Jest decyzja biskupa w sprawie kolędy

  • 30.11.2020, 09:37 (aktualizacja 30.11.2020, 10:27)
  • Lwówecki.info
Jest decyzja biskupa w sprawie kolędy

Podziel się:

Oceń:

Nie będzie w tym roku tradycyjnej kolędy w parafiach diecezji legnickiej. Księżą nie odwiedzą wiernych w domach. Jest jednak pewne rozwiązanie. Księża mają odprawiać msze św. dla mniejszych grup parafian i kolędować z nimi w świątyniach.

Biskup Zbigniew Kiernikowski decyzję o odwołaniu kolędy podjął w trosce „o zdrowie i życie rodzin, zwłaszcza osób starszych, a także wszystkich prezbiterów diecezji legnickiej”. I w poczuciu odpowiedzialności za powierzonych trosce duszpasterskiej wiernych zwrócił się z prośbą o uwzględnienie następujących zasad:

1. Sprawę rekolekcji adwentowych zostawiamy roztropnej decyzji Księdza Proboszcza z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych. Zachęcamy również do przeprowadzenia rekolekcji w formie online.

2. Spowiedź adwentowa powinna odbywać się przez cały czas oczekiwania na Narodzenie Pańskie, bez organizowania spowiedzi na które będą zapraszani księża z dekanatu. Jest to podyktowane troską o bezpieczeństwo i odpowiedzialność za poszczególne wspólnoty parafialne, by nie doszło do pozbawiania życia sakramentalnego wiernych.

3. Tradycyjna wizyta duszpasterska w diecezji legnickiej zostaje zastąpiona Mszą świętą celebrowaną dla mniejszych grup (np. mieszkańców poszczególnych ulic, małych miejscowości, konkretnych domów), tak by intencją Mszy świętej ogarnąć przybyłych wiernych.

4. Celebracje należy sprawować z zachowaniem przepisów państwowych, aktualnie obowiązujących.

5. Msza święta powinna mieć charakter uroczysty z obowiązkową homilią. Po „modlitwie po Komunii” główny celebrans odmawia modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi, uwzględniając w jej treści mieszkańców, którzy pozostali w domach, zwłaszcza osoby starsze, cierpiące i chore.

6. Podczas liturgii istnieje możliwość pobłogosławienia wody, którą wierni powinni przynieść do kościoła we własnych naczyniach.

7. Po zakończeniu Eucharystii, jeśli warunki na to pozwalają i Ksiądz Proboszcz uzna
za stosowne, można poprowadzić wspólne kolędowanie oraz podjąć z wiernymi rozmowę dotyczącą bieżących spraw parafialnych.

8. Duszpasterze powinni przygotować wydrukowaną formę „liturgii rodzinnej” do której należy zachęcić wszystkich zebranych, tak by odprawili ją po powrocie do swoich domów i pokropili mieszkanie wodą święconą.

9. Przy wyjściu z kościoła można wyłożyć tradycyjne obrazki kolędowe lub ulotki ze słowem Księdza Proboszcza danego miejsca skierowane do wszystkich parafian, aby wierni mogli je zabrać po Mszy świętej.

10. Propozycje duszpasterskie związane z celebracją „liturgii rodzinnej”, modlitwą błogosławieństwa oraz „ulotkami kolędowymi” zostaną przygotowane przez wydział duszpasterski i opublikowane na stronie internetowej diecezji.

Lwówecki.info

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kontakt_Operacyjny
Kontakt_Operacyjny 01.12.2020, 09:38
A gdzie jest wpis o wielebnych agentach UB i SB co po domach kolędowali w wiadomym celu - brali kasę za kolędę i za sprawozdania z kolędy. W tamtych czasach wizytacje zwane duszpasterskimi były urzędowo nakazane.
.
. 30.11.2020, 18:08
Toż to szok! Tłuste wieprze z głodu umrą. Nie będzie nowego auta. Co do złotych talerzy dadzą
Xyz
Xyz 30.11.2020, 12:57
Chwała Bogu !
Redemptor
Redemptor 30.11.2020, 17:14
A jakiemu tam bogu (Bogu)? Opatrzność transcendentnie urojoną najmniej to obchodzi tym bardziej że już dawno zakazał uprawiania szamaństwa czyli czarnoksięstwa. Do zbawienia nadal wystarczy przestrzeganie dekalogu - a tam pam-buk Jahwe-Adonai nie przewidział tworzenie jakiegoś Kościoła pod nadzorem pasożytniczej kasty zwanej kapłanami. Przecież Jezus zwany Chrystusem zwalczał kastę kapłańską zwaną faryzeuszami.
Miłosz_U
Miłosz_U 01.12.2020, 09:35
Czytałem Pismo Święte od deski do deski i nie ma tam ani joty na temat przykazań kościelnych. Nie ma nawet nic aby zachować umiar w jedzeniu i piciu co chyba te tłuste wieprze wykorzystują nakładając ciężary na owieczki a sami pławią się w obżarstwie. Zresztą sam Jezus naprodukował tyle wina w Kanie Galilejskiej że bractwo ochlało si e do vivatu!
😪
😪 30.11.2020, 12:43
O kopertach zapomniał dodać co łaska nie mniej jak sto
Ja
Ja 30.11.2020, 19:07
To co napisałeś świadczy o tym, że od lat a może nigdy nie przyjmowałeś księdza w trakcie kolendy... i w kościele dawno nie byłeś. Tacy jak ty zawsze mają najwięcej do powiedzenia o tacy, datkach, o tym co ksiądz mówi w trakcie homilii.
Jadwiga
Jadwiga 30.11.2020, 14:38
Zawsze możesz na konto wpłacić i nie powiesz, że nie tyle dałeś ile wykazał. Twój wybór.
J
J 30.11.2020, 18:06
Prędzej żulowi z ulicy dam, jak czarnemu pasożytowi
Obcy
Obcy 30.11.2020, 23:54
A to się możesz zdziwić bo po Lubaniu krąży taki jeden nie dawno księdzem był a teraz zol z piwem

Pozostałe