Nauczyciele z powiatu lubańskiego testowani

  • 12.01.2021, 10:49 (aktualizacja 12.01.2021, 11:35)
  • red.
Nauczyciele z powiatu lubańskiego testowani eLuban.pl

Podziel się:

Oceń:

Do piątku potrwa ogólnopolska akcja testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, szkół specjalnych i pracowników administracyjnych tych placówek. Test na obecność wirusa jest dobrowolny i bezpłatny, a wyniki nauczyciele najpóźniej otrzymają w niedzielę (17.01).

W Lubaniu testy nauczycieli ruszyły dziś i zakończą się w sobotę. Z terenu naszego powiatu testom podda się 269 osób. Nauczyciele zgłoszeni do testów przesiewowych zostali podzieleni na dwie grupy: pierwsza licząca 229 osób będzie miała wykonany test dziś, natomiast druga 40-osobowa grupa będzie testowana w sobotę. Dzisiejsze testy będą wykonywane zgodnie z przewidzianym harmonogramem w Szkole Podstawowej nr 4 w Lubaniu, sobotnie będą realizowane w Świeradowie-Zdroju w Centrum Rehabilitacji i Reumatologii Goplana.

Z tego co obserwujemy w innych powiatach to testowanie przebiega zgodnie z planem, przygotowaliśmy się do tego zadania, a zespół wykonujący testy zapowiedział, że jeżeli zaistnieje taka potrzeba to będzie pracował dłużej niż do 18., tak aby wszyscy zgłoszeni nauczyciele zostali przetestowani. - mówi Honorata Stachowicz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubaniu

Badania przesiewowe nauczycieli mają podnieść poczucie bezpieczeństwa zarówno dzieci, jak personelu szkół. Potwierdza nam to jedna z nauczycielek spotkana na badaniu.

- Jeżeli się przebadamy sami będziemy czuli się bezpieczniej, a przede wszystkim bezpiecznie będą czuły się dzieci. Wydaje mi się, że testy są konieczne aby przebywać w klasie z dzieci - usłyszeliśmy od Pani Natalii, nauczycielki klasy pierwszej w Szkole Podstawowej w Biedrzychowicach

Powrót maluchów do szkolnych ław to kolejne wyzwanie dla szkół, rodziców, a przede wszystkim dzieci. 

Pozostaje jeszcze pytanie - co ma zrobić nauczyciel jeżeli wynik testu będzie pozytywny?

  • Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej 10-dniowej izolacji domowej oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ.
  • Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu. W tym celu można skorzystać z formularza zgłoszeniowego na stronie zgłoś kwarantannę. Formularz pozwala na szybki kontakt z inspekcją sanitarną i usprawnia przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Takiego zgłoszenia można dokonać także za pośrednictwem całodobowej infolinii sanepidu pod nr 22 25 00 115.
  • Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego (tzw. systemu EWP), udostępni je pracodawcy.
red.

Zdjęcia (5)

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Szympanides Makakikopulos
Szympanides Makakikopulos 17.01.2021, 22:43
Załóżmy że w poniedziałek poszedłem na testy. W tramwaju z/idąc pieszo z ZOZ czy innego Sanepidu/w sklepie do kt. zaszedłem po wyjściu z testów i w 100 innych miejscach łapię C-19. Test? - przychodzi po dniach że jestem negatywny (na dany dzień kiedy robiłem test byłem!!) a ja tydzień/dwa "po" mam... pełnoobjawowego C-19 albo bezobjawowego i co?!! I cały czas sieję C-19 na prawo, lewo, w tył i na wprost!! W takim razie pytam - jakiemu psu na budę są te testy skoro zaraz "po" może go złapać gdziekolwiek więc sytuacja zdrowotna testowanego może się zmienić o 180 stopni a wynik i tak przyjdzie "negativ" czyli de facto będzie poświadczał nieprawdę będąc niezgodny ze stanem faktycznym, ba! - jeszcze przyczyni się do tym większego rozprzestrzenienia wira bom przecie zdrów - mam na to papier z pieczęcią!!!??
Rumpelka
Rumpelka 17.01.2021, 13:13
Przede wszystkim atestujcie katechetki - bo one nie wierzą ... w pandemię i muszą siać - jak mawia Don Tadeo w z Torunia. Siać tę zarażę. Po co Kościół zasiewa u wiernych – już od ich najmłodszych lat – lęk i poczucie winy? Po to, by rzucić im koło ratunkowe w postaci swojej abrakadabry i rozwinąć w nich uzależnienie religijne. Kto zostanie skutecznie przestraszony i uwierzy, że za nieobecność na katolickich mszach czeka go piekło, prawdopodobnie będzie stałym klientem Kościoła.
wolf
wolf 13.01.2021, 21:31
Nie chcą pracowac ,odwykli .?
Heniek
Heniek 12.01.2021, 21:33
To jakaś masakra, przecież nauczyciele już przechorowali.. a to dzieci przenoszą Covid nie oni.. oni tylko mogą zachorować
Testom NIE
Testom NIE 12.01.2021, 12:39
Szczepić, a nie robić testy nie wiadomo po co. Wiem, że wyjdzie mi ujemny, bo jestem zdrowa. Czuję się dobrze, nie mam żadnych objawów, siedzę w domu, gości nie przyjmuję, nie latam po sklepach. A gdy wyjdę na zakupy, do pracy, to ten test mnie nie obroni i nie zapewni mi bezpieczeństwa. Tak samo moim uczniom. Myślę, że podobnie będzie z innymi nauczycielami. Czyżby zostało jeszcze sporo testów z zakupów od instruktora narciarskiego, tych bez atestu? Nic nie było słychać o ich utylizacji...
Xyz
Xyz 13.01.2021, 11:25
Czym szczepić... Tym preparatem z dziwną ulotką, która została przetłumaczona zupełnie inaczej niż jest to na zachodzie?
Tym czymś co rząd nazwał w rozporządzeniu swoim eksperymentem...?
Ja na razie dziękuję... Poczekam na efekty u nauczycieli, kiedy zaczną brać roczne urlopy na poratowanie zdrowia....
Hmmm
Hmmm 13.01.2021, 16:31
Jasne, czekaj sobie skoro lepiej wiesz.i i spodziewasz się, że szczepionka zmienia DNA, rozum, czy coś tam jeszcze. Pewnie lekarze po 6 latach studiów i następnych latach poświęconych na specjalizację, wirusolodzy i inni specjaliści to stado baranów bez rozumu i dlatego polecieli pierwsi się szczepić.
ona
ona 12.01.2021, 11:50
Lepiej byłoby zaszczepić nauczycieli. Przecież za parę dni lub nawet za godzinę od wykonania testu mogą się przecież zakazić.

Pozostałe