Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 28 marca 2024 11:10
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama
Reklama

Miniony rok w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w 2020 roku ponad 2 850 osób w tym 2 243 cudzoziemców w związku z nielegalną migracją. W 2020 roku przeprowadzono również 10 630 kontroli legalności pobytu oraz 398 kontrole zatrudnienia cudzoziemców na terytorium RP.
Miniony rok w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej

Autor: NOSG

Rok 2020 był rokiem ogromnego zaangażowania funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w działania zmierzające do zapobiegania rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa.

Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych z dnia 13 marca 2020 r., przywrócono kontrolę na granicach wewnętrznych ochranianych m.in. przez Nadodrzański Oddział Straży Granicznej. Prowadzone działania miały charakter graniczno - sanitarny co oznaczało, że w pierwszej kolejności sprawdzano stan zdrowia osób wjeżdżających do Polski. W trakcie  trzech miesięcy tymczasowo przywróconej kontroli funkcjonariusze Straży Granicznej na odcinku Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej skontrolowali łącznie 1 764 584 osoby, 210 928 osób skierowano do odbycia kwarantanny. Dodatkowo w trakcie prowadzenia działań zawrócono 11 504 cudzoziemców, ujawniono także 792 przypadki w których złamano obowiązek przebywania na kwarantannie.

Jednakże w całym 2020 roku funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 2 850 osób w tym 2 243 za nielegalną migrację. Wśród zatrzymanych cudzoziemców przeważali, podobnie jak w ubiegłym roku obywatele Ukrainy, Rosji, Gruzji, Mołdawii oraz Syrii.

W 2020 roku funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału przeprowadzili 10 630 kontroli legalności pobytu na terytorium Polski. Na terenie służbowej odpowiedzialności Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej tj. w województwach lubuskim, wielkopolskim oraz dolnośląskim zobowiązano do powrotu w tym okresie 1592 cudzoziemców. Obcokrajowcy, którzy najczęściej naruszali przepisy pobytowe w naszym kraju to obywatele Ukrainy, Gruzji i Rosji. W większości przypadków zatrzymani cudzoziemcy nie posiadali wymaganych dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium Polski.

W całym 2020 roku funkcjonariusze SG przeprowadzili również 398 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców, którymi objęto 8 937 obcokrajowców. W wyniku tych działań  ustalono, że 911 obywateli państw trzecich wykonywało pracę niezgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami.

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili także 4 444 wywiadów środowiskowych wobec 1520 cudzoziemców oraz zaopiniowali wnioski 38 128 cudzoziemców, którzy starali się o uzyskanie zezwolenia na zamieszkanie na terytorium Polski, z czego 178 negatywnie z uwagi na występowania zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Funkcjonariusze NoOSG wydali również w portach lotniczych 144 decyzje o odmowie wjazdu na terytorium Polski. Główną przyczyną wydania decyzji o odmowie wjazdu do naszego kraju był brak ważnej wizy lub dokumentu pobytowego.

Dodatkowo funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 351 osób, które poszukiwane były przez wymiar sprawiedliwości lub organy ścigania.  Zatrzymano również 19 pijanych kierowców, a także blisko 60 cudzoziemców oraz 6 Polaków, którzy posługiwali się fałszywymi dowodami osobistymi, prawami jazdy oraz dowodami rejestracyjnymi.  

W 2020 roku funkcjonariusze NoOSG zabezpieczyli nielegalny towar na kwotę ponad 42 milionów złotych, między innymi narkotyki o wartości blisko 9,5 miliona złotych, wyroby tytoniowe o wartości 24,5 miliona złotych, a także broń i amunicję o wartości ponad 18 700 złotych.

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali w ubiegłym roku 36 pojazdów skradzionych w krajach za naszą zachodnią granicą. Ich łączna wartość to ponad 5,5 miliona złotych. Oprócz samych samochodów udało się odzyskać również kradzione aparaty fotograficzne i sprzęt RTV wycenione na 75 tys. zł, rowery o wartości 8 tysięcy złotych, naczepę do kontenera, przyczepkę wraz z łodzią motorową o łącznej wartości 50 tysięcy złotych.  Wśród odzyskanych samochodów uwagę zwróciły kampery znacznej wartości. Odzyskano osiem takich pojazdów. Najdroższy z ujawnionych auto to Mercedes G, który skradziony został w Niemczech a jego wartość oszacowano na 300 tysięcy złotych.  

Najwięcej, bo 25 kradzionych pojazdów odzyskali funkcjonariusze SG ze Świecka pełniący służbę na głównych szlakach komunikacyjnych. Wśród ujawnionych przez nich znalazły się auta takich marek jak: Toyota, Fiat, Mercedes czy Nissan. W niektórych przypadkach kradzione auta były zatrzymywane po pościgach.  

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymywali w ubiegłym roku także członków zorganizowanych grup przestępczych, którzy zajmowali się organizowaniem przekroczenia granicy cudzoziemcom wbrew przepisom, a także członkom grup zajmujących się wytwarzaniem nielegalnych wyrobów tytoniowych oraz rozprowadzającym narkotyki. Wobec kilkudziesięciu przestępców skierowane zostały już akty oskarżenia do sądu.

W 2020 roku w lotniczych przejściach granicznych w Poznaniu-Ławicy, we Wrocławiu-Strachowicach oraz w Zielonej Górze-Babimoście panował bardzo niewielki ruch lotniczy spowodowany wprowadzanymi obostrzeniami z uwagi na COVID-19. Funkcjonariusze SG odprawili tylko 1,7 mln podróżnych, co dało 71 procentowy spadek kontrolowanych osób. Natomiast funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych na tych lotniskach 3 razy podejmowali interwencje wobec pozostawionych bez opieki bagaży. Ci sami funkcjonariusze interweniowali również 20 razy w stosunku do żartujących na temat bomby oraz agresywnych i nietrzeźwych pasażerów.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama