Nie ryzykuj na drodze, w domu ktoś na Ciebie czeka

  • 01.10.2020, 10:03 (aktualizacja 01.10.2020, 10:36)
  • asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń
Nie ryzykuj na drodze, w domu ktoś na Ciebie czeka Archiwum eLuban.pl

Podziel się:

Oceń:

Tylko w ostatni weekend na drogach powiatu lubańskiego doszło do dwóch wypadków drogowych oraz ośmiu kolizji drogowych. Niestety w dalszym ciągu wielu kierowców zapomina o zasadach bezpiecznej jazdy i stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego. Wzajemne zrozumienie i przestrzeganie zasad, może znacząco wpłynąć na zmniejszenie ewentualnych wypadków i negatywnych zdarzeń.

W miniony weekend na drogach powiatu lubańskiego doszło do 10 zdarzeń drogowych, w tym 2 wypadków oraz 8 kolizji. Każde z tych zdarzeń rozpatrywane jest indywidualnie biorąc pod uwagę m.in. miejsce jego powstania, warunki atmosferyczne. Kiedy mamy do czynienia ze zdarzeniem drogowym, często posługujemy się dwoma pojęciami tj. wypadek drogowy lub kolizja drogowa. Najczęściej kolizja drogowa zakończona jest w drodze postępowania mandatowego na miejscu zdarzenia, gdzie poszkodowany lub sprawca doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające poniżej 7 dni. Natomiast w przypadku wypadku drogowego w myśl ustawy Prawo o Ruchu Drogowym jest to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni. W większości, przyczyną tych zdarzeń okazuje się być niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieprawidłowe wykonywanie manewrów czy nieustąpienie pierwszeństwa.

Przestrzegamy wszystkich kierowców przed zbytnim pośpiechem na drodze. Nie zapominajmy, że podczas jazdy odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo. Apelujemy do wszystkich kierowców o szczególną uwagę, zachowanie rozsądku. Pamiętajmy, że także piesi są odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze.

Apelujemy do wszystkich kierowców o szczególną uwagę. Przed wyjazdem w trasę przypominamy też kilka zasad:

  • sprawdźmy stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę) oraz niezbędne dokument prawa jazdy,
  • zawsze korzystajmy z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,
  • przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do panujących warunków atmosferycznych i drogowych,
  • pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drodze,
  • wyruszając w dłuższą trasę, zaplanujmy sobie przerwy, by móc przez całą podróż zachować właściwą koncentrację,
  • bądźmy wypoczęci, zrelaksowani, a przede wszystkim trzeźwi.

Pamiętajmy, że zarówno kierowca, jak i pieszy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze. Wzajemne zrozumienie i przestrzeganie zasad, może znacząco wpłynąć na zmniejszenie ewentualnych wypadków i negatywnych zdarzeń.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro - czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

obserwator
obserwator 02.10.2020, 11:05
Tylko wczoraj w ciągu kilku minut widziałem 3 samochody wjeżdżające do Lubania od strony Zgorzelca - tablica z pomiarem prędkości pokazała odpowiednio 98, 114 i 86 km/h w terenie zabudowanym. W tym samym czasie samochód wyjeżdżający z Lubania wyprzedzał prawym pasem zjazdowym kolumnę pojazdów, kontynuując manewr powierzchnią wyłączoną z ruchu aż do zjazdu na Henryków. Za mało jest patroli Policji w mieście.

Pozostałe