Chcesz pomóc bezdomnym? Skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń

  • 27.11.2020, 10:31 (aktualizacja 27.11.2020, 11:04)
  • asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń KPP Lubań
Chcesz pomóc bezdomnym? Skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń KPP Lubań

Podziel się:

Oceń:

Funkcjonariusze policji i straży miejskiej jak co roku w okresie jesienno-zimowym prowadzą kontrole miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Podczas spotkań mundurowi namawiają, by nie pozostawały na mrozie a noc spędziły w noclegowni. Bardzo często zdarza się, że nie chcą skorzystać z oferowanej pomocy. Zachęcamy do korzystania z aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń”. Dzięki temu narzędziu łatwo i anonimowo można zgłosić miejsca przebywania „osób bezdomnych wymagających pomocy”.

Policjanci z Lubania rozpoczęli coroczna akcję „Zima”. Jednym z założeń przedsięwzięcia jest dokonywanie sprawdzeń miejsc przebywania bezdomnych oraz osób będących w trudnej sytuacji. W tegoroczne działania włączyli się także funkcjonariusze Straży Miejskiej z Lubania.

W ciągu minionego tygodnia stróże prawa patrolowali pustostany, tereny działkowe oraz lasy, gdzie przebywają bezdomni. Stawiane przez nich prowizoryczne szałasy oraz namioty w żaden sposób nie spełniają warunków bytowych. Bardzo zimne noce już dają się im we znaki. Mimo tego informacje o możliwości udania się do instytucji pomocowych często nie są niekiedy brane w ogóle pod uwagę. W ten sposób bezdomni pozostają zostawieni sami sobie.

Policjanci z  ujawnionych zdarzeń sporządzają dokumentację, która przesyłana jest do wiadomości pracowników MOPS i innych instytucji pomocowych celem pomocy osobie bezdomnej. Aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Gdy zauważymy, że w pobliżu nas żyje osoba samotna, nieporadna życiowo, potrzebująca pomocy, prosimy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu pod numerem telefonu 47 873 42 00 lub 47 873 42 22.


O potrzebujących pomocy możemy również poinformować pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, Straż Miejską lub skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy zaznaczyć na mapie miejsce, gdzie przebywają bezdomni. Policjanci na pewno sprawdzą to zgłoszenie.

asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń KPP Lubań

Zdjęcia (3)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kredytobiorca
Kredytobiorca 30.11.2020, 22:21
Jeszcze troche to szalejaca inflacja nie jednego doprowadzi do bezdomnosci ! Jak podwinie sie nozka to komornik nie popusci !
Rozszarpie człowieka jak zarłoczna pirania .
Robin
Robin 28.11.2020, 17:59
A gdzie w Lubaniu jest noclegownia jakbym się namyślił i chciał skorzystać?

Pozostałe