Kolejne środki na zakup sprzętu do szkół powiatu

  • 13.11.2020, 15:02
  • Powiat Lubań
Kolejne środki na zakup sprzętu do szkół powiatu

Podziel się:

Oceń:

Publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe mogły ubiegać się o uzyskanie wsparcia finansowego w ramach kolejnej edycji programu „Aktywna tablica”. Cztery szkoły, których organem prowadzącym jest powiat otrzymały dofinansowanie.

Program „Aktywna tablica” opiera się na założeniu, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest rozwijanie kompetencji uczniów przygotowujących ich do życia w społeczeństwie informacyjnym oraz na założeniu, że rozwój kompetencji uczniów w tym zakresie powinien dokonywać się w nowocześnie wyposażonej szkole – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Dofinansowanie otrzymały Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu (technikum), Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lubaniu (ośmioletnia szkoła podstawowa specjalna), Zespół Placówek Terapeuczno-Wychowawczych we Włosieniu (ośmioletnia szkoła podstawowa specjalna) oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu (branżowa szkoła I st.).

Środki przeznaczone zostaną przede wszystkim na zakup laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu udostępnianego przez ucznia lub nauczyciela w czasie rzeczywistym za pośrednictwem transmisji audiowizualnej.

Szkoły, uprawnione do uzyskania dofinansowania, które w wystarczającym stopniu zostały już wyposażone w laptopy, mogą przeznaczyć te środki również na zakup innego sprzętu lub pomocy dydaktycznych, w tym: tablicy interaktywnej (tablicy interaktywnej z projektorem ultraogniskowym lub tablicy interaktywnej bez projektora ultraogniskowego), projektora lub projektora ultrakrótkoogniskowego, głośników lub innych urządzeń pozwalających na przekaz dźwięku czy interaktywnego monitora dotykowego o przekątnej ekranu co najmniej 55 cali.

Każda z placówek otrzymała maksymalne finansowanie, które nie mogło przekroczyć 14 tysięcy złotych. Program finansowany jest w 80 procentach ze środków budżetu państwa i w 20 procentach z wkładu własnego organów prowadzących szkołę, czyli Powiatu Lubańskiego.

Program „Aktywna tablica” na lata 2020-2024

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 –„Aktywna tablica”.

Program ten opiera się na założeniu, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest rozwijanie kompetencji uczniów przygotowujących ich do życia w społeczeństwie informacyjnym oraz na założeniu, że rozwój kompetencji uczniów w tym zakresie powinien dokonywać się w nowocześnie wyposażonej szkole.

Na program „Aktywna tablica” w latach 2020-2024 jest przewidziana łączna kwota 361 455 000 zł z budżetu państwa, z czego w 2020 r. – 35 000 000 zł Program będzie finansowany w 80 proc. ze środków budżetu państwa i w 20 proc. z wkładu własnego organów prowadzących szkołę, z wyjątkiem przekazania wsparcia na zakup inwestycyjny - wówczas wkład własny wzrośnie do 50 %.

Powiat Lubań

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe