W pewnym momencie przez drogę, tuż przed maską, przebiegł mu ważący około 150 kilogramów byk. Było na tyle blisko, że na szybie auta wylądował rozbryzgnięty śnieg. Pan Piotr, który przesłał nagranie relacjonuje, że w lusterku widział jak za bykiem przez drogę przebiegło jeszcze około 15 jeleni.

Zanim opadła adrenalina, około 200 m dalej, kierowca ponownie zobaczył pędzącą w kierunku drogi chmarę jeleni. Tym razem spostrzegł ją na tyle szybko, że zdążył spokojnie zatrzymać auto. Całą sytuację zarejestrowała samochodowa kamera.

Okazuje się, że taka chmara w naszym regionie to rzadki i nienaturalny widok.

W tamtym rejonie jest duża populacja jeleni, która bytuje przy granicy polsko-czeskiej. Jednak tak duża chmara jest nienaturalna, a byk raczej nigdy jej nie prowadzi, zwykle to rola najstarszej łani-licówki - wyjaśnia nam Hubert Sadowski, prezes lubańskiego Koła Łowieckiego „Cyranka”.

Według myśliwego, jelenie zostały zgonione przez wilki, których populacja w ostatnich latach znacznie się powiększyła i nie daje spokojnie żyć jeleniom. Zawraca uwagę, że na przesłanym nagraniu ilość cieląt z zeszłego roku w chmarze jest bardzo mała, co oznacza, że zostały już przez wilki zjedzone.

Według myśliwych, w regionie pojawia się coraz więcej jeleni i jest to wynik rosnącej właśnie populacji wilka. Jelenie przeganiane są ze swoich ostoi i migrują szukając terenów niezasiedlonych prze tego drapieżnika.

red.

Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Koga
Koga 25.01.2021, 09:09
"Jednak tak duża chmara jest nienaturalna," Nienaturalne to jest chodzenie z flintą po lesie.
Symaptyk
Symaptyk 26.01.2021, 14:53
Dzięki tej "nienaturalności" możesz być w tym miejscu w którym jesteś ;)
waluś
waluś 25.01.2021, 12:24
Nienaturalne jest stado baranów szukających zrzutów poroży.
Lasy są zdeptane przez amatorów wrażeń, dla myśliwego od 15 stycznia jest cisza w łowisku.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 25.01.2021, 08:19
W Krzwiu Małym w czwartek około godziny 12tej za stawami pana K. widziałem dwa biegnace wilki.Jestem pewny bo mialem lornetkę przez którą było je odróżnić od dużych psów.
bolo
bolo 24.01.2021, 20:16
No to mysliwi beda tam na okraglo .Radze uwazac na spacerach ,Im ciagle mało w zamrazarkach.
Iwona
Iwona 24.01.2021, 14:29
Moim zdaniem wilki nie powinny być pod całkowitą ochroną. Przeliczenia na wielkość terenu to ficja.My zajęliśmy obszar życia zwierząt i rozpychamy się ile wlezie. Człowiek największym szkodnikiem natury. W domu mam kota. Przestrzega zasad i wcale ja mu ich narzuciłam
Cień
Cień 24.01.2021, 13:15
Jak galerie otworzyli to taki sam widzialem widok pedzacych dzikie tlumy.
megafaka
megafaka 24.01.2021, 11:20
..mnoży się tego bez liku...przydałoby się naturalnego wroga wprowadzić....czyli Wilka
Ryś
Ryś 24.01.2021, 11:04
Taka chmara wyrządza straszliwe szkody w młodnikach, odstrzał byłby wskazany ale decyzja należy do łowczego
😉
😉 24.01.2021, 15:59
Nie do łowczego a do tego kto zatwierdza roczny plan łowiecki na podstawie między innymi ilości zwierzyny, szkód itp.
x
x 23.01.2021, 22:51
67 szt. naliczyłem, pewnie było ich więcej
Halwa
Halwa 23.01.2021, 21:05
Panie Zbych nie mozna polować na łanie pozdrawiam
pato
pato 24.01.2021, 11:07
Do 15 stycznia można.
Polski gończy
Polski gończy 23.01.2021, 18:04
Na końcu zawsze biegnie pierdoła hahahaha
chudy jamnik
chudy jamnik 24.01.2021, 16:39
polski gończy
świetnie to ująłeś , cały wieczór się śmialiśmy z Twojego komentarza!
Łoś
Łoś 23.01.2021, 16:49
A może nie wilki tylko polowanie z nagonką w okolicy?
Rys
Rys 24.01.2021, 11:08
Łoś, wilki to problem chociażby masowo ginące psy przydomowe to czesto robota wilków, straty w zwierzetach hodowlanych i znaczne zmniejszenie ilości zwierzyny płowej. Wilk to drapieżnik ktory nie ma naturalnego wroga i w nadmiernej ilosci zaburza równowagę w środowisku
Hogsofwar
Hogsofwar 23.01.2021, 21:46
Polowanie to musiało by być na hektary , a co do wilków to chyba by goniły zwierzynę , a ich nie ma .
😼Kot kaczyńskiego
😼Kot kaczyńskiego 23.01.2021, 18:54
W tygodniu nie robi się zbiówek bo każdy ma swoją pracę. W Czechach są polowania zbiorowe ale w weekendy słychać strzały.
Spłoszyć mogło wszystko, nawet głupi crossowiec
J. Zysnarski
J. Zysnarski 23.01.2021, 18:29
Drogi Łosiu,
Polowania zbiorowe się nie odbywają, z powodu pandemii.
Ja
Ja 23.01.2021, 17:17
Dokładnie to samo pomyślałam.
Ryś
Ryś 23.01.2021, 17:04
W 2020 roku nie organizowano polowan zbiorowych z nagonkami. A wilki to ogromny problem nie tylko w tym terenie
Łoś
Łoś 24.01.2021, 01:37
Problem? Pojęcie względne. Bardzo fajnie, że przyroda się odradza. A należy się zastanowić kto komu wchodzi na siedliska i człowiek zawsze się wpierd... i chcę żeby było po jego myśli.
aron
aron 24.01.2021, 11:09
Ciekawe czy byłbyś równie wyszczekany gdyby zżarły ci dziecko albo chociaż psa, zielony pajacu.
Lupus
Lupus 25.01.2021, 07:28
Od kiedy to wilki stały się ludojadami?!
A co Tobie zjadły dziecko?
Wilk zabija po to żeby żyć, a nie tak jak Ci z piórem w kapeluszu i z dubeltówą w łapach dla przyjemności.
Zielony pajac
Zielony pajac 24.01.2021, 20:46
Aron z dzieckiem grubo przesadziłeś, a co do psów to może się tak zdarzyć, tak samo jak zwierzęta hodowlane są zjadane przez wilki, cóż słaby argument
😂
😂 24.01.2021, 16:05
Ten pajac tego nie zrozumie, nie nadarno nadał sobie nick Łoś, według slangu ŁOŚ to osoba która za żadne skarby nic nie zrozumie😉
Tu pisze że wchodzą w przyrodę a zaraz poleci po parówki czy kurczaka do biedronki 😂
Zielony Łoś
Zielony Łoś 25.01.2021, 10:26
Widać według czyjego slangu! A ty wielce oświecony pewnie tylko żywisz się darami lasu, które dam upolujesz😂
Ale się uśmiałem, poczucie humoru na poziomie przedszkolaka. Bardziej niż wilków można obawiać się kleszczy w lesie i chorób odkleszczowych, przestańcie straszyć wilkami
Zbych
Zbych 23.01.2021, 16:51
Od połowy stycznia nie można polować na jelenie
Jaś
Jaś 23.01.2021, 23:43
Łanie do 15 stycznia ,byki i cielaki do końca lutego , polowań z naganką ze względu na Covid nie ma.

Pozostałe