Stopa bezrobocia w Lubaniu

  • 30.11.2020, 12:13
  • ŁCR
Stopa bezrobocia w Lubaniu ŁCR

Podziel się:

Oceń:

Ilu mamy bezrobotnych w mieście? W jakim wieku i z jakim wykształceniem jest najłatwiej znaleźć pracę? W których lubańskich firmach szukano pracowników i na jakie stanowiska było zapotrzebowanie?

Jednym z punktów listopadowej sesji była stopa bezrobocia w Lubaniu. Z informacji uzyskanych z Powiatowego Urzędu Pracy w Lubaniu wynika, że na dzień 31.10.2020 r. w tutejszym PUP zarejestrowanych było 375 mieszkańców miasta Lubań, w tym 187 kobiet (49,8%). Porównując sytuację ze stanem ze stycznia 2020 r., kiedy zarejestrowanych mieszkańców Lubania było 325 odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 50 osób. Badając strukturę osób bezrobotnych według wieku zauważono, że najliczniejszą grupę stanowią bezrobotni w wieku od 25 do 34 lat. Na drugim miejscu znalazła się grupa 35-44 lata, zaś osoby w wieku 45-54 są na trzecim miejscu. Z kolei biorąc pod uwagę poziom wykształcenia można zauważyć, że najliczniejszą grupę wśród bezrobotnych stanowią osoby z wykształceniem gimnazjalnym (lub poniżej) oraz policealnym lub średnim zawodowym. Osoby legitymujące się wykształceniem wyższym stanowiły 14% ogółu. Z rejestru bezrobotnych wyłączono w 2020 r. ogółem 572 osoby, o 195 mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Od początku roku do Powiatowego Urzędu Pracy w Lubaniu pracodawcy zgłosili łącznie 527 ofert pracy na 1821 stanowisk. 280 ofert pracy pochodziło od pracodawców, którzy posiadają swoją siedzibę na terenie miasta Lubań, bądź oferowane przez nich miejsce pracy znajduje się w Lubaniu. Lubańscy pracodawcy poszukiwali 1 179 pracowników. Największe zapotrzebowanie zgłosiły firmy: RANDSTAD Polska Sp. z o.o., Dr. Schumacher Sp. z o.o., Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o.o., NZOZ Łużyckie Centrum Medyczne Sp. z o.o., AB FOOD Sp. z o.o., KERMAAN s.c. oraz Jeronimo Martins Polska s. a. Pracodawcy najczęściej poszukiwali pracowników na następujące stanowiska pracy: pakowacz, operator maszyn, sortowacz odpadów, magazynier, sprzedawca, robotnik zieleni, pracownik biurowy, salowa.

Od początku roku spośród 364 wydanych przez pracowników Urzędu skierowań do pracy, 230 zostało wydanych dla zarejestrowanych mieszkańców Lubania. Z tego 25,6% wydanych skierowań zakończyło się sukcesem, tj. 59 bezrobotnych z Lubania w wyniku otrzymanego skierowania podjęło zatrudnienie. W wyniku wydanych wszystkich skierowań od początku roku pracę podjęło 136 osób, co daje efektywność na poziomie 37,3%.

Powiatowy Urząd Pracy w Lubaniu wspiera również osoby, które chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą poprzez jednorazowe przyznawanie środków na podjęcie działalności gospodarczej. Od początku roku przyznano 59 dotacji, w tym dla mieszkańców Lubania 15 (7 mężczyzn i 8 kobiet). W ramach udzielonych dotacji powstały nowe podmioty gospodarcze zajmujące się: robotami budowlanymi, handlem, fryzjerstwem i zabiegami kosmetycznymi. A także pojedyncze działalności dotyczące m.in. gastronomii, naprawy samochodów, ubezpieczeń, wynajmu sprzętu oraz biuro rachunkowe.

Informacje na temat stanu bezrobocia pochodzą ze sprawozdania dot. sytuacji bezrobocia w mieście opracowanego przez Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lubaniu Katarzynę Hudymę.

ŁCR

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe