
Podziel się:
Oceń:
Stosowny projekt uchwały przygotował Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński przy współpracy z Mateuszem Zajdlem, Referatem Oświaty, Wydziałem Infrastruktury Społecznej i Skarbnikiem Miasta Lubań. Wspomniana kwota powinna wystarczyć na pokrycie bieżącej działalności placówek oświatowo-wychowawczych w mieście, w tym na pokrycie kosztów podwyżek płac dla pedagogów, które decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej zostały zarządzone do realizacji od 1 września 2020 r.
Niestety samorządy nie otrzymały w związku z tym zwiększenia subwencji oświatowej naliczanej dla poszczególnych gmin czy powiatów. Przypomnijmy, ze wysokość subwencji oświatowej, którą Gmina Miejska Lubań otrzymała z budżetu państwa w roku 2020 to 12 144 114 zł (dwanaście milionów złotych). Na utrzymanie placówek oświatowo-wychowawczych w mieście samorząd, w tym podmiotów niepublicznych planuje wydać w roku bieżącym 26 393 460 zł (dwadzieścia sześć milionów złotych).
a na walkę z pandemią,by wspomóc ochronę zdrowia?,przecież tyle dodatkowych funduszy idzie na środki ochrony osobistej,a pracownikom nic nie ma pomimo ich heroizmu.
Szkoda, że nie 70 milionów.
Samorządy mają czerpać środki nie tylko z budżetu, ale z innych im dedykowanych źródeł. Właśnie ruszył nabór na "Dostępność plus" dla organizacji, bo samorząd ani lubański, ani powiatowy nie zgłosiły zapotrzebowania( dostępne środki idą w miliony),są to pieniądze nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale dla seniorów itp, kolejne ogromne pule "wiszą" nie wykorzystane w PFRON(a co się mówi w powiecie? nie ma pieniędzy), a jaka aktywizacja na wioskach powiatu? Prawie żadna. Tak samo jest dla edukacji na wioskach, nikt po te środki nie sięga, a są w ogromnych pulach. Czy w powiecie realizuje się program "asystent osoby niepełnosprawnej", czy opieka wytchnieniowa? Wątpię, a środki wracają do PFRON i budżetu beztroską ręką podpisywane bez alokacji w tereny zdegradowane. Uwaga? Kolejne środki już w grudniu dla terenów popegeerowskich (250 mln na cały kraj), pierwsza taka pomoc od ponad 30 lat, ciekawe czy wioski powiatu lubańskiego, gdzie były kiedyś PGR-y skorzystają, czy jak zawsze obejdą szerokim łukiem.
0.014 sasina, grubo :-D