Bomba w OSS SG. Kulisy neutralizacji lotniczego niewybuchu

  • 28.11.2020, 19:53 (aktualizacja 29.11.2020, 10:44)
  • red.
Bomba w OSS SG. Kulisy neutralizacji lotniczego niewybuchu

Podziel się:

Oceń:

Jak wiadomo część mieszkańców Lubania czekać będzie w niedalekiej przyszłości kolejna ewakuacja. Wszystko przez bombę, która została odnaleziona podczas prac ziemnych na terenie OSS SG. Jak będą wyglądały działania saperów z Patrolu Saperskiego z Bolesławca wyjaśnia dowódca patrolu st.chor.szt. Radosław Mazur.

W związku z odnalezioną bombą lotniczą produkcji radzieckiej część mieszkańców Lubania musi przygotować się na kolejną ewakuację. Początkowo zakładano, że w związku z promieniem rażenia niewybuchu ewakuacja obejmie promień 1000 metrów od miejsca znaleziska. Dziś już wiemy, że ze względów logistycznych promień zostanie zmniejszony do 300m.

- Władze miasta oraz służby zwróciły się do nas z prośbą o zmniejszenie strefy ewakuacji z uwagi na szpital oraz osoby przebywające na kwarantannie i chorujące na Covid-19. Jako patrol przychyliliśmy się do prośby. Potrzebujemy jednak więcej czasu na przygotowanie zabezpieczenia miejsca, w którym bomba będzie neutralizowana - powiedział st.chor.szt. Radosław Mazur. 

Saperzy będą próbowali przeprowadzić tak zwaną deflagrację materiału wybuchowego, a więc jego wypalenia wewnątrz bomby. Zawsze istnieje jednak ryzyko, że deflagracja może przejść w detonację. Muszą więc wszystko zabezpieczyć. Jak podkreśla dowódca Patrolu Saperskiego z Bolesławca bomba może zostać zneutralizowana do dwóch tygodni. - Wszystko zależy od postępu prac. Będziemy budowali wały ochronne oraz ściany ziemne ze specjalnych heskobastionów, które zasłonią i odgrodzą bombę od otoczenia. Oprócz tego będziemy musieli wykonać rowy przeciwsejsmiczne, aby wykluczyć ewentualne przejście fali, która mogłaby uszkodzić budynki - tłumaczy st.chor.szt. Radosław Mazur.

Wszystkie prace będą wykonywane przez saperów od poniedziałku. - Trudno powiedzieć ile one zajmą. Wszystko okaże się po pierwszych trzech dniach prac. Dowiemy się czy na przykład bombę będziemy mogli neutralizować już w najbliższą sobotę, czy dopiero za dwa tygodnie - zaznacza dowódca i dodaje: - Musimy robić tak aby wszystko odbyło się w bezpieczny sposób dla mieszkańców i było dla nich jak najmniej uciążliwe. Jako patrol saperski przychylamy się do argumentów władz, po prostu będziemy musieli się tylko dużo więcej napracować.

Jak podkreśla st.chor.szt. Radosław Mazur prace, które czekają saperów nie są zbyt częste. - W naszym rejonie tak dużych bomb często się nie spotyka. Jeśli zdarzają się to o dużo mniejszym kalibrze. Możemy je okiełznać własnoręcznie w ciągu jednego dnia. W obecnym przypadku zakres prac znacznie się poszerza - podkreśla.

Dodajmy, że kompletna bomba odnaleziona na terenie OSS SG w Lubaniu miała fabrycznie 130cm. Z uwagi, że nie posiada statecznika mierzy 80cm. Obecnie nie stanowi zagrożenia. Jest zakopana i osłonięta workami z piaskiem. Jedynie jeden budynek koszarowy został wyłączony z eksploatacji. Chodzi oczywiście o ten położony najbliżej niebezpiecznego znaleziska.

red.

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dziadek
dziadek 29.11.2020, 17:42
Tam by sie przeszed z wykrywaczem to by eiencej znalaz tych bombów.
zxc
zxc 29.11.2020, 17:03
a w jakich godzinach jest ta ewakuacja ?
Ja
Ja 29.11.2020, 13:39
Widze ze ten nasz Luban jest nafaszerowany bombami jak dobra kasza skwarkami . Macie przeciez sprzet do wykrywania takich niespodzianek to trzeba całe koszary sprawdzic . Dobrze ze operator koparki zachował ostrozność bo roznie z tym bywa .
ADAM
ADAM 29.11.2020, 13:38
Dziękuję wam saperzy za waszą niebezpieczną i ważną pracę :)
Rozbrajacz
Rozbrajacz 29.11.2020, 11:35
Po co tyle zachodu - ja bym wziął wiertarkę - na boku w bezpiecznym miejscy wywiercił otworek - 3 mm - wprowadził dużą strzykawką około 1-1,5 litrów wody (bo tyle w taką bombę wejdzie) - fleksem rozciął, proch wysypał , metal na złom i po problemie! Tak do niedawna rozbrajaliśmy z kolegami podobne znaleziska po II wojnie.
Zaniepokojony ludzką głupotą
Zaniepokojony ludzką głupotą 30.11.2020, 13:54
Nie chciał bym być Twoim sąsiadem.
Hahahaha
Hahahaha 30.11.2020, 08:48
Taki z ciebie rozbrajacz jak ze mnie astronauta. Proch w bombie? Chyba naboju od pepeszy!
kawa
kawa 30.11.2020, 07:43
***, to mało powiedziane
Robin
Robin 29.11.2020, 21:45
Ty wywierc sobie otworek w d******e i zalej wodą .
Babcia
Babcia 29.11.2020, 21:00
Człowieku daj spokój. Takie instrukcje podajesz? Obys nie miał nikogo na sumieniu.

Pozostałe