Będzie wsparcie dla gmin górskich

  • 13.01.2021, 09:20 (aktualizacja 13.01.2021, 09:36)
  • 24jgora.pl
Będzie wsparcie dla gmin górskich 24jgora.pl

Podziel się:

Oceń:

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział rządową pomoc dla gmin górskich. Wsparcie dla samorządów ma być realizowane w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Będzie mogło na nie liczyć ponad 200 gmin położonych na terenach górskich.

Pomoc będzie dostępna w dwóch instrumentach na łączną kwotę ok. 1 mld złotych. Po pierwsze rząd zrekompensuje gminom 80 proc. utraconych przychodów z tytułu umorzonego podatku od nieruchomości dla  przedsiębiorców. - Sami przedsiębiorcy z branży turystycznej wskazywali podatek od nieruchomości jako jedno z największych obciążeń jakie muszą ponosić w dobie pandemii, dlatego chcemy zachęcić samorządy do zwalniania z tego podatku poprzez rekompensowanie im braku wpływów z tego tytułu - powiedział senator Krzysztof Mróz, członek senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacyjności.

Drugim instrumentem pomocy jest sfinansowanie przez rząd inwestycji w gminach. Otrzymane środki będą mogły zostać przeznaczone na wydatki związane z inwestycjami, w szczególności z budową, rozbudową, przebudową i modernizacją infrastruktury turystycznej oraz komunalnej niezbędnej do świadczenia i rozwoju usług turystycznych. Wysokość wsparcia będzie zależna od wydatków inwestycyjnych z maksymalnym limitem 8 mln zł dla  każdej gminy. - W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wyznaczono osobną pulę środków na wsparcie inwestycji w gminach górskich, takich jak np. Karpacz czy Szklarska Poręba - dodał senator Krzysztof Mróz.

Dla samych przedsiębiorców pomoc przewidziana jest w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 2.0, na którą wnioski można będzie składać już od 15 stycznia br. Mikroprzedsiębiorcy mogą otrzymać subwencję w wysokości 18 tys. zł (przy spadku przychodów od 30% do 60%) lub 36 tys. zł (spadek przychodów powyżej 60%) na każdego zatrudnionego pracownika pod warunkiem utrzymania miejsc pracy przez rok. Mali i średni przedsiębiorcy mogą skorzystać z dofinansowania kosztów stałych niepokrytych przychodami w formie subwencji finansowej w kwocie 70% straty brutto za okres od 01.11.2020 do 30.04.2021.

- Po otrzymaniu zgody z Komisji Europejskiej na udzielanie pomocy dla polskich przedsiębiorców, uruchamiamy, już od 15 stycznia, szeroką pomoc wynoszącą ponad 13 mld zł na dofinansowanie miejsc pracy oraz innych kosztów w branżach najbardziej dotkniętych skutkami epidemii - powiedział senator Krzysztof Mróz.

24jgora.pl

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zulu
zulu 13.01.2021, 13:59
Wsparcie dla gmin?Kasę przejmą włodarze z kolegami a firmy upadną.Żaden przedsiębiorca nie związany układami nie zobaczy złotówki.
regent
regent 13.01.2021, 10:49
Z bolszewikami jest odwiecznie ten sam problem; lubią rozdawać pieniądze, tyle że cudze. Klasyków można by cytować na pęczki, więc warto wspomnieć choćby Premier Wielkiej Brytanii Panią Thatcher: "Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy". Myślę, jednak, że dla tej bandy kryminalistów zwanych rządem jest już za późno, bo coraz więcej ludzi zaczyna rozumieć sens "Operacji pandemia" i nie dadzą się już przekupić tymczasowymi ochłapami dla wybranych, których sami sobie wybierają, by gasić lokalne, branżowe bunty. Czas na jedność, czas na działanie, czas na rozliczanie - zajęć dla nich za miskę ryżu nie zabraknie, a i system zakładów karnych chyba wytrzyma...

Pozostałe