Kiedy przedterminowe wybory w Gminie Lubań

  • 23.11.2020, 11:18 (aktualizacja 23.11.2020, 12:01)
  • red.
Kiedy przedterminowe wybory w Gminie Lubań eLuban.pl

Podziel się:

Oceń:

Po niespodziewanej śmierci wójta Zbigniewa Hercunia gminę Lubań czekają przedterminowe wybory. Do tego czasu gminą zarządzać będzie powołany przez Prezesa Rady Ministrów komisarz.

W tej chwili procedura wygląda w następujący sposób. Komisarz Wyborczy w Jeleniej Górze na dniach stwierdzi wygaśnięcie mandatu Wójta Gminy Lubań i postanowienie to przekaże Wojewodzie Dolnośląskiemu. Ten prześle dokumenty do kancelarii premiera, który w ciągu 14 dni powinien wyznaczyć komisarza pełniącego obowiązki wójta. Piszemy powinien, bowiem w przypadku Bogatyni, gdzie również mają odbyć się przedterminowe wybory na decyzję tą czekano 3 tygodnie. Kto będzie komisarzem w Gminie Lubań? Jak na razie nie wiadomo. W Bogatyni na komisarza wybrano pochodzącego ze Zgorzelca lokalnego polityka Prawa i Sprawiedliwości.

Kolejnym krokiem będzie zarządzenie przez Prezesa Rady Ministrów przedterminowych wyborów. Po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej premier wyznaczy datę wyborów, przypadającą - zgodnie z Kodeksem wyborczym - w ciągu 90 dni od daty wystąpienia przyczyny przeprowadzenia wyborów przedterminowych. Rozporządzenie w tej sprawie niezwłocznie poda do publicznej wiadomości wojewoda dolnośląski.

Ostatnim terminem, w którym powinny odbyć się przedterminowe wybory na wójta Gminy Lubań, jest piątek 12 lutego 2021 r. Tu znowu pada słowo powinny, bowiem w przywoływanej już Bogatyni premier podjął decyzję o przesunięciu wyborów z 15 listopada na 20 grudnia, stało się tak za sprawą panującej epidemii koronawirusa.

Gminą Lubań do czasu powołania komisarza zarządzać będzie Aneta Pijanowska, sekretarz gminy, robić to będzie na podstawie udzielonych przez wójta pełnomocnictw.

red.

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gość
gość 24.11.2020, 22:25
zlikwidować gminę i przyłączyć do miasta
Ja
Ja 25.11.2020, 21:40
Super pomysł. Tylko długa droga administracyjna
robol
robol 24.11.2020, 20:42
A najlepiej jak bedzie to nauczyciel ............?
JohnnyM
JohnnyM 23.11.2020, 23:33
Albo tą gminą zaczną kierować młodzi...albo dalej będzie jak przez ostatnie 10lat...Młodzi i bezpartyjni, energiczni i skierowani na dynamiczne działania.Choć gmina biedna..to gdy ma się ludzi za sobą to można stworzyć wiele. Fajnie pofantazjować...bo założę się, że bedzie jak było...zatem powodzenia...wegetujcie dalej.
Nowak P.
Nowak P. 23.11.2020, 17:21
Każdy byle nie u...
hebel
hebel 24.11.2020, 09:24
..syk. owa.
Straszna ba ba! Może wrócić.
Jeszcze bardziej straszna.
Tylko młodzi jeszcze ratują. Tylko co z radą gminy? Tyle lat chorego fermentu, a nawyki zostają... Jak by chcieli czy nie chcieli wyjdzie im to samo co zwykle raczej.
XYZ
XYZ 23.11.2020, 14:55
A upowarznienia pani sekretarz nie wygqsajq wraz ze śmiercią wójta...dziwne rodziłbym sie przyjrzeć tej sprawie
Anna
Anna 23.11.2020, 18:22
Wygaśnięcie mandatu wójta (starosty, marszałka) nie powoduje utraty mocy - udzielonych przez niego upoważnień. Urząd musi funkcjonować.
VYC
VYC 24.11.2020, 11:32
I tu sie mylisz bo upowaznienia wygasaja...
XYZ
XYZ 23.11.2020, 14:49
Szczerze mam nadzieje że wygra osoba ktora postawi gmine na nogi, i bedzie to pani.
Wyborca
Wyborca 25.11.2020, 19:56
Pani, która ma bardzo duże doświadczenie w tym co robi. Pani dzięki której mamy sporo rzeczy zrobionych w naszej gmienie. Pani, która przede wszystkim będzie robiła UCZCIWIE, a nie liczne przekręty. Można wymieniać i wymieniać co ta Pani potrafi, a inni tylko mogą pomarzyć o takiej wiedzy
Uniegoszcz
Uniegoszcz 25.11.2020, 20:47
Tak, tak wszystko pamiętamy. Szczególnie farmę wiatraków która ta Pani forsowała. Na szczęście Pani Karnaś skrzyknęła mieszkańców i zostało to zablokowane.
Pl
Pl 26.11.2020, 15:55
Puzniej pani K zablokowała urząd.
Wtajemniczony
Wtajemniczony 23.11.2020, 12:15
Powiadają stronami że już bokami robi pani "U" - a jak wiadomo ma czym robić. Powiadają też że szans nie ma - ale niech sie ludzi...
Komisarzem natomiast ma być Pan .... - z PiS-u, jakaś kasa na ten czas wpadnie ni stąd ni zowąd...
Z.Z.
Z.Z. 23.11.2020, 13:23
Każdy ma prawo, co boisz się ujawniać że masz ochotę wystartować i szczujesz.Kto kolwiek byle rozgonic to nierubstwo urzędu.
kaja
kaja 23.11.2020, 15:10
do ZZ dlaczego obrażasz ludzi uczciwie pracujących w Urzędzie .Ta nienawiść ,TFU ,opamiętajcie się w końcu .
Z. Z
Z. Z 23.11.2020, 18:44
Przeczytałem realizację budżetu za ten rok ręce opadają nierubstwo do bulu nieobrazam nikogo stwierdzam fakty
wiochal
wiochal 23.11.2020, 19:49
Do Z.Z człowieku zanim coś napiszesz weź słownik ortograficzny, bo czytając te twoje wypociny z "bykami" to jedna myśl przychodzi na myśl ale .........
Y.Y
Y.Y 23.11.2020, 19:36
Nie czytaty więc jestes i słabo pisaty, ortografia się kłania. Sprawozdanie z realizacji budżetu dotyczyło pierwszego półrocza a więc terminu do 30-06-2020r. I tak pewnie nic z tego nie zrozumiałeś Z.Z
##
## 23.11.2020, 23:05
Przedstawia fakty. Drugie półrocze jeszcze gorzej.
😈
😈 23.11.2020, 12:11
Jak to kto - pisowiec
XxX
XxX 23.11.2020, 18:25
Z UG siekierczyn ma być Pan
Xyz
Xyz 23.11.2020, 20:56
Z.Z.
???
??? 23.11.2020, 20:04
ten pan z Urzędu Siekierczyn ma spokojną dobrą pracę, po co ma się szarpać i wyprówać żyły z panią U i tą radą która ma większość.
Krol
Krol 25.11.2020, 16:42
A może nie będzie się użerać może się dogada
##
## 23.11.2020, 23:09
Rażąco raz już przegrał.

Pozostałe