Raport PAN: Lubań miastem kryzysowym

  • 19.01.2021, 10:00
  • Red.
Raport PAN: Lubań miastem kryzysowym eLuban.pl

Podziel się:

Oceń:

Polska Akademii Nauk opublikowała raport 114 średnich miast w Polsce, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze na tle reszty kraju. Wśród nich znalazł się Lubań, niestety w grupie miast kryzysowych.

Według raportu opublikowanego przez Polską Akademię Nauk, wiele miast na Dolnym Śląsku traci swoje funkcje społeczno-gospodarcze. W analizie autorstwa prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN zbadano miasto średnie, czyli gminy miejskie i miasta w gminach miejsko-wiejskich nie będące stolicami województw oraz liczące powyżej 20 tys. mieszkańców lub powyżej 15 tys. mieszkańców.  

Co oznacza raport PAN? 

W poprzednim opracowaniu za lata 2004 - 2014 Lubań uznano za miasto stagnujące i tracące funkcje społeczno-gospodarcze. Natomiast w nowym raporcie za lata 2008 - 2018 i prognozą do roku 2030, miasto nad Kwisą uznano za miasto kryzysowe. Jak opisuje w raporcie prof. Śleszyński: 

Dotyczy to  m.in. spadku liczby ludności (zwłaszcza lepiej wykształconej w wieku produkcyjnym mobilnym, osób rzutkich i przedsiębiorczych), pogarszania się struktury wieku (w tym zwłaszcza starzenia się populacji), nierównowagi popytowo-podażowej na lokalnych rynkach pracy (powodującej nadmierne, kosztowne i szkodliwe dla organizacji życia społecznego dojazdy do pracy), utraty funkcji ekonomicznych (w tym zwłaszcza utraty działalności i zmniejszania się liczby siedzib dużych przedsiębiorstw, osłabiania bazy ekonomiczno-budżetowej samorządów), różnorodnych problemów społecznych (polaryzacja, wykluczenie, patologie i in.) oraz niezadowalającej na ogół dostępności transportowej, w tym powiązań z innymi miastami i regionami transportem publicznym oraz efektywności kosztów i czasu przejazdu. W miastach kryzysowych zachodzi także suburbanizacja i związana z tym dekoncentracja zasobów społeczno-ekonomicznych, przyczyniając się do wzrostu obciążeń związanych z obsługą infrastrukturalną, w tym transportową. Rozpraszanie osadnictwa wokół miast i ekstensywność zagospodarowania skutkuje niższą efektywnością ekonomiczną i wzrostem kosztów publicznych.

Raport łącznie objął 114 miast z całej Polski. Z Dolnego Śląska na liście pojawiły się takie miasta jak Bolesławiec - miasto również uznane za kryzysowe i zagrożone marginalizacją, Zgorzelec - miasto obniżającego się potencjału i zagrożone marginalizacją, Jelenia Góra - miasto obniżającego się potencjału. Za miasta kryzysowe uznano też Bielawę, Kamienną Górę, Kłodzko, Ząbkowice Śląskie i Wałbrzych. 

A jakie Wy dostrzegacie problemy w Lubaniu? 

PEŁNA LISTA MIAST Z OBU RAPORTÓW  PAN

 

Red.

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

szkoda_gadać
szkoda_gadać 20.01.2021, 15:23
Jeszcze kilka centrów handlowych by się przydało 😡 Dwie poniemieckie firmy i umierający ZEHS nie uratują sytuacji. Czy tylko ja widzę, że bez porządnej pracy miejscowość obumiera.
Rencista
Rencista 20.01.2021, 20:12
Nawet renciście z głodową rentą ,ktory chciałby dorobić w tej naszej metropoli nie ma pracy . Znieczulica ogromna i brak odrobiny wspôłczucia ! Wszystko idzie w złym kierunku .
Agniecha
Agniecha 20.01.2021, 12:40
Teraz idioci spod znaku PiS plują na osiągnięcia Polski Ludowej - a nie mają nawet fabryczki rowerów....
Przez cały okres transformacji wybudowali w Lubaniu.... kościół! A gdyby tak komuś wcześniej przyszło od nieba natchnienie i zrodziło pomysł wybudowania za te pieniądze budynku socjalnego?
To by sie dopieroten ich bóg ucieszył!
MrKostka
MrKostka 20.01.2021, 10:45
...rozwój Lubania - ........gdzie by tu jeszcze położyć kostkę chodnikową..
Myslacy logicznie
Myslacy logicznie 19.01.2021, 20:05
Luban zamarł ,tylko urzednikow przybywa . Martwe miasto bez perspektyw a mimo to ceny mieszkan tak ktoś wywindował ze głowa boli . Dziwie sie ze jeszcze ktos chce w tym kołchozie kupic mieszkanie i zapuscic korzenie . Jeszcze tylko zrobia smietnisko z kopalni bazaltu to bedziemy mieszkac w brudzie , smrodzie a spaliny z tirow niemieckich przez kilkadziesiat lat umila nam zycie .
Sim
Sim 19.01.2021, 23:15
I D I O T
On
On 20.01.2021, 11:42
Do sim ----Nie idiot bo deweloperzy chca zrobic z Lubania metropolie biorac za 1m mieszkania po 4,5 tysiaca w stanie deweloperskim . Smiech na sali ze ludzie daja nabic sie w butelke bo Luban nigdy nie bedzie metropolia ! Tu mozemy tylko wegetowac a nie rozwijac sie ! 😃😤😂
Zenon
Zenon 19.01.2021, 16:38
Zupełne dno osiągnęła miejscowość zwana Leśną. Nie ma praktycznie biznesu, inteligencji, ludzi z inicjatywą i żadnych planów na przyszłość. Nawet miejscowi zadymiarze zamilkli na amen.
Wilma
Wilma 20.01.2021, 10:29
No a p[parafia i ksiądz proboszcz też bez inicjatyw?
gbur
gbur 19.01.2021, 13:18
Zarządzający Lubaniem to patologiczni ślizgacze stołkowi, bez pomysłów i perspektyw, którym zależy jedynie na jak najdłuższym utrzymaniu się przy korycie... Stąd taki wynik
stary_cis
stary_cis 19.01.2021, 12:56
Kryzys to dopiero będzie, jak nieodpowiednie osoby wygrają wybory. Wiadomo o kim mowa... AUuuu AUuuu...tylko jedna osoba jest w stanie poprowadzić tą gminę ku lepszemu i na pewno nie jest to siejąca zamęt blondi
hans
hans 19.01.2021, 12:34
Komu ma zależeć na rozwoju regionu,miast,miasteczek?Przecież nie tym spasionym komuchom .
zulu
zulu 19.01.2021, 12:05
Kryzys nie grozi urzędnikom i kilku ich kolegom biznesmenom.Ciekawe ile można wydoić z takich miast i miasteczek?
Anastazy
Anastazy 19.01.2021, 11:48
...114 średnich miast w Polsce, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze na tle reszty kraju. Wśród nich znalazł się Lubań, niestety w grupie miast kryzysowych.
===============
A na dodatek utrzymujemy pasożytniczą i nic nie wnoszącą rade miasta. Od lat powtarzam - Los Angeles (demokracja amerykańska) 6 milionów ludności - 12 radnych. Można? W Lubaniu dla pro formy pozostawić 8 - reszta powinna już dawno abdykować.

Pozostałe