Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc odkrywa podziemia Lubania

  • 21.01.2021, 20:09 (aktualizacja 22.01.2021, 09:02)
  • Red.
Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc odkrywa podziemia Lubania Podziemia Kamiennej Góry

Podziel się:

Oceń:

Trwa zbiórka na odkrycie potężnego, podziemnego schronu pod Kamienną Górą w Lubaniu. W sprawę zaangażowała się pisarka i podróżniczka Joanna Lamparska. Kwotę na wsparcie projektu zadeklarował też burmistrz Lubania, Arkadiusz Słowiński.

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc zbiera pieniądze na wykonanie przekopu udostępniającego dla badań archeologicznych, a finalnie na udostępnienie do zwiedzania unikatowych na skalę światową sztolni wykutych w bazalcie podczas II wojny światowej, które znajdują się na Kamiennej Górze w Lubaniu. W sprawę zaangażowała się pisarka, dziennikarka i podróżniczka Joanna Lamparska. 

To prawdopodobnie jedyny w Europie, a może i na świecie schron wydrążony w bazalcie! Podziemia w wulkanie. Najważniejszy jest jednak ten mały "dyngs", czyli Krab. Jedyne takie urządzenie na świecie, które pomogło zajrzeć do Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Kraba skonstruował Mateusz Modzelewski, a członkowie Stowarzyszenia mają już tylko jeden cel. Odkopać wejścia do podziemi, które zostały zawalone przez niemieckich żołnierzy. Super pozytywni ludzie i świetne miejsce, które w przyszłości może okazać się kolejną atrakcją turystyczną - pisze na swoim profilu FB Joanna Lamparska. 

Grupa pasjonatów ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc za cel postawiła sobie wejście i zbadanie zagadek obiektu militarnego z okresu II wojny światowej. Stopa ludzka nie stanęła tam od 75 lat! Dzięki wykonanemu przekopowi Lubań z czasem może zyskać bardzo ciekawą i unikatową atrakcję turystyczną. By cel został osiągnięty potrzeba 320 tysięcy złotych.  Burmistrz Lubania, Arkadiusz Słowiński zadeklarował wsparcie projektu Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc. Gmina Miejska Lubań sfinansuje II etap prac, polegający na usunięciu podsadzki z głównego chodnika na odcinku 10 metrów. 

Na razie projekt wsparło 321 osób i udało się zebrać 27 tys. złotych. Każdy może się przyłączyć do akcji wspierając zbiórkę Wspólnie odkryjmy tajemnice podziemi pod Kamienną Górą w Lubaniu.

Red.

Zdjęcia (5)

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

H.
H. 25.01.2021, 07:05
A gdzie maseczki?
kaziu
kaziu 24.01.2021, 18:47
pis-mak w du....pocałuj burmistrza nie masz Kwisy
Pis-mak
Pis-mak 26.01.2021, 18:37
Kaziu! Zachowuj się!!!!!!!! I odstaw ten haszysz!!!!! Co to za zdanie-nie masz kwisy? Tragedia z tobą!
Pis-mak
Pis-mak 22.01.2021, 11:11
Panie burmistrzu!!!! Nie ma pan większych problemów w mieście!!!!! Pierdołami się pan zajmuje a prawdziwe problemy w odstawce!!!!!! Na kamienną górę przyjdzie czas jak nastaną lepsze czasy!!!!! To nie są lepsze czasy!!!!!!!!!!!!! Jak już pan pójdzie na kamienną zobaczyć na co pan przeznacza kasę miejską zerknij pan na basen!!!!!!! Wsadzić wszystkich odpowiedzialnych urzędników za ten stan od lat 90-tych!!!!!!!! To była atrakcja Lubania! Najwyżej położony odkryty basen w Europie!!!!!!!!! Tragedia!!!!!!!!
Jan
Jan 22.01.2021, 12:33
Teraz jest najwyżej położona ruina odkrytego basenu w Europie. Czasy się zmieniają. Wysypikso dyskfalifikuje modernizację, ochłonąć i się pogodzić.

Pozostałe