Starosta wyjaśnia kwestie formalne dotyczące wniosku Eurovii

  • 22.01.2021, 16:40 (aktualizacja 22.01.2021, 17:36)
  • Starostwo Powiatowe
Starosta wyjaśnia kwestie formalne dotyczące wniosku Eurovii

Podziel się:

Oceń:

Oświadczenie Starosty Lubańskiego w sprawie postępowania wszczętego z wniosku Eurovia Bazalty S.A. dotyczącego zmiany kierunku rekultywacji terenów poeksploatacyjnych Kopalni Bazaltu „Księginki” w Lubaniu.

Szanowni Państwo,

Dziękuję za Państwa zainteresowanie w sprawie sposobu rekultywacji wyrobiska, w tym o dbałość o ochronę środowiska i jakość życia naszej lokalnej społeczności.

Wyjaśniam jednocześnie, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych ( tekst jedn. Dz. U z 2017 r. poz. 1161 ze zm.) organem właściwym w sprawach ochrony gruntów rolnych jest starosta realizujący zadania z zakresu administracji rządowej.

Stosownie do treści art. 22 ww. ustawy, sprawy dotyczące rekultywacji i zagospodarowania rozstrzygane są w drodze decyzji administracyjnej po uprzednim zasięgnięciu obligatoryjnych opinii dyrektora właściwego terenowo Okręgowego Urzędu Górniczego, dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Burmistrza Miasta Lubania.

Decyzja w niniejszej sprawie zgodnie z przepisami określa: stopień ograniczenia lub utraty wartości użytkowej gruntów, osobę obowiązaną do rekultywacji gruntów, kierunek i termin wykonania rekultywacji gruntów oraz uznanie rekultywacji gruntów za zakończoną.

Zgodnie z procedurą administracyjną w toku postepowania organ obowiązany jest do zapewnienia zasady prawdy obiektywnej, adekwatności oraz czynnego udziału stron.

Postępowanie ma za zadanie koncentrację i wszechstronne rozpatrzenie materiału dowodowego zebranego w sprawie. Wydanie decyzji wymaga wyjaśnienia zasadności przesłanek, uzasadnienia faktycznego i prawnego.

Zasadniczą kwestią w aspekcie sprawy jest prawidłowe wydanie decyzji pod względem formalnym, merytorycznym i prawnym, a także utrzymanie jej mocy w administracyjnym toku instancji.

Na obecnym etapie postepowania do Starostwa Powiatowego w Lubaniu wpłynęły dwie pozytywne opinie Urzędu Górniczego oraz Lasów Państwowych. Oczekujemy jeszcze na opinię Burmistrza Miasta Lubań.

Z uwagi na złożony charakter sprawy wydanie opinii przez Burmistrza Miasta Lubania  zostało przedłużone do 29 stycznia 2021 roku.

Jak zaznaczono powyżej, dopiero zasięgnięcie wymaganych opinii, zebranie dowodów oraz zagwarantowanie realizacji uprawnień stron postępowania pozwoli na podjęcie czynności wyjaśniających i rozstrzygnięcie sprawy poprzez wydanie decyzji.

Starosta Lubański - jako organ administracji publicznej ma obowiązek wyczerpania toku postępowania i jakiekolwiek informacje w kwestii ostatecznego rozstrzygnięcia obecnie są przedwcześnie nieuprawnione.

Informuję, iż w ramach postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności, z urzędu lub na wniosek stron podejmują wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli.    

Rozpatrywany wniosek przedsiębiorstwa Eurovia Bazalty S.A. stanowi zainteresowanie mieszkańców powiatu dając wyraz zaangażowania i partycypacji społecznej w ważnych lokalnych sprawach.

Doceniam Państwa aktywność mającą na względzie ochronę zdrowia, jakość życia i dbałość o środowisko.

Wszystkie Państwa głosy uwzględnię rozpatrując sprawę zmiany kierunku rekultywacji terenów poeksploatacyjnych Kopalni Bazaltu „Księginki” w Lubaniu.

Pełniąc przez wiele lat funkcje publiczne zawsze kierowałem się praworządnością i obiektywizmem. Priorytetem jest dla mnie działanie na rzecz lokalnej społeczności i zrównoważony rozwój powiatu.

Z poważaniem

Walery Czarnecki

Starostwo Powiatowe

Komentarze (48)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Monika
Monika 25.01.2021, 07:40
Poczytajcie robertbrzoza.pl banki przekazaly 2,6 bln.dolarow na niszczenie planety. Umysł się rozjaśni o co w tym wszystkim chodzi.
Jarek
Jarek 24.01.2021, 22:57
Podpis starosty nic nie znaczy.Trzeba jeszcze dotrzymać tego co się podpisało.Czasami najważniejsze jest to czego nie ma w dokumentach.Ponieważ na terenie województwa nie ma organu kontrolnego który zareaguje w razie nieprawidłowości ciemno widzę przyszłość mieszkańców Lubania.
Facio
Facio 24.01.2021, 10:49
Zagadka z Facebooka
===============
Oto *** czy idiota....
Sługus chama - co ma kota...
Klęczek, nierób, oszukaniec....
Zdrajca, PiSu popapraniec!!!
-------------
Mieszkanka
Mieszkanka 23.01.2021, 11:32
Myślę, że to z powodu interwencji, spotkań i pytań Starosta wydał oświadczenie o postępowaniu. Mam pozytywne nastawienie. Fajnie, że informuje nas o stanie sprawy i podejmuje trudne tematy. Z treści wynika, że za wcześnie na decyzję. Trzeba spełnić masę warunków. Cierpliwie czekamy.
Tytyyrytyyy
Tytyyrytyyy 23.01.2021, 21:25
Niech ta kadencja się już skończy i ci pseudo radni. Super ze nas informuje ubaw po pachy.
ONA
ONA 23.01.2021, 18:29
Brawo Panie Starosto za postawę. Mam taką radę zamiast plebiscytu na Sportowca Roku Starostwo Powiatowe w Lubaniu powinno ogłosić plebiscyt na HEJTERA ROKU. Mam kilku kandydatów do nominacji.
zulu
zulu 23.01.2021, 11:01
Cytując klasyka :"Wam kury szczać prowadzać a nie politykę robić". Tyle na temat starostwa.
Lulu
Lulu 23.01.2021, 18:14
Prawdziwą politykę to robi PIS patrz ograniczenia w sprawie pandemii, strategia szczepień i stan służby zdrowia.
Poligloto
Poligloto 23.01.2021, 17:20
Powazni ludzie podchodza powaznie do waznych tematow. Inni robia sobie zarty.
Lulu
Lulu 25.01.2021, 11:45
Polityka wypacza myślenie. Dobrze, że Starosta nie należy do żadnej partii. Nie musi „robić” polityki.
zulu
zulu 24.01.2021, 15:40
Którzy to tacy poważni w/g ciebie?Może urzędnicy z powiatu?
Miłośnik kur
Miłośnik kur 25.01.2021, 09:38
Podobno PIS zmniejsza dotację o 6 mld złotych unijnych pieniędzy na RPO dla Dolnego Śląska w perspektywie finansowej 2021 – 2027. Jesteśmy na szarym końcu przyznanych środków. Co Ty na to?
Lubaniak
Lubaniak 23.01.2021, 10:18
Jakoś Niemcy nie zasypali odkywki pod Gorlitz, w której mogliby zmieścić kilkadziesiąt lub więcej lubańskich wyrobisk, a stworzyli wspaniałe miejsce wypoczynku Berzdorfer Zee.
Jarek
Jarek 23.01.2021, 09:09
Powala na kolana troska pana starosty o zdrowie ,jakość życia mieszkańców i ochronę środowiska .Olszyna chyba nie leży na terenie powiatu ewentualnie pan starosta nie orientuje się co się tu dzieje.Być może mieszkają tu mieszkańcy gorszego sortu albo innej gorszej kategorii.
https://interwencja.polsatnews…
JohnnyM
JohnnyM 23.01.2021, 08:38
Sa dwie pozytywne opinie czyli juz dwie korzyści materialne zostaly przyjęte. A burmistrz to juz najmniejszy problem. Zeby ludzi uciszyc powiedza ze zastosuja specjalne srodki aby wysypisko nie bylo uciazliwe...uspokoją ludzi slodkim pierdzeniem...i kasa z Niemiec zacznie płynąć.Czego Wy się spodziewacie...tu jest Polska. Jeszcze historia Was niczego nie nauczyła?
Jarek
Jarek 24.01.2021, 22:59
Masz rację.
Alona
Alona 23.01.2021, 07:53
Tak to jest jak się sprzedaje obcym, maja gdzies nasze miasto , naszych mieszkańców. Trują nas piece, truj nas spaliny to jeszcze dojdą śmieci.
xyz
xyz 23.01.2021, 00:10
"Rozpatrywany wniosek przedsiębiorstwa Eurovia Bazalty S.A. stanowi zainteresowanie mieszkańców powiatu". Cóż za kwiecista urzędowa polszczyzna!
Za znalezionym w internecie słownikiem języka polskiego "oświadczenie - oficjalna wypowiedź przedstawiająca czyjeś przekonania lub stanowisko; też: pismo zawierające taką wypowiedź".
Co urzędniczy poeta miał na myśli? Gdzie tu jego stanowisko w stosunku do zamierzeń Eurovii? Chyba tylko on wie.. Dla mnie wymowa całego oświadczenia jest w stylu przytoczonego na początku zdania, czyli totalnie nic ono nie mówi, poza wymienieniem niezbędnych i wymaganych prawnie czynności. Oświadczenie wygląda jak zlepek pojedynczych zdań wyjętych z kilkunastu różnych pism. Dla mnie to zwykły urzędniczy, nic nie mówiący bełkot.
Lechu
Lechu 23.01.2021, 16:46
Cały ambaras jest w tym, że gdyby starosta wyjawił swoje stanowisko przed wydaniem decyzji takie oświadczenie byłoby dowodem w sprawie odwoławczej. Zrozumcie że za Eurovią stoi sztab prawników. Jedno potknięcie i ***
xyz
xyz 23.01.2021, 18:42
To po co to pismo, szumnie zwane oświadczeniem? Czemu to ma służyć? Procedura tego nie wymaga.
abc
abc 24.01.2021, 12:27
Wyjaśniam, że kiedy odbierasz 1055 telefon w ciągu dnia dotyczący tej samej sprawy, zamiast tłumaczyć wszystkim zawiłości proceduralne wydajesz oświadczenie o postępowaniu i zamieszczasz na stronie urzędu. Od tej chwili odsyłasz tam wszystkich zainteresowanych. Przecież musisz pracować, są również inne bardzo ważne sprawy.
abc
abc 24.01.2021, 17:54
Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN: oświadczać - oficjalnie oznajmić coś komuś.

Oświadczać » w odniesieniu do zawiadamiania ludności o czymś: informować, komunikować, obwieszczać, ogłaszać wszem i wobec, oznajmiać, podawać do ogólnej wiadomości, podawać do publicznej wiadomości, powiadamiać, sygnalizować, zapowiadać, zawiadamiać,zgłaszać.
KPa
KPa 24.01.2021, 10:52
Informacja jest zle, informacji nie ma tez zle
Jezyk zbyt skomplikowany dla znawcy procedury? Smieszne te komentarze.
Do xyz
Do xyz 24.01.2021, 10:30
Wypowiedź o etapie prowadzonej sprawy, wzbudzającej duże zainteresowanie społeczne jest ok. Biorąc tym bardziej pod uwagę zbiórkę podpisów, nekrologi, protest Konfederacji i in. Różne instytucje wydają oświadczenia o przebiegu sprawy (urzędy, policja, sądy, prokuratura) i nie ma w tym nic złego. Przekaz jest prosty: „Sprawa jest w toku i nie można mówić o ostatecznej decyzji”. Odróżnij procedurę w sprawie wydania decyzji od innych czynności. Przesadzasz.
Ja
Ja 23.01.2021, 17:13
Masz racje. Prostota myslenia poraza.
abc
abc 23.01.2021, 11:34
Nawet w czasach disco polo, taniej literatury i prostych form przekazu należy zrozumieć, że administracja to procedury i przepisy.
Roman
Roman 22.01.2021, 22:27
Panie Starosto. Przestań pan wodę lać i nie podpisuj zwyczajnie zgody. Ludzie nie są w Lubaniu durniami. To nasz dom i szanuj go.
Tytyrytyyy
Tytyrytyyy 22.01.2021, 21:44
Kiedy ci wszyscy emeryci odejdą z tego urzędu ?
Pan Paw
Pan Paw 23.01.2021, 18:25
Niech przyjdą młodzi, uradowani populiści będą uchwały rapem publikować na Tik – Toku. Będzie łatwo, miło i przyjemnie. Będzie zabawa.
Hahah
Hahah 24.01.2021, 10:47
Tik tok to chyba okres przedszkola- liceum. Wiec nie ma szans. Dobrze ze Andzej Andzej Andzej świetnie sobie radzi z rapem i ostrym cieniem mgły.
hans
hans 23.01.2021, 11:04
Kiedy zaczną odpowiadać za swoje decyzje .
urzędniczy bełkot
urzędniczy bełkot 22.01.2021, 21:26
Panie Starosto, wydaje Pan oświadczenie dla nas, normalnych ludzi. A styl Pana oświadczenia cuchnie najgorszym wydaniem urzędniczej biurokracji . Czy nie umie Pan posługiwać się zwykłym, zrozumiałym językiem? I w zasadzie to co Pan oświadczył? Pan tylko wyliczył przepisy i opisał tok działania. Chyba że oświadczeniem jest to, że już dłuuugo Pan siedzi na tym stołku.
Lechu
Lechu 23.01.2021, 16:48
To taki trening dla twojego umysłu. Masz cały weekend na przetrawienie
Kolo
Kolo 25.01.2021, 11:41
Przeceniasz możliwości nadwornego krytyka - pasjonata mody, Gali i Życia na gorąco. Potrzebuje znacznie więcej czasu chyba, że zasięgnie nieodpłatnej porady prawnej.
Do Lecha
Do Lecha 23.01.2021, 18:04
Niunia to powinna poczytać sobie Poradnik domowy. Kilka rad o olejkach eterycznych oraz jak radzić sobie ze złośliwością, złym nastrojem, napięciem i stresem.
Zbyszko
Zbyszko 22.01.2021, 20:23
Cyt. Oczekujemy jeszcze na opinię Burmistrza Miasta Lubań. Z uwagi na złożony charakter sprawy wydanie opinii przez Burmistrza Miasta Lubania zostało przedłużone do 29 stycznia 2021 roku.
==========
Dla Burmistrza ten cały jego urząd jest tak skomplikowany że ....
Natomiast:
Priorytetem jest dla mnie działanie na rzecz lokalnej społeczności i zrównoważony rozwój powiatu.
Z poważaniem Walery Czarnecki
========
No to do roboty Panie Walery! Pandemia się szerzy zaś proces rejestracji i szczepień kuleje.
jakoś takoś
jakoś takoś 23.01.2021, 22:49
Jaką władze miasta wybrała większość społeczeństwa podczas wyborów taką mamy teraz rzeczywistość. Smutne ale prawdziwe.
Dlaczego "pan" burmistrz obiecuje wszystko ładne i piękne podczas kampanii a później nic z tego??? Zwłaszcza te ważne tematy dla lubanian! Choćby basen... Historia.
Tu będzie tak samo. Starosta wyda opinie dopiero po decyzji burmistrza. Ale Cyt. "dla niego ten cały urząd jest skomplikowany.." zamiast przeciągać termin i czekać do 29.01. Może czas najwyższy zacząć działać i wydać decyzje jak trzeba? I dać decyzję staroście? czas ucieka. niebawem będziemy czytać "zrobiłem co mogłem ale się nie udało" i co? Kolejne obiecanki cacanki. Lubań zgaśnie jak ta władza.+++++
Lubaniak
Lubaniak 22.01.2021, 18:53
..."Na obecnym etapie postępowania do Starostwa Powiatowego w Lubaniu wpłynęły dwie pozytywne opinie Urzędu Górniczego oraz Lasów Państwowych. Oczekujemy jeszcze na opinię Burmistrza Miasta Lubań"... POZYTYWNE dla kogo ? Dla mieszkańców powiatu, czy dla Eurovia Bazalty S.A.?
Zed
Zed 23.01.2021, 16:49
Lasy Państwowe i Urząd Górniczy wydały pozytywne opinie dla zmiany kierunku zagospodarowania. Oni nie widzą problemu
Też Lubaniak
Też Lubaniak 23.01.2021, 10:06
Pozytywne dla Eurovi, tak podano na lubanski.eu.
No co
No co 23.01.2021, 22:51
Trzecia pozytywna i klepna.
Irenka 97
Irenka 97 22.01.2021, 18:10
Żadne przepisy nie mogą stać ponad zdrowie człowieka. W Niemczech składowanie tych odpadów jest zabronione. Czy my jesteśmy śmietnikiem dla innych państw. Panie STAROSTO, nie procedury, nie korzyść dla właściciela wyrobiska, ale dobro mieszkańców powinna stanowić Pana opinia. Wystarczy ,że jesteśmy śmietnikiem dla 18 gmin!
Czy to jedyny kierunek rozwoju naszego miasta?
Taki tam
Taki tam 26.01.2021, 12:42
Te 18 gmin zapłaciło z własnych środków kosmiczne pieniądze, by powstało tam nowoczesne wysypisko, na co Lubań ochoczo przystał. Koszt poniosły na wstępie i ponoszą nadal, coraz wyższe i wyższe, a zyski czerpie wyłącznie lubański zgiuk, który jest kubańską spółką miejską. Stać wtedy na remonty siedzib, choineczki, bankiety i te sprawy.
Gwarantuję, że gdyby tylko znalazła się konkurencja, żadna gmina nie woziłaby śmieci do monopolisty z Lubania. Ceny odbioru dawno przestały być rynkowe.
Lubaniak
Lubaniak 23.01.2021, 12:35
Najlepiej wysiedlic mieszkancow i zrobic jedno wysypisko.
kangur
kangur 23.01.2021, 22:57
te 18 gmin nie ma swoich wyrobisk do zasypania ze dają do Lubania? ciekawe czy tam wszystko zgodne. moze jakiś patrol obywatelski by się zdało zrobic bo miasto może też na tym ma niezle sianko? przy jednej sprawie może upiec dwie pieczenie
Bolo.
Bolo. 22.01.2021, 17:22
Czyli jest na nie, ale i na tak! ¯\_(ツ)_/¯
W tym Państwie jest możliwe wszystko, tutaj ważny jest tylko interes. Kasa, ustawienie swoich ludzi na przyszłość. A o zagmatwaniu całości sprawy nie wspomnę, decyzje, pozwolenia, wywiady, opinie. Pada proste pytanie, zasypujemy dziurę śmieciami ? Gdzie ? A jest takie miejsce, Lubań! Nora, nikt tam się nie sprzeciwi. Nasi dostaną w łapki, i będzie cisza... Uda się.

Ktoś wieży że powstanie tam miejsce rekreacji ? Dla kogo ? Za co ? Ludzie, Lubań smogiem, śmieciami, i ruderami płynący. Rozwoju brak, perspektyw brak, decyzji dobrych brak. Tutaj nic nie działa!

Ludzie uciekajcie z tej nory! Polska/Karton2021.
zulu
zulu 23.01.2021, 20:09
W pełni się z tym zgadzam.Trzeba do tego dodać jeszcze Olszynę i będzie komplet,
Baska
Baska 22.01.2021, 16:57
Poaytywne dla kogo?

Pozostałe