Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 14 maja 2024 20:34
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Dziś Międzynarodowy Dzień Herbaty

Herbata jest drugim napojem, pod względem spożycia, na świecie. Polacy sięgają po nią przeciętnie 2-3 razy dziennie. Istnieje jej wiele odmian, z których każda ma inny smak i właściwości. Anglicy tradycyjnie piją herbatę o 5 po południu, a Polacy nie wyobrażają sobie bez niej poranka. Dziś szczególnie warto sięgnąć po ten napój.
Dziś Międzynarodowy Dzień Herbaty

Autor: Pixabay

Legenda głosi, iż zwyczaj picia herbaty sięga aż 2737 roku p.n.e. – to właśnie wtedy cesarz Shennong przypadkowo odkrył napój, który można otrzymać, wrzucając liście krzewu herbacianego do gorącej wody. Ale to tylko legenda. Wiadomym jest jednak, że herbata kojarzy nam się m.in. z Chinami. Cały rytuał związany z piciem herbaty mają również Japończycy. Anglicy z kolei lubią sięgnąć po ten napój tradycyjnie o 5 po południu. My Polacy natomiast chętnie zaczynamy dzień od gorącego kubka herbaty. Do naszego kraju napar dotarł dopiero w w 1664 roku. Nasi przodkowie na początku traktowali herbatę przede wszystkim jako lekarstwo, jednak z czasem przekonano się do spożywania jej dla przyjemności. 

Nie da się ukryć, że Polacy szaleją za tym aromatycznym naparem. Przeciętny mieszkaniec naszego kraju zużywa aż 1 kg herbaty rocznie! Oczywiście, nie jesteśmy w tej kwestii liderami: wyprzedzają nas m.in. Turcy, Irlandczycy, Brytyjczycy oraz Rosjanie. Mimo wszystko aż 98% Polaków deklaruje regularne sięganie po herbatę. Częściej pijemy tylko wodę. 

Chętnie sięgamy po herbatę czarną, szczególnie w ekspresowych torebkach. Coraz częściej sięgamy jednak po opakowania na sklepowych półkach, które zawierają liście herbaty, a do jaj zaparzania używamy specjalnych dzbanków lub zaparzaczy. 

Pierwsze święto herbaty odbyło się w Nowym Delhi 15 grudnia 2005 roku. Herbata to napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin, nazywanych tą samą nazwą, należących do rodzaju kamelia. Rośliny te są do siebie podobne, traktowane jako odrębne gatunki lub odmiany jednego gatunku - herbaty chińskiej.

Smak i aromat herbaty w dużym stopniu zależy od warunków, w jakich ona dojrzewała oraz sposobu jej późniejszej obróbki. Herbata uprawiana jest między zwrotnikiem Raka i Koziorożca, głównie w południowej i południowo –wschodniej części Azji. Najlepiej rośnie w klimacie ciepłym, łagodnym z regularnymi opadami, sprzyjający jest klimat monsunowy odznaczający się dużym nasłonecznieniem i wysokimi sumami opadów. Herbata swoje optimum osiąga na obszarach o średnich rocznych temperaturach od 10 do 30°C. Wysokość jej upraw najczęściej sięga do 2400m n.p.m., krzewy uprawiane w wyższych partiach ze względu na chłodniejsze warunki dojrzewają dłużej, ale dzięki temu mają mocniejszy aromat.

Sposób zbierania herbaty również ma wpływ na jej walory smakowe i zapachowe. Najczęściej zbiera się ją ręcznie. Zrywane są jedynie szczytowe pączki oraz dwa listki pod nim. Największe plony dają rośliny 6–7-letnie. Aby krzewy były mocne i dawały dobre owoce ogranicza się liczbę zbiorów w ciągu roku. W Chinach i Japonii herbatę zbiera się 3–5 razy w roku, natomiast w Indiach i Indonezji ze względu na szybszą regenerację rośliny zbioru dokonuje się nawet 15 razy do roku. 

Dziś Herbata obchodzi swoje święto więc szczególnie warto sięgnąć po ten napój. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama